Světově uznávaný kardiochirurg v Brně
Prof. Sergeant je specialistou na chirurgické revaskularizace myokardu na bijícím srdci bez použití mimotělního oběhu. Touto problematikou se podrobně a cíleně zabývá již více než deset let. Kursy na jeho pracovišti, kterým je Univerzitní nemocnice Gasthuisberg v Leuwenu v Belgii, za tu dobu prošlo několik desítek evropských kardiochirurgů. Letos na jaře se ho zúčastnili i dva chirurgové a jeden anesteziolog z CKTCH v Brně. A právě příznivý dojem z tohoto kursu nás přivedl na myšlenku uspořádání podobné akce v České republice, aby se problematika operací bez mimotělního oběhu přiblížila více zájemcům.
Po úvodní přednášce, ve které prof. Sergeant seznámil přítomné nejen s podrobným popisem operační techniky, ale i teoretickými východisky operace bez mimotělního oběhu a svými výsledky, se rozproudila nebývale bohatá diskuse. Důvodem byl na jedné straně přímo vyzařující zápal prof. Sergeanta pro tuto techniku operování a na druhé straně určitá nedůvěru některých účastníků kursu podložená dobrými zkušenostmi s operacemi s mimotělním oběhem. Během debat v průběhu operací i v každé volné chvíli však nakonec prof. Sergeant také díky svým výjimečným jazykovým a řečnickým schopnostem a zejména výsledkům většinu účastníků kursu o správnosti svých chirurgických metod přesvědčil. Z celé plejády prezentovaných výsledků u souboru více než 3 000 pacientů operovaných bez mimotělního oběhu v Leuvenu je třeba vyzvednout nižší hospitalizační (1,87 % oproti 3,07 %) i 90denní mortalitu (2,25 % proti 4,01 %) ve srovnání s operacemi s mimotělním oběhem a také nižší procento vzniku cévní mozkové příhody po operaci (0,75 % oproti 1,55 %). To vše při stejném riziku vzniku pooperačního infarktu myokardu (1,8 % oproti 1,7 %). Prof. Sergeant doložil také kratší dobu hospitalizace zejména u rizikovějších nemocných.
Pro účastníky byly připraveny tři operace nemocných s ICHS. Všechny se podařilo provést podle původního předpokladu bez mimotělního oběhu a jen s využitím tepenných štěpů. Prof. Sergeant během nich v praxi ukázal jednotlivé kroky v manipulaci s bijícím srdcem a způsob stabilizace srdce při našívání jednotlivých koronárních anastomóz tak, aby nedocházelo k nežádoucím oběhovým poruchám. Díky nově vybudovanému telemostu byly všechny operace přímo z operačního sálu přenášeny a komentovány, takže v posluchárně přítomní chirurgové mohli průběžně vše sledovat a s operatéry diskutovat (viz obrázky 1, 2 a 3).
Pracovní setkání kardiochirurgů bylo připraveno ve spolupráci a za organizační i ekonomické podpory společnosti Medtronic, která je ve světě známá svou aktivní podporou inovací metod chirurgické léčby srdečních a cévních onemocnění včetně přístrojového vybavení.
Brněnské Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie je špičkovým pracovištěm svého druhu v ČR, které průběžně zavádí do praxe nové metody diagnostiky a léčby srdečních onemocnění. Jedním ze základních předpokladů pro tuto praxi je i dobrá a stabilní ekonomická situace pracoviště, jejímž důkazem je první místo na žebříčku průzkumu Health Care Institutu, získané v celostátní konkurenci menších příspěvkových nemocnic v letošním roce.
Zdroj: