Svět si dal dostaveníčko v Praze-Holešovicích
V rámci veletrhu byl připraven i bohatý doprovodný program seminářů, konferencí a praktických ukázek (Pražské dentální dny, Soutěž středních škol v oboru zubní technik, semináře České stomatologické akademie i velmi dobře známá Země úsměvů). Detailnější popis nepřeberného množství novinek a inovací, které zde byly prezentovány, překračuje rámec tohoto článku, proto se zaměřím pouze na některé z nich ve zkratce.
Nový trend
Firma Nora prezentovala, kromě mnoha jiných exponátů, i ozonový generátor OzoneDTA. Tento přístroj nalezl uplatnění v parodontologii (ošetření parodontálních chobotů, parodontální chirurgie, ošetření dentitio difficilis apod.), v konzervační a protetické stomatologii (dezinfekce kavit, kořenových kanálků, ošetření aft, neuralgií atd.) i v čelistní chirurgii (stavění krvácení, ošetření po extrakcích).
Stomatochirurgie
S heslem „Nanokrok pro člověka, velký skok pro dentální implantologii“ uvedla firma BIOMET 3i implantát Nano Tite s povrchem OSSEOTITE v kombinaci s CaP, který vytváří biologicky aktivní rozhraní (implantát - kost). Kvalitnější integrace implantátu kosti poskytuje výrazně vyšší stabilitu implantátu v úvodní kritické fázi vhojování.
Konkurenční firma Nobel Biocare představila vylepšený systém Procera, který spočívá v kombinaci průmyslových postupů s individuálně navrženou estetikou v rámci počítačového modelování tvaru, skenování a následným dotvářením té které protetické práce v laboratoři.
Nejen implantologické použití poskytují laserové postupy. Firma BIOLASE přivezla na veletrh několik typů laserů. Waterlase MD využívá kombinaci laserové energie, vody a vzduchu (HydroPhotonics) a umožňuje provádět většinu dentálních procedur s minimální, případně i nulovou anestezií. Používá se na tkáně tvrdé (kavity, komplikace endoošetření - kompletní resekce s retrográdním plněním), měkké (incize, excize, koagulace) i v parodontologické indikaci (subgingivální ošetření, léčba periimplantitidy atd.).
Firma KaVo předvedla přístroj KaVo KEY Laser 3. Jedná se o univerzální laser se zpětnou vazbou (použití laseru „jen tak moc, jak je to nutné“). Přístroj se dá využít ve všech výše popsaných indikacích. Dále poskytuje biocidní efekt, na tvrdé tkáně užívá kontaktní násadec a také optické sondy na endodoncii.
Další možností chirurgie je odvětví využívající piezopřístroje. Firma S-DENT seznámila lékařskou veřejnost s přístroji Piezosurgery od výrobce Mectron. Piezochirurgie si vydobyla své místo v kostní chirurgii i v chirurgii měkkých tkání, a to pro maximální šetrnost vůči biologickému materiálu. Podobný přístroj byl předveden skupinou ACTEON pod názvem Piezotome s kompletním vybavením pro veškeré chirurgické postupy v dutině ústní.
Diagnostika
Skupina ACTEON přinesla inovaci také v použití intraorálního zobrazení uvedením přístroje SOPRO717 (SoproShade). Jedná se o technologii intraorální kamery, pomocí které čip vybírá odstín protetické práce v samotných ústech pacienta.
V zobrazovacích technikách jako vždy vévodila společnost Planmeca, jejíž inovovaný komplexní RTG přístroj ProMax v sobě zahrnuje OP s kefalostatem, barevný displej s graficky uživatelským interface, digitální náhled na snímek, TMJ snímkování a tomografické snímkování systémem transtomografie. Samozřejmostí je plně digitální vybavení. Přímo v ordinaci může být doplněn o možnost třírozměrného snímkování.
Zajímavost uvedla na trh také firma BB Servis. Především svým přenosným nezávislým intraorálním RTG. Navíc předvedla diagnostickou novinku. Přístroj VELscope (viz obrázek 1), který využívá fluorescenční vizualizace abnormalit epitelu ústní sliznice v diagnostice prekanceróz. Umožňuje v terénu lékařům prvního kontaktu už v zárodku rozpoznat degenerativní změny epitelu. Operatérovi tak mimo jiné usnadňuje stanovení hranice řezu při konečném výkonu.
Kariologie a endodoncie
V oblasti záchovné stomatologie se objevil nový kompozit od firmy 3M s názvem Filtek Silorane. Jde o nový výplňový materiál do postranního úseku. Tento kompozit vykazuje smrštění ve fázi tuhnutí méně než jedno procento, což usnadňuje vypořádání se s problémem užití těchto výplňových hmot v oblasti premolárů a molárů. Firma GC tradičně představila skloionomer EQUIA (akronym pro easy quick unique inteligent estetic). Tato formule zahrnuje dva výrobky GC Fuji IX GP EXTRA a G-Coat Plus, které spojují výhody konvenčního skloionoméru (RTG kontrast, biokompatibilita, malá citlivost na vlhkost, chemická adheze k zubním tkáním a jednoduché zpracování). Unikátní je hladký povrch, odolnost vůči abrazi a zrání v čase. Byly zvýšeny též přirozené optické vlastnosti k velmi dobrému estetickému vzhledu.
Firma FENIX dental přišla s novou generací diamantových rotačních nástrojů MEISINGER BLACKIES Cobra Diamonds. Tyto brousky a vrtáčky jsou potažené speciálním povrchem CARBOCER. Na trhu jsou patrně nejrychlejšími diamanty umožňujícími preparaci. Diamant potažený tímto povrchem má výborné řezací vlastnosti, je mimořádně tvrdý, snese vysokou zátěž a je odolný proti opotřebení.
Endodoncii představovaly nové druhy přístrojů pro komplexní ošetření a zaplnění kořenového kanálku. Novinkou byly přístroje pro opracování kanálků s přesnou elektronickou kontrolou torsních hodnot proti zalomení nástroje. Endo IT Gold (viz obrázek 2) má kromě výše uvedených hodnot navíc integrovaný apexlokátor. Jako optimální pro plnění kanálků se ukázal BeeFill PACK pro 3D tepelnou vertikální kondenzaci rozehřáté gutaperči.
Toto bylo pouze krátké seznámení s několika předními světovými firmami, které se zabývají stomatologickými technologiemi, nicméně musím sebekriticky přiznat, že podobných byly na veletrhu Pragodent 2007 desítky. Podstatné však zůstává, že podobné mezinárodní akce slouží nejen k informacím pro praktické využití v ordinacích stomatologů, ale především také seznamují laickou veřejnost s vývojem současné stomatologie a s možnostmi ošetření jejich chrupu.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 31/2007, strana A11
Zdroj: