Přeskočit na obsah

Správní radu VZP vede prof. Adámková, ředitelem zůstává Ing. Kabátek

Novými místopředsedy jsou docent MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc. (ODS) a dosavadní předseda rady MUDr. Jiří Běhounek (ČSSD).

Správní rada, v níž převažují zástupci ANO, na zasedání 26. února nijak nezpochybnila postavení ředitele Kabátka, i když se to podle jeho kritiků z řad ANO očekávalo. Ing. Kabátek zůstává ředitelem s mandátem do roku 2020, radní budou jeho činnost kontrolovat, jak jim to ukládá zákon.

„Správní rada samozřejmě může odvolat ředitele, ale nevidím v tuto chvíli nejmenšího důvodu. Bývalá správní rada skončila s tím, že generální ředitel zůstává ve své pozici a současná správní rada dále bude kontrolovat a úkolovat pana ředitele, jak je to i jejím úkolem,“ řekla novinářům po jednání správní rady profesorka Adámková.

K možné změně hodnotících kritérií činnosti ředitele uvedla, že správní rada má 30 plnoprávných členů a každý má právo vznést jakoukoli námitku. „Takže může se stát, že se kritéria měnit budou, ale dnes to nebylo na pořadu dne,“ řekla.

Ke svému zvolení za předsedkyni rady pak ještě doplnila, že si velice váží důvěry kolegů ve správní radě. “Je to pro mě velká čest, a doufám, že budeme vést jednání ve správní radě ke spokojenosti zejména našich klientů, to znamená pojištěnců VZP,“ řekla.

VZP hospodaří v černých číslech

Správní rada v novém složení zhodnotila výsledky hospodaření VZP za rok 2017. „Finanční situace VZP je nejlepší za posledních devět let od ekonomické krize, zůstatek běžného účtu na konci roku činil 5,120 miliardy korun, hospodaření skončilo v pozitivu 4,230 miliardy korun, přičemž zdravotně pojistný plán předpokládal 250 milionů korun,“ uvedl dr. Běhounek. Ředitel Kabátek doplnil, že podle lednových výsledků i podle výsledků loňského roku a predikcí, které má k dispozici, by VZP měla i v tomto roce hospodařit s kladným hospodářským výsledkem. „A já očekávám, že VZP velmi výrazně také posílí rezervy. Ty nejsou nepodstatné, nelze si myslet, že ekonomická konjuktura nikdy neskončí,“ řekl.

Na dotaz MT k prioritám správní rady VZP prof. Adámková uvedla, že je naprosto nutné, aby klienti VZP dostali kvalitní péči a aby VZP jako instituce vyhověla všem požadavkům na ni kladeným, to znamená legislativním, procedurálním apod. „Určitě se budeme dále zabývat prevencí, co se týká využití fondu prevence na úhradu Mořského koníka, diabetologii nebo očkování. Ale také proto, že obecně v celé ČR dochází ke zlepšení zdravotní péče tím, že některé věci, které dosud byly hrazeny z fondu prevence, jako odhalování nádorů, se mohou stát plně hrazenými ze zdravotního pojištění. Tam fond prevence musí reflektovat všechny novinky, aby nedocházelo k duplicitám,“ řekla.

Podle Pirátů jsou někteří členové správní rady ve střetu zájmů

Po oficiální části brífinku se na uvolněné místo u řečnického pultíku postavil člen rady za Piráty MUDr. Zdeněk Hřib s prohlášením, že ve správní radě někteří členové kvůli střetu zájmů sedět nemohou. Týká se to těch, kdo mají smlouvu s VZP, posílají jí faktury a dostávají od ní zaplaceno, existuje tam tedy podle dr. Hřiba jednoznačně dodavatelský vztah.

„Co se týká střetu zájmu, z hlediska platné zákonné úpravy naši právníci v žádném případě neshledali u jakéhokoli člena správní rady střet zájmů. Úprava vylučuje dodavatele služeb ve smyslu obchodně právního vztahu typu úklid, nikoli zdravotních služeb,“ reagoval Ing. Kabátek. „Pro VZP je samostatná formulace v zákoně, která definuje, kdo může být a kdo nemůže být členem. Řeknu extrémní příklad, kdyby to fungovalo, jak se v diskusích ozývá, vůbec bychom neměli revizní lékaře, protože ti jsou zaměstnanci pojišťovny a zároveň provozují lékařskou praxi. Proto je to ve zdravotnictví trochu jinak. Smluvní vztah není mezi lékařem a pojišťovnou, ale mezi lékařem a pacientem,“ řekl docent Svoboda.

„Názor kolegům z Pirátské strany neberu, já věřím, že se ukáže jako správný výklad umožňující, aby ve správní radě seděli ti, kdo nedodávají materiál atd., což je v zákoně jmenováno. Nikdo takový, pokud je mi známo, ve správní radě nesedí,“ doplnil dr. Běhounek.

„Ve slušné společnosti by toto vůbec nemělo být předmětem jakýchkoli hrátek se slovíčky. Prostě pokud člověk nějaké instituci něco dodává, je od ní placen, tak podle mě zcela logicky nemůže sedět v jejích správních a dozorčích orgánech,“ prohlásil dr. Hřib.

Problém vidí Piráti u MUDr. Janulíka, Mgr. Pastuchové, MUDr. Plzáka, MUDr. Zimmermana, docenta Svobody a MUDr. Běhounka. „My jsme apelovali na členy správní rady, aby toto vyřešili. Vzhledem k tomu, že naše výzva byla ignorována, budeme apelovat na poslanecké kluby, které je jmenovaly na tyto pozice, a v případě, že nebudeme úspěšní, zajistíme právní kroky tak, aby to mohl rozhodnout soud,“ prohlásil dr. Hřib.

Ke spekulacím, že členové rady, kteří prý jsou ve střetu zájmů, mohou ovlivňovat smlouvy se zdravotnickými zařízeními, uvedl ředitel Kabátek, že to vylučuje. VZP za posledních pět let, kdy ji vede, učinila v přístupu ke smluvním vztahům obrovský krok kupředu. „Za těch pět let mohu vyloučit, že by jakýkoli z členů správní rady jakýmkoli způsobem ovlivňoval rozhodování managementu, kromě kontrolní činnosti, která tomuto orgánu jednoznačně přísluší. Vzhledem k formě, jakou v současné době vznikají smluvní vztahy VZP a poskytovatelů zdravotních služeb, si myslím, že proces je možno označit za jeden z nejtransparentnějších v oblasti pojišťoven. U nás je třístupňový systém, každý žadatel má informaci, jak je jeho žádost posouzena, vše je protokolárně zpracováno, vše je zveřejňováno na stránkách pojišťovny,“ popsal.

Prof. Adámková si podle svých slov ani nedovede představit mechanismus, jakým by někdo z kolegů ve správní radě mohl smlouvy ovlivnit. „Správní rada dělá metodiku a o tom, jaké jsou jednotlivé smlouvy, vůbec nerozhoduje,“ zdůraznila.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené