Přeskočit na obsah

Sunitinib u karcinomu ledviny

Sunitinib se zkoušel u pacientů s renálním karcinomem a v současné době je schválen pro léčbu pokročilého světlobuněčného renálního karcinomu (RCC).

Ve studii III. fáze klinického zkoušení se u 750 pacientů s RCC porovnávala účinnost sunitinibu v intermitentním schématu čtyři týdny/dva týdny, pauza oproti léčbě IFNα. Medián přežití bez známek progrese (Progression‑Free Survival – PFS) dosáhl v případě sunitinibu 11 měsíců, u IFNα to bylo pouze pět měsíců (p < 0,001).

Nejnovější výsledky této studie byly prezentovány v loňském roce na kongresu ASCO 2008. V konečné analýze byl medián PFS u léčby sunitinibem 11 měsíců a IFNα čtyři měsíce. Aktualizovány byly i další ukazatele, jako je např. celková míra odpovědi na léčbu (Overall Response Rate – ORR) – 47 % (sunitinib) vs. 12 % (IFNα); p < 0,000001, včetně 11 kompletních odpovědí na léčbu sunitinibem a čtyř na léčbu IFNα. Medián intervalu přežití bez známek progrese (PFS) zůstal oproti předchozí analýze nezměněn (11 vs. pět měsíců; p < 0,000001). Medián celkového přežití přesáhl ve skupině pacientů léčených sunitinibem dokonce hranici dvou let (26,4 vs. 21,8 měsíce; HR: 0,821; p = 0,051). Je to poprvé v historii, kdy bylo u metastatického adenokarcinomu ledvin (mRCC) léčbou v 1. linii dosaženo mediánu celkového přežití delšího než dva roky. Medián celkové přežití překročil dva roky vždy, bez ohledu na to, zda byla data stratifikována podle výchozích hodnot předem určených parametrů (performance status podle ECOG, hladina laktátdehydrogenázy a nefrektomie předcházející léčbě) či stratifikována nebyla.

Po cenzuře dat 25 pacientů, kteří podstoupili cross‑over z IFNα na sunitinib během studie, medián OS dosáhl 26,4 měsíce pro sunitinib a 20 měsíců pro INFα (HR: 0,808; p = 0,0362).

V hodnocení celkového přežití pacientů, kteří byli léčeni pouze dle protokolu, a nedostali tedy další linie léčby, zdvojnásobila léčba sunitinibem medián celkového přežití oproti interferonu alfa: 28,1 měsíce vs. 14,1 měsíce ve skupině IFNα (HR: 0,647; p = 0,003). Tato data jsou pravděpodobně nejpřesvědčivější, protože porovnávají účinek sunitinibu a IFNα bez vlivu jiných léků podávaných v dalších liniích léčby.

Výsledky klinických studií velice úzce korelují s výsledky populačních retrospektivních analýz. Vyplývá z nich, že podávání sunitinibu v 1. linii léčby metastazujícího RCC zlepšuje přežití v porovnání s jinými léčebnými strategiemi. Data rovněž ukazují superioritu sunitinibu nad IFNα v prodloužení celkového přežívání u pacientů jak s příznivou a středně dobrou, tak i špatnou prognózou.

Ekonomické zhodnocení

V roce 2006 byla v USA provedena farmakoekonomická analýza, kde se srovnávalo podávání sunitinibu s IFNα, a to v první linii u metastazujícího RCC (analýza z perspektivy plátce). V této analýze byly použity údaje o účinnosti ze III. fáze klinického zkoušení a aktuální náklady na léčbu, vyšetření, kontroly nemocného, hospitalizaci a léčbu nežádoucích účinků.

Podle očekávání bylo zjištěno, že sunitinib je jako léčba 1. linie nákladově efektivní variantou k IFNα, přičemž přírůstkovou analýzou nákladů bylo dosaženo nákladů na QALY (Quality‑Adjusted Life Year) či LY (Life Year) v rozmezí přijatelném pro tamní systém zdravotnictví, tj. 50 000–100 000 dolarů.

Prostřednictvím Markovova modelu s desetiletým horizontem, kdy byla hodnocena nákladová efektivita sunitinibu oproti sorafenibu u pacientů s metastazujícím RCC, bylo přímým porovnáním dosaženo částky 57 545 $/LY, 28 000 $/PFLY (LY bez progrese nemoci) a 60 005 $/1 získaný QALY. Sunitinib byl rovněž nákladově efektivnější než temsirolimus a kombinace bevacizumabu s IFNα. V současné době se tak jedná o nákladově nejefektivnější léčbu 1. linie metastazujícího RCC.

Sunitinib jako referenční standard u mRCC

Sunitinib má v porovnání s cytokiny signifikantně vyšší protinádorovou aktivitu a klinickou účinnost u pacientů s pokročilým světlobuněčným karcinomem ledviny, a to u pacientů ze všech rizikových skupin. Vzhledem k výsledkům rozsáhlé studie III. fáze klinického zkoušení se sunitinib stal standardem léčby 1. linie pacientů s metastazujícím RCC. Léčba sunitinibem jednoznačně zlepšuje celkové přežití, přežití bez progrese (PFS) a míru objektivní odpovědi na léčbu. Sunitinib se tak dostal do pozice referenčního léčebného standardu, se kterým by měla být v rámci klinického zkoušení porovnávána jiná léčba tohoto typu nádoru.

Literatura (1) Hutson TE. Sunitinib (SUTENT) for the treatment of metastatic renal cell carcinoma. Expert Rev Anticancer Ther 2008;8:1723–1731.

(2) Figlin RA, Hutson TE, Tomczak P, et al. Overall survival with sunitinib vs. interferon (IFN)‑alfa as first‑line treatment of metastatic renal cell carcinome (mRCC). J Clin Oncol 2008;26(suppl):5024.

(3) Kollmannsberger CK, Heng DY, Murray N, et al. A population‑based study evaluating metastatic renal cell cancer (mRCC) patients treated with interferon (IFN) alone, first‑line IFN then second‑line sunitinib, or sunitinib alone. J Clin Oncol 2007;26(suppl 18):15572.

(4) Remak E, Charbonneau C, Négrier S, et al. Economic evaluation of sunitinib maleate for the first‑line treatment of metastatic renal cell carcinoma. J Clin Oncol 2008;26(suppl):3995–4000

(5) Benedict A, Charbonneau C, Hidi J, et al. Economic evaluation of sunitinib, sorafenib, bevacizumab/interferon‑alfa or temsirolimus in 1st‑line treatment of metastatic renal cell carcinoma (mRCC): an indirect comparison. J Clin Oncol 2008;26(suppl):5048.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené