Přeskočit na obsah

Sexu se Češi věnují hodinu týdně

Letošní program se zaměřil na hormonální antikoncepci. Jednotlivé příspěvky mapovaly tuto problematiku nejen z pohledu čistě medicínského, ale z pohledu psychologa, sexuologa či sociologa. MUDr. Michael Halaška, Ph.D., z Gynekologicko‑porodnické kliniky FN v Motole seznámil v úvodu semináře účastníky se současnými trendy při volbě výše dávky estrogenů v hormonální antikoncepci. Následně se doc. RNDr. Pavel Doležal, CSc., z Farmaceutické fakulty UK Hradec Králové a MUDr. Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, ve svých referátech věnovali transdermální aplikaci estrogenů a očekávání gynekologů a uživatelek transdermálních forem antikoncepce. Bohatá diskuse účastníků z řad gynekologů potvrdila zájem o tuto problematiku.

Rozdíly jsou v životním stylu

Ohlas vzbudila studie mapující typologii a životní styl uživatelek hormonální antikoncepce v České republice. Z výsledků vyplývá, že mezi zastánkyněmi hormonální antikoncepce a ženami, které ji nevyužívají, byly nalezeny rozdíly v parametrech životního stylu, nikoliv však v socio‑demografických charakteristikách. Hormonální antikoncepce vytváří prostor pro aktivní, nezávislý a sebevědomý styl života. Téměř 24 % všech uživatelek lze charakterizovat exkluzivním „hektickým“ životním stylem a užívání hormonální antikoncepce pro ně představuje eliminaci rizik v této oblasti. Zatímco většina žen má dostatečné znalosti o možnostech antikoncepce, včetně hormonální, studie zjistila, že povědomí mužů o této problematice není příliš velké. Pouze v pěti procentech se projevili jako znalci přípravků hormonální antikoncepce. Jednalo se především o společenskou skupinu mužů, kteří úzkostlivě sledují své zdraví a zdravotní tematika žen jim také není cizí

Odbornou tečkou semináře se bezesporu stala přednáška prof. PhDr. Petra Weisse, Ph.D., ze Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN v Praze o sexuálním chování české populace. Představil mimo jiné výsledky studie, která sledovala vývoj názorů na sexuální aktivity i antikoncepci v rozmezí deseti let. Vyplývá z ní, že tři čtvrtiny (74 %) žen považuje jakoukoliv antikoncepci za nutnou a již při prvním pohlavním styku ji užívá 51 % z nich. Hormonální antikoncepci obecně používá 43 % žen, přičemž při prvním pohlavním styku se takto chránilo již 7 % žen. Muži a také ženy uvádějí, že jejich milostná předehra a soulož trvá v průměru 15 až 18 minut. Vzhledem k průměrné frekvenci styků (asi dvakrát týdně) lze konstatovat, že se Češi a Češky věnují sexu v průměru asi jednu hodinu týdně. Bylo zaznamenáno, že asi 8 % žen při partnerském sexu nikdy nedosahuje orgasmu, tři čtvrtiny ho dosahují alespoň v polovině styků a 23 % žen je multiorgastických, tedy dosahujících více orgasmů během jednoho pohlavního styku.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené