Přeskočit na obsah

Současný pohled na péči o fyziologického novorozence v bodech

Novorozenecké období je nejkratším a zároveň nejdramatičtějším obdobím v životě člověka, kdy se rozhoduje o tom, zda a jak dítě do života vstoupí. Zdravý, donošený novorozenec je funkčně a metabolicky naprogramován pro přechod z intrauterinního života k mimoděložnímu. Je vybaven homeostatickými mechanismy, které chrání energetické substráty pro mozek a důležité orgány. Dítě samo může regulovat jen množství potravy, jinak je zcela odkázáno na naši péči. Světová zdravotnická organizace definuje obecně stav zdraví jako tělesné, duševní a sociální blaho. Není to tedy jen stav bez nemocí, ale i optimální průběh tělesných, duševních a sociálních funkcí. Proto se klade důraz v péči na šetrné zacházení s novorozencem s cílem vyhýbat se zbytečným, nepříjemným a obsoletním postupům a na upevňování vztahu mezi matkou a dítětem. Předpokládá se, že perinatální traumata či rané nepříznivé zážitky mohou mít další následky v podobě psychosomatických či funkčních onemocnění v pozdějším věku.Definice fyziologického novorozence
Fyziologický novorozenec je novorozenec, který se narodil po normálně proběhlém těhotenství ve 37.–41. týdnu těhotenství.
■ Váha sama o sobě není rozhodující k posouzení stupně donošenosti.
■ Gestační věk lze stanovit na základě porodnických údajů, jako je datum poslední menstruace, první pohyby plodu a pomocí ultrazvuku.
■ V neonatologii se používají ke stanovení gestačního věku skórovací systémy dle Ballardové, které hodnotí somatické znaky a vývojové funkční odpovědi novorozence.
■ Dle nové směrnice Evropské unie trvá novorozenecké období od narození do jednoho měsíce, ne tedy 28 dní.Péče o novorozence po narození
Novorozenec po narození potřebuje teplo, adekvátní péči, mateřské mléko a pečlivého vnímavého pečovatele a pozorovatele. První ošetření na porodním sále provádí porodní asistentka či novorozenecká sestra. Přítomnost neonatologa/ pediatra u fyziologického porodu není nutná. Po narození je:
■ Podvázán, přerušen a ošetřen pupečník;
■ Provedeno základní ošetření a vyšetření novorozence včetně kredeizace, stanovení skóre Apgarové, zvážení, změření, označení dítěte a přiložení k prsu;
■ Z pupečníkové krve se vyšetřuje BWR, bilirubin a krevní skupina dítěte k vyloučení izoimunizace Rh a AB0. Teplo
Správná tělesná teplota je první základní podmínkou úspěšné adaptace, proto se ztrátám tepla při ošetřování novorozence musí zabránit. Hypotermie výrazně ovlivňuje další průběh adaptace. Ideální teplota prostředí pro dítě se nazývá termoneutrální prostředí. Hodnota termoneutrálního prostředí je pro každé dítě individuální a závisí na jeho hmotnosti.
...

Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 2/2005, strana 32

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené