Silná koruna a zdravotnický trh
Je pravdou, že posilující koruna je argumentem pro levnější zahraniční léky. Před rokem se koruna obchodovala za více než 28 korun za euro, v posledních týdnech i za méně než 25 korun za euro. Pokud lék dovážený ze zahraničí stojí 10 €, pak před rokem jsme na jeho koupi potřebovali více než 280 korun, zatímco nyní bychom ho měli kupovat za 250 korun.
Ceny nemohou kopírovat pohyby koruny
Ve skutečnosti ale nejsou ceny na trhu tak pružné, což platí zejména o cenových změnách směrem dolů. A neplatí to jen o lécích, srovnáme-li ceny ostatních výrobků, dostaneme podobné zjištění. Ceny dovážených výrobků prostě nemohou perfektně kopírovat vývoj kursu koruny. Podle stejné logiky by pak při každém menším či větším oslabení koruny musely léky opět zdražit.
Pokud porovnáme prostým přepočítáním kursu ceny zboží u nás a například v Evropě nebo USA, u mnoha výrobů zjistíme, že jsou u nás vyšší. Ale na tom se podílí i velikost našeho trhu. Uvedení výrobku na malý trh (schvalovací řízení, manuály, propagační materiály, reklama…) je prostě při přepočtení na jeden výrobek dražší než např. na velkém trhu v USA.
Trh s léky je navíc specifický a liší se od ostatních trhů běžného zboží. Při nákupu například elektroniky je kupujícím současně ten, kdo výrobek používá, rozhoduje o jeho koupi a také platí. V případě léků je tento systém poněkud složitější, neboť lék užívá pacient, o jeho nákupu však z velké části rozhoduje lékař a platí jej většinou zdravotní pojišťovna.
Prodělávají zahraniční pacienti i čeští zdravotníci v cizině
V každém případě je však dlouhodobě posilující koruna argumentem nejen pro levnější léky, ale i pro nižší cenu dovážených přístrojů používaných ve zdravotnictví. Zlevnění u zboží nakupovaného v eurech by ale bylo spíše v řádu procent než desítek procent. U zboží nakupovaného za dolary je prostor pro zlevnění větší, neboť dolar je nyní téměř o čtvrtinu levnější, než byl před rokem.
Druhou stranou mince je negativní dopad silné koruny na vývozce ve zdravotnictví. Za výrobky vyvážené do zahraničí tak čeští výrobci zdravotnických prostředků dostávají méně korun. Jak ale ukazuje vývoj zahraniční obchodní bilance, s postupným posilováním koruny se čeští exportéři dokážou vyrovnat. A proti současným velkým výkyvům koruny se mohou zajistit.
Silná koruna má dopad i na export zdravotnických služeb – pro cizince, kteří jezdí do tuzemských zdravotnických zařízení, jsou zdejší služby dražší, i když jejich korunová hodnota zůstala stejná. Zatímco před rokem zde německý pacient na zaplacení lékařského výkonu za 1 000 korun potřeboval cca 35 €, nyní je to téměř 40 eur.
Opačná situace je u českých lékařů a zdravotních sester, kteří odešli pracovat do zahraničí. Těm se naopak jejich zahraniční výdělky přepočtené na koruny snižují, i když jejich plat v eurech zůstává stejný.
Koruna pravděpodobně letos oslabí
Koruna je vůči euru nyní sice o cca 12 % silnější, než byla před rokem, ale nedá se předpokládat, že současná síla jí vydrží i v dalších měsících. Dlouhodobě koruna posiluje k euru o cca 3,5 % a lze očekávat, že tento trend zůstane zachován. V dalších měsících proto koruna nejspíše oslabí až k hranici 26,50 Kč za euro a vrátí se tak ke svému dlouhodobému trendu. Je těžko představitelné, že by naše měna vůči euru dále posilovala každé dva měsíce o jednu korunu.
Před rokem byla koruna o více než tři koruny k euru slabší. Tehdy byla na finančních trzích jiná situace. Koruna byla velmi nízko úročená a investoři si ji půjčovali a ukládali ji do jiných, výše úročených měn, jako byl tehdy např. americký dolar. Od té doby se situace změnila. Úroky šly nahoru a tím je koruna pro investory zajímavější. Naopak v souvislosti s krizí na finančních trzích se investoři začali zbavovat amerického dolaru a kupovat mimo jiné českou korunu coby relativně bezpečnou měnu. Navíc čísla přicházející z české ekonomiky vyznívají pro korunu pozitivně – hospodářství v zemi roste rekordním tempem a i přes silnou měnu je zahraniční obchod v plusu.
V průběhu tohoto roku se ale situace může změnit. Příliš silná koruna v kombinaci s očekávaným zpomalením ekonomického růstu v Německu může přinést problémy českým vývozcům. To se odrazí ve výsledcích zahraničního obchodu a následně v kursu koruny, která oslabí. Pokles vývozu se projeví i ve zpomalení české ekonomiky – ta je tažena vývozem, a pokud bude vývoz nižší, ekonomika neporoste tak rychle jako nyní. Situace na finančních trzích v USA by se mohla mírně zlepšit, investoři začnou znovu nakupovat dolary a částečně se zbavovat české koruny. A dalším argumentem pro oslabení koruny bude zřejmě očekávaná rekordní výplata dividend do zahraničí. Koruna tak bude v létě slabší než nyní.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2008, strana B6
Zdroj: