Přeskočit na obsah

SÚKL o interakcích clopidogrelu a inhibitorů protonové pumpy

Clopidogrel je protidestičkový léčivý přípravek používaný pro prevenci aterotrombotických příhod u pacientů s akutním koronárním syndromem, u pacientů po infarktu myokardu, ischemické cévní mozkové příhodě nebo u pacientů s prokázanou ischemickou chorobou dolních končetin. Inhibitory protonové pumpy jsou léky používané pro prevenci a léčbu pálení žáhy a peptických vředů. Klinický důsledek interakce clopidogrelu a PPIs ještě není zcela objasněn, avšak vzhledem k častému současnému užívání těchto léčiv je mu třeba věnovat pozornost. Clopidogrel může způsobit iritaci žaludeční sliznice a právě přípravky ze skupiny inhibitorů protonové pumpy jsou často předepisovány ke snížení žaludečního dráždění.

Clopidogrel je prodrug, což znamená, že před svým působením musí být v organismu metabolizován na aktivní metabolit. Hlavní roli při bioaktivaci clopidogrelu sehrává cytochrom P450 2C19. V poslední době vzrůstá podezření, že některé PPIs mohou tento cytochrom inhibovat, a tím zpomalovat metabolickou aktivaci clopidogrelu, což může snižovat jeho účinek a vést ke zvýšenému riziku trombotických příhod. Geny kódující jednotlivé enzymy cytochromového komplexu jsou polymorfní, s častým zastoupením alel vedoucích ke snížení funkce. U cytochromu P450 2C19 je zastoupení alel, které vedou ke snížení funkce, poměrně časté. Z důvodu genového polymorfismu může být u jednotlivých osob funkce cytochromu P450 2C19 různá, a tudíž i bioaktivace clopidogrelu se může u jednotlivců lišit. Interakce mezi clopidogrelem a PPIs může být u pacientů nesoucích alely snižující funkci cytochromu P450 2C19 výraznější. Co se týče jednotlivých PPIs, z některých studií vyplývá, že riziko interakce s clopidogrelem není stejné pro všechny látky ze skupiny PPIs. Bylo například prokázáno, že největší riziko má v tomto ohledu omeprazol, jiné studie naopak prokázaly, že pantoprazol by na funkci cytochromu P450 2C19 neměl mít vliv, a tudíž by neměl ovlivňovat biologickou aktivaci clopidogrelu a jeho klinickou účinnost. Také inhibitory H2 receptorů se zdají být v této souvislosti bezpečné. Z dostupných dat však zatím není možné učinit jednoznačný závěr ohledně vlivu jednotlivých PPIs a jiných látek užívaných pro prevenci a léčbu pálení žáhy a peptických vředů.

Doporučení vyhnout se současnému podávání

Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) se svou pracovní skupinou pro farmakovigilanci (PhVWP) doporučil po zhodnocení všech dostupných dat zahrnout do SPC léčivých přípravků obsahujících clopidogrel informaci o možné interakci mezi clopidogrelem a PPIs. Dále přišel s doporučením, že pokud to není naprosto nezbytné, je vhodné se současnému podávání těchto léčiv vyhnout. Do SPC jednotlivých léčivých přípravků ze skupiny PPIs zatím nebude informace o interakci s clopidogrelem zařazena, protože současné znalosti o vlivu jednotlivých přípravků na metabolismus a funkci clopidogrelu jsou zatím omezené.

Pro lékaře z toho vyplývají následující praktické pokyny. V preskripci i užívání clopidogrelu lze pokračovat obvyklým způsobem. Lékaři by však měli přehodnotit zahájení či pokračování podávání PPIs u pacientů užívajících clopidogrel. Ti, pokud užívají zároveň PPIs nebo zvažují jejich užívání, by se měli poradit s lékařem.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené