Společnost Roche oceňuje inovátory v oblasti digitalizace zdravotnictví
Neurologický rehabilitační nástroj Lukáše Petra a psychologická pomoc Nepanikař.eu Veroniky Kamenské jsou vítězné projekty letošní soutěže inovátorů ve zdravotnictví. Jejich tvůrci za ně získali ceny Czech DIGI@MED Award. „Jsme hrdí na to, že již třetím rokem můžeme vítězné projekty podpořit nejen finančně, ale díky ocenění jim zajistit také publicitu a pozornost mezi odborníky i v rámci široké veřejnosti,“ říká David Skalický, ředitel centra Access ve společnosti Roche.
Už tři roky společnost Roche cenou Czech DIGI@MED Award poukazuje na inovativní potenciál ČR v oblasti digitalizace zdravotnictví a podporuje vizionáře, inovátory, start‑up projekty, motivuje je k cílenému a smysluplnému vývoji. Ceny uděluje za inovativní digitální či mobilní řešení v oblasti péče o zdraví, ale také za optimalizaci procesů ve zdravotnictví, popř. za unikátní inovaci. Letos o cenu soutěžilo deset projektů, a to jak už existujících, tak ve fázi nápad/inovace/prototyp.
Cena pro inovátory
Czech DIGI@MED Award propojuje svět medicíny a digitálních technologií třetím rokem a o cenu se ucházelo už 43 inovátorů ve zdravotnictví. Hodnotí je 13 osobností z farmacie, medicíny, digitálních technologií, IT, obchodu a marketingu. „Digitální technologie uleví lékařům od prohrabávání se v chorobopisech a dovolí jim dělat jejich práci, tedy léčit pacienty,“ shrnul přínos soutěže prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., MHA, přednosta Onkologické a radioterapeutické kliniky FN v Plzni.
„Trendem jsou komunikační platformy, které šetří čas lékařům i pacientům, např. MOU MEDDI. Skvělými počiny jsou také inovativní diagnostické přístupy (Carebot) a projekt podporující lidi s psychickým onemocněním v podobě mobilní aplikace Nepanikar.cz, která mě svým pojetím oslovila nejvíce,“ shrnul za organizátora akce PharmDr. Vladimír Finsterle.
Neurorehabilitace s radostí
„Práce s naším systémem neurorehabilitace vtáhne uživatele natolik, že samotná neurorehabilitace se pro něj stává radostí,“ komentuje Lukáš Petr svůj nápad unikátního neurorehabilitačního systému, díky kterému je možné optimalizovat průběh léčby při neurorehabilitaci kognitivních funkcí mozku například po úrazech nebo jiných stavech, kdy je vyžadována neurorehabilitace. Díky tomu může pacient rehabilitovat i doma a pokračovat v léčbě bez lékaře. Ten ale sleduje průběh léčby díky bezdrátovému spojení a může na ni reagovat. Řešení snižuje náklady na léčbu a zvyšuje její dostupnost pro pacienty. Samotný neurorehabilitační nástroj je ergonomický s intuitivním ovládáním, aby měl pacient pocit, že si hraje, a nevnímal, že rehabilituje nebo trénuje jednu z kognitivních funkcí mozku.
Pomoc pro duši vždycky po ruce
Veronika Kamenská prostřednictvím své aplikace Nepanikař.eu dokáže rychle pomoci lidem s psychickými obtížemi. Tento existující projekt aktuálně užívá asi 280 000 uživatelů ve 176 zemích světa v devíti jazykových mutacích. Ryze česká aplikace existuje už od roku 2019 a poskytuje rychlou první psychologickou pomoc zdarma. Obsahuje moduly cílené na deprese, úzkost a paniku, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, moje záznamy (nálada, spánek, deník), poruchy příjmu potravy a kontakty na odbornou pomoc. Veškeré uvedené informace vycházejí ze studií a analýz, obsah byl konzultován s odborníky.
Dva vítězové, dvě čestná uznání
Soutěžní přehlídka Czech DIGI@MED Award má ale také dvě čestná uznání za 2. místo. V obou případech vyzdvihuje už existující projekty, a to MOU MEDDI Jiřího Šeda a Carebot Daniela Kvaka. I tyto projekty získaly od společnosti Roche finanční podporu.
Lékař s pacientem online
Aplikaci pro pacienty MOU MEDDI vyvinul Masarykův onkologický ústav v dubnu 2021 a označuje ho za průkopnický projekt, kterým autoři ukazují možnosti moderních technologií v komunikaci mezi lékaři a pacienty. Díky němu mohou nejen bezpečně komunikovat, ale zdravotníci mohou například pomocí dotazníků monitorovat stav pacientů v domácím prostředí, sledovat nežádoucí účinky onkologické léčby, případně zasílat konkrétně zacílené edukační materiály pro daného pacienta. Aplikace zvyšuje kvalitu péče a šetří čas pacientů i zdravotníků.
Carebot vidí všechno
Nápad vznikl v době pandemie, když chtěl autor pomoci přetíženému zdravotnímu systému jednoduchým modelem, který dokázal rozřadit covidové a necovidové nálezy. Postupně se vyvinul v aplikaci, která s 99% přesností a během několika sekund upozorní lékaře na téměř jakékoli nálezy na hrudníku, kterých by si při běžné lékařské praxi nemuseli všimnout. „Carebot výrazně zpřesňuje diagnózu, ale může fungovat i jako edukační nástroj,“ říká Daniel Kvak. Projekt šetří peníze zdravotnictví a čas lékařů, pomáhá zachraňovat životy.
V minulých ročnících soutěže byly oceněny například aplikace Aireen (spolehlivý diagnostický screening civilizačních chorob založený na analýze digitálních snímků očního pozadí a umělé inteligenci), aplikace CF Hero, která zábavnou formou buduje dlouhodobý návyk denních inhalací a dechových rehabilitací u pacientů s cystickou fibrózou. Čestné uznání za mimořádný přínos získala i aplikace Záchranka, která dokáže lokalizovat zraněného pomocí GPS, od jejího uvedení si ji stáhlo přes milion Čechů a Češek a pomohla zachránit desetitisíce životů.
K VĚCI...
Czech DIGI@MED Award 2021
- Vítěz v kategorii Existující projekt: Veronika Kamenská, Nepanikar.eu
- Vítěz v kategorii Nápad/Inovace/Prototyp: Lukáš Petr, Neurologický rehabilitační nástroj
- Čestné uznání v kategorii Existující projekt: Daniel Kvak, Carebot
- Čestné uznání v kategorii Existující projekt: Jiří Šedo, MOÚ MEDDI