Sklem proti nosokomiálním infekcím
Více než 1 z 10 Evropanů1 se při návštěvě nemocnice nakazí bakteriální infekcí2, která může způsobit zdravotní komplikace, prodloužit pobyt v nemocnici a v nejhorším případě vést i k úmrtí. Odhaduje se, že v Evropě na infekční onemocnění získané během hospitalizace každoročně zemře zhruba 50 000 lidí3. To je o neuvěřitelných 21 % více než počet Evropanů, kteří zemřeli při dopravních nehodách4. Bakterie MRSA5, které jsou odolné vůči antibiotikům, představují závažný problém v mnoha evropských zemích. A značné jsou také náklady vynaložené na boj proti těmto infekcím: jen řešení infekčních komplikací po chirurgických zákrocích může stát evropská zdravotnická zařízení až 19 miliard eur ročně6.
Prevence je lepší než léčba
Mnoha nosokomiálním infekcím můžeme předcházet. Zvýšená hygiena, např. důkladné mytí rukou, je velmi důležitá, ale samozřejmě nemůže vyřešit celý problém. Zdravotníci a vedoucí zaměstnanci nemocnic se stále více zabývají otázkou nových prostředků, které by mohly pomoci v boji proti nosokomiálním infekcím, včetně stavebních materiálů. Dr. Jean Vanderpase z oddělení epidemiologie a nemocniční hygieny v nemocnici Brugmann v Bruselu tvrdí: „Aby došlo ke snížení infekcí šířících se v nemocnicích, musíme přejít k používání daleko přísnějších hygienických parametrů budov a jejich vybavení. Na začátku veškerých měření si musíme uvědomit, že je potřeba použít materiály, které omezují rozvoj bakterií v prostředí. Výzkumy ukazují, že stačí pouhých 5 vteřin dotyku a přenesete na sebe z kontaminovaného povrchu 99 % přítomných bakterií7. Antibakteriální sklo ničí 99,9 % všech bakterií na povrchu. Díky této vlastnosti se stává dokonalým výrobkem pro aplikace s přísnými hygienickými nároky.“
Jak Antibakteriální sklo funguje?
Antibakteriální sklo ničí mikroorganismy, jakmile přijdou do kontaktu s povrchem skla. Stejně jako u mnoha jiných velkých objevů je i princip antibakteriálních skel docela jednoduchý – účinek je založen na stříbře. O antibakteriálních vlastnostech stříbra svědčí důkazy už z dob starého Říma. Důstojníci římské armády se vždy těšili lepšímu zdraví než pěchota. Jedním z důvodů mohla být skutečnost, že římským důstojníkům byla potrava servírována na stříbrném nádobí, zatímco pěchota jedla z obyčejných plechových talířů. Rozsáhlý výzkum zabývající se vlastnostmi stříbra skutečně prokázal jeho silný antibakteriální účinek. Výrobní proces vyvinutý a patentovaný společností AGC Flat Glass Europe zahrnuje difuzi stříbrných iontů do vnějších vrstev skla; ionty reagují s bakteriemi, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk.
AGC udává standard
Antibakteriální sklo společnosti AGC Flat Glass Europe bylo testováno univerzitními laboratořemi s výsledky platnými pro evropské a japonské normy8. Intenzivní testování prokázalo, že antibakteriální účinek skla se s uplynulým časem nemění, je trvalý. Sklo může být použito na všechny druhy povrchů v místnostech, chodbách, kuchyních nebo koupelnách v širokém spektru aplikací – od běžného zasklení přes interiérové příčky po zrcadla a obkládání stěn. Obložení Antibakteriálním sklem Lacobel lze aplikovat i s použitím velkých formátů (cca 2 m2), které minimalizují počet spár mezi obklady.
Jean-François Heris, prezident a generální ředitel AGC Flat Glass Europe, k uvedení Antibakteriálního skla na trh řekl: „Jsme nadšeni praktickým použitím Antibakteriálního skla a očekáváme značnou poptávku po tomto výrobku ze všech sektorů, kde je hygiena na prvním místě. Je to další příklad toho, jak naše výrobky mohou pomoci zlepšit kvalitu života milionům lidí.“
Zdroj: