Přeskočit na obsah

Startuje pilotní provoz systému pro ověřování pravosti léčiv

Na balení léčivých přípravků vydávaných na lékařský předpis se v rámci zkušebního provozu systému od dubna 2018 objeví speciální 2D kódy, které slouží ke zjištění manipulace s léčivy. Účelem ověření je ochrana pacientů před lékovými padělky. Nové kódy se prozatím objeví jen na vybraných léčivech.Začíná zkušební provoz, tedy praktické testování celého systému, který musí být podle platného evropského práva plně funkční od 9. února 2019. Od tohoto data již všechny léčivé přípravky vydávané na lékařský předpis musejí 2D kód obsahovat. Do systému ověření budou zapojeny všechny lékárny, výrobci léčiv i distributoři.

Pacient v lékárně postřehne jen drobnou změnu. Jedno sejmutí kódu čtečkou navíc u každého balení. Výměnou za vteřinové zdržení získá stoprocentní jistotu, že vydávané léčivo není padělek, nebylo ukradeno a znovu vráceno do distribuční sítě a nikdo je dosud neotevřel.

„Kód na každém jednotlivém balení léku bude jedinečný. Jeho načtení – jak při výdeji v lékárně, tak dříve během cesty distribučním řetězcem – se bude hlásit do centrálního úložiště. I kdyby někdo dokonale padělal balení léku i s kódem, tento podvržený kód nebude mít odpovídající digitální záznam. Systém proto hned odhalí, že je něco špatně,“ popisuje předseda představenstva Národní organizace pro ověřování pravosti léčiv (NOOL) Jakub Dvořáček.Padělky znamenají ohrožení

Padělky léčiv jsou v EU značný problém. Při současných technologických možnostech mafiánských gangů nemá běžný člověk šanci falešný lék poznat. Snad tím nejmenším nebezpečím je to, že padělek „pouze“ nebude účinkovat. Padělatelé – obvykle v rozvojových zemích – neváhají dát do svých výrobků třeba průmyslové barvy nebo jed proti hlodavcům.

Podle Apoleny Jonášové, ředitelky sekce dozoru Státního ústavu pro kontrolu léčiv, došlo v roce 2015 celosvětově k nárůstu kriminálních incidentů spojených s padělky léčiv o 38 procent. Nejvíce jich připadá na asijské státy a státy Severní i Jižní Ameriky, ani Evropa však nezůstává ušetřena a ročně se zde vyskytne na 350 případů.

Nejen na internetu lze narazit na padělky, mohou se dostat i do oficiální sítě. Zavedení nového systému poskytne veřejnosti stoprocentní jistotu, že léky, které si na recept vyzvedne v lékárně, nejsou padělky.

Na zavádění systému, které je podle lidí z oboru prakticky stejně náročné jako v případě elektronického receptu, odborně spolupracuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Participují na něm lékárny, výrobci léčiv i distributoři.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené