Přeskočit na obsah

Spojení krevních destiček a kmenových buněk zlepšuje hojení ran

Krevní destičky zvyšují léčebný potenciál mezenchymálních kmenových buněk. Jak to dělají, odhalil mezinárodní tým vědců z ČR a Francie. Při spojení si předávají mitochondrie, a tím posilují tvorbu látek, které urychlují hojení ran. Výsledek tohoto výzkumu nedávno publikoval prestižní časopis Cell Metabolism.


Trombocyty zvyšují aktivitu mezenchymálních kmenových buněk (MSC), jež mají schopnost se přetvořit v buňky jiné. Mechanismus, kterým zlepšují jejich terapeutický potenciál, však dosud nebyl objasněn. Vědcům z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR se ve spolupráci s francouzskou Université Paris‑Sud podařilo zjistit, že mezi krevními destičkami a mezenchymálními kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií. Tento proces mění vlastnosti MSC tak, že posiluje procesy vedoucí k tvorbě látek, které zvyšují jejich vliv na hojení ran.

„Vnesení krevních destiček spolu s mezenchymálními kmenovými buňkami do rány na povrchu pokusného zvířete – myši – vede ke zrychlenému hojení rány, což souvisí s revitalizačními vlastnostmi MSC a jejich zjevným posílením mitochondriálním přenosem,“ vysvětluje prof. Ing. Jiří Neužil, CSc., vedoucí Laboratoře molekulární terapie Biotechnologického ústavu AV ČR, a dodává: „Součástí naší práce je i zjištění, že k uvedenému přenosu mitochondrií dochází prostřednictvím jejich endocytózy, kdy jsou ve formě mikroveziklů uvolňovány krevními destičkami. Domníváme se, že tento objev přispěje nejen k našemu chápání buněčných procesů, ale i revitalizačních schopností MSC a jejich potenciálního využití.“

Vědci prokázali, že mitochondrie z krevních destiček podporují změny v MSC, jež vedou k jejich revitalizačním vlastnostem. Výsledky odhalují nový mechanismus, kterým destičky zesilují schopnosti MSC, a zdůrazňují význam testování kvality mitochondrií trombocytů před jejich klinickým použitím. Spolupráce obou pracovišť bude nadále pokračovat při hledání cest k pochopení molekulárního mechanismu přenosu mitochondrií z krevních destiček do MSC, aby bylo možné aplikovat nové poznatky do praxe.

Prof. Neužil se na výzkum mitochondrií soustředí dlouhodobě, a to i při léčbě nádorových onemocnění. Podařilo se mu vyvinout protinádorovou látku MitoTam, která se v současné době připravuje na druhou fázi klinických testů.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Choďte po schodech, abyste žili déle

28. 5. 2024

Choďte po schodech, vyzývají autoři studie prezentované na vědeckém kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) Preventive Cardiology 2024,…