Špičkový tým a zázemí pro ty úplně nejmenší
Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) v Praze získala grant na vybudování Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží, které bude součástí Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. L F UK a VFN. Projekt je financován jednak z Norského finančního mechanismu, jednak z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví ČR a VFN v Praze a bude realizován v období od března 2009 do února 2011. Pro celou Českou republiku znamená velký krok vpřed, který povede k tomu, že nejen dny a týdny po porodu, ale i další období života „rizikového“ novorozence bude probíhat pokud možno co nejlépe a případné následky komplikací budou co nejmenší.
„Před sto lety zemřelo v prvním roce života každé páté dítě, což představuje kojeneckou úmrtnost 180 promile. V současnosti je jen 2,4 promile, což je téměř neuvěřitelný pokles. Vidíme zde úžasnou prosperitu pediatrie, gynekologie a veškeré medicíny. Avšak bez naděje na kvalitní život, nemá smysl přežít. Pro jsem rád, že máme před sebou projekt, který má významně zlepšit kvalitu života těch, co se narodili s nejmenší porodní váhou a byli nejvíc ohroženi,“ říká prof. MUDr. Jiří Zeman, DrSc., přednosta Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK.
Patologické děje vázané na dobu krátce před porodem, během něj nebo v časném poporodním období mohou mít za následek změny přechodného nebo trvalého charakteru. Jejich závažnost, a tím i míra postižení dítěte závisejí na výchozí situaci. Příčinou problémů mohou být např. matčiny nemoci v těhotenství (porucha placenty vedoucí k nedostatečné výživě plodu a jeho zásobení kyslíkem, infekce, komplikovaný porod, předčasný porod novorozence s nízkou porodní hmotností apod.).
Ve všech případech je u dětí s perinatální zátěží nezbytná následná diferencovaná péče, a to nejenom po dobu prvních týdnů či měsíců dítěte, ale nezřídka v průběhu řady dalších let. Poslední celosvětové výzkumy doporučují sledovat tyto děti až do dospělosti.
Cílem je následná komplexní péče Záměrem projektu je vytvořit centrum pro tyto rizikové novorozence a kojence; zařízení, které bude díky individuálnímu přístupu a komplexní péči přispívat ke zvýšení kvality jejich života a snížení rizika trvalých následků. Centrum následné komplexní péče bude představovat v současné době chybějící článek mezi péčí perinatální (péče gynekologicko‑porodnická a neonatologická) a péčí praktického lékaře pro děti a dorost.
Děti jsou sice z neonatologických intenzivních péčí propouštěny domů ve stabilizovaném stavu po stránce životních funkcí, avšak v důsledku jejich zátěže (např. velké nezralosti) mohou mít v různé míře postiženu celou řadu systémů. Proto potřebují komplexnější a specifičtější konsiliární sledování, jež jim bude nové centrum poskytovat v součinnosti s klinickými specialisty a praktickými dětskými lékaři.
V současné době je poskytování této specifické péče nekoncepční, ne zcela dostatečné a všestranně náročné. Jedním z důvodů je i chybějící koncentrace jednotlivých specializací na jednom místě. Vybudování centra komplexní péče proto představuje významný krok k jejímu zkvalitnění.
Zásadní význam spolupráce pro kvalitu lékařské péče zdůraznil i prof. Zeman: „Není špičkový odborník bez perfektního týmu, a není špičkový tým bez dobré nemocnice. Co zde prezentujeme, je snaha ukázat, že tady takový tým pro příslušný obor je, a že právě proto získal podporu. Právě zde by se evropské peníze měly skutečně používat, protože tak mají nejlepší návratnost pro nás všechny.“
Projekt se skládá ze tří částí. První je samotné vybudování centra formou rekonstrukce nevyužívaných prostor VFN v tzv. dětském areálu Karlov (Klinika dětského a dorostového lékařství 1. L F UK a VFN). Výsledkem bude šest nových ordinací, tři místnosti se zaměřením na rehabilitaci, místnost s novým přístrojovým vybavením a čekárna, vše s bezbariérovým přístupem. Ve druhé fázi projektu bude zakoupeno nové technologické vybavení pro rekonstruované prostory. Jak řekla pediatrička MUDr. Daniela Marková, specialistka na vývojovou neurologii a zároveň autorka a řešitelka celého projektu, jde o vybudování prostor k diagnostice, rehabilitaci a terapii v rámci následné komplexní péče. Neméně významná je i třetí část projektu, v jejímž rámci bude vyškolen tým odborníků.
Pracoviště bude prioritně zaměřeno na péči o pacienty z perinatologického centra Gynekologicko‑porodnické kliniky 1. L F UK a VFN v Praze, bude však spolupracovat i s jinými zdravotnickými zařízeními Prahy a Středočeského kraje. Centrum představuje pilotní projekt v následné ambulantní péči o děti s perinatální zátěží, podobné pracoviště u nás dosud neexistuje. Stávajících 12 perinatologických center je zaměřeno na nejranější péči o novorozence před jejich odchodem do domácího prostředí.
Zdroj: MT