Světový den ledvin – 12. 3. 2009
Letos zaměřený na vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin
Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost každoročně organizují (letos již počtvrté) druhý čtvrtek v březnu Světový den ledvin. Cílem této akce je připomenout zvyšující se počet pacientů s chronickým onemocněním ledvin, kteří jsou ohroženi zvýšenou mortalitou a kardiovaskulární morbiditou, a informovat laickou i odbornou veřejnost o možnostech jejich časného záchytu, prevence a léčby. Hlavním tématem Světového dne ledvin je pro tento rok vztah hypertenze a chronického onemocnění ledvin.
Epidemiologické studie z různých částí světa ukazují, že výskyt chronického onemocnění ledvin definovaného jako trvalá (alespoň tři měsíce trvající) přítomnost proteinurie anebo významně snížené glomerulární filtrace (nižší než 1 ml/s/1,73 m2) je cca 10%, zhruba polovina z těchto pacientů (tedy asi pět procent běžné populace) má významně sníženou glomerulární filtraci. Pro Českou republiku bohužel nejsou obdobná epidemiologická data k dispozici, lze se však domnívat, že se výskyt chronického onemocnění ledvin v České republice významně neliší od zemí jako například Nizozemsko či Velká Británie. Jen malá část osob (odhaduje se, že to může být pouze okolo pěti procent) s chronickým onemocněním ledvin si je tohoto stavu vědoma. Pacienti s chronickým onemocněním ledvin jsou více ohroženi vysokou kardiovaskulární mortalitou a morbiditou [ve srovnání s běžnou populací cca 1,5krát až dvakrát vyšší i při jen mírně (na cca 1 ml/s/1,73 m2) snížené glomerulární filtraci] a existuje u nich také pochopitelně riziko progrese renální insuficience a vývoje terminálního selhání ledvin. Hlavním problémem těchto pacientů je ale kardiovaskulární mortalita, většina z nich se selhání ledvin nedožije. Dialýzou a transplantací se v České republice léčí méně než 0,1 % obyvatel, náklady na tuto léčbu ale představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči. S rostoucím věkem populace a zvyšujícím se počtem diabetiků počet dialyzovaných pacientů a náklady na jejich léčbu nepochybně porostou.
Vztah mezi hypertenzí a chronickým onemocněním ledvin
V roce 2009 je hlavním tématem Světového dne ledvin vztah mezi hypertenzí a chronickým onemocněním ledvin. Ledviny mohou být jak „obětí“, tak jednou z příčin hypertenze. Hypertenze je globální zdravotní problém a očekává se, že její výskyt bude celosvětově se stárnutím populace dále stoupat. Pokud definujeme hypertenzi jako krevní tlak vyšší než 140/90 mm Hg, trpí v současné době hypertenzí na celém světě asi jedna miliarda lidí a předpokládá se, že do roku 2025 může počet pacientů s hypertenzí stoupnout na cca 1,5 miliardy. Ve vyspělých zemích trpí hypertenzí již okolo 40 % lidí s tím, že výskyt hypertenze výrazně roste s věkem a u osob starších 60 let se hypertenze vyskytuje až v 70 až 80 %. Dalším důležitým faktorem zvyšující se prevalence hypertenze je narůstající podíl obézních osob. Řada studií opakovaně ukázala, že jen asi polovina osob s hypertenzí si je svého onemocnění vědoma, a jen asi 25 % hypertoniků je adekvátně léčeno s dosažením doporučených cílových hodnot krevního tlaku. Kontrola krevního tlaku je u pacientů s chronickým onemocněním ledvin (zejména u diabetiků) podstatně horší než u osob s normální funkcí ledvin. Dle americké studie KEEP je krevní tlak uspokojivě kontrolován jen u 13 % pacientů s chronickým onemocněním ledvin. Výskyt hypertenze roste s progresí chronického onemocnění ledvin (snižující se glomerulární filtrací) a se zhoršující se renální funkcí se také zhoršuje kontrola hypertenze.
Pacienti s chronickým onemocněním ledvin by měli mít systolický krevní tlak nižší než 130 mm Hg. Cílové hodnoty krevního tlaku jsou ale velmi špatně definovány pro pacienty s pokročilou chronickou renální insuficiencí a chronickým selháním ledvin vyžadujícím dialyzační léčbu. Je zřejmé, že (vzhledem k často se vyskytující absenci poklesu krevního tlaku v nočních hodinách) ambulantní monitorace poskytuje u pacientů s chronickým onemocněním ledvin mnohem přesnější informaci o kontrole krevního tlaku než jednorázové měření krevního tlaku v ordinaci.
Hypertenze je častější a hůře kontrolovaná u pacientů s chronickým onemocněním ledvin na podkladě diabetu (diabetickou nefropatií nebo diabetickým onemocněním ledvin). Diabetem dnes trpí celosvětově 240 milionů lidí a odhaduje se, že toto číslo naroste do roku 2025 (mj. se zvyšujícím se počtem obézních osob) na 38 milionů.
Nedostatečná prevence rozvoje terminálního selhání
Nedostatečná a pozdní diagnostika, neadekvátní a pozdní léčba chronického onemocnění ledvin je celosvětový problém. Nejenže o poklesu glomerulární filtrace pod 1 ml/s/1,73 m2 ví jen cca 5 až 7,5 % postižených osob, ale dokonce i pokročilé chronické renální insuficience (poklesu glomerulární filtrace pod 0,5 ml/s/1,73 m2, což velmi zhruba může odpovídat vzestupu sérového kreatininu nad 200 až 250 mmol/l) si je vědomo jen asi 50 % nemocných. Není pak překvapením, že i v České republice stále až 30 % pacientů zahajuje chronickou dialyzační léčbu, aniž by si bylo vědomo, že trpí chronickým onemocněním ledvin. U těchto pacientů zcela jistě nebyly vyčerpány všechny možnosti léčby chronického onemocnění ledvin, které by mohly vývoji terminálního selhání ledvin buď zcela zabránit, nebo alespoň jeho vývoj zpomalit a oddálit. Komplikace chronické renální insuficience (anémie, renální kostní choroba) nebyly u těchto pacientů včas a adekvátně léčeny a je také pravděpodobné, že nebyla či nemohla být věnována adekvátní pozornost jejich zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku.
Lepší informovanost může zlepšit situaci
Cestou k zlepšení této neutěšené situace je větší informovanost laické i odborné veřejnosti a screeningové programy zaměřené na pacienty s rizikem chronického onemocnění ledvin (pacienty s hypertenzí, diabetem, osoby starší 50 let, pacienty s rodinnou anamnézou renálního nebo kardiovaskulárního onemocnění). Jedním z prvních projektů v České republice zaměřených na zvýšení všeobecného povědomí o nemocech ledvin, zvláště u pacientů se zvýšeným rizikem chronického onemocnění ledvin, je PROGRES (Program renálního screeningu, podpořený společností Amgen), na kterém spolupracuje konsorcium nefrologů v úzké spolupráci s klinickými biochemiky a zástupci praktických lékařů.
Vysoká mortalita, výrazně snížená kvalita života pacientů s chronickým selháním ledvin a vysoké náklady na léčbu pacientů s chronickým selháním ledvin činí i poměrně nákladné screeningové a edukační programy efektivní také z hlediska vynakládání státních prostředků nebo prostředků ze zdravotního pojištění. Bylo by proto dobré, kdyby se i v České republice podařilo (podobně jako v Japonsku, Finsku či Velké Británii) dosáhnout podpory aktivit České nadace pro nemoci ledvin a České nefrologické společnosti ze strany státních institucí a zdravotních pojišťoven.
Mediální i odběrové akce na řadě míst ČR
V České republice organizuje Světový den ledvin letos již počtvrté Česká nadace pro nemoci ledvin i tentokrát ve spolupráci s Českou nefrologickou společností.
V loňském roce proběhly na Světový den ledvin v ČR kromě mediálních akcí (několika tiskových konferencí, televizních a rozhlasových prezentací a seminářů pro odbornou veřejnost) i odběrové akce (vyšetření moči na proteinurii diagnostickým proužkem a vyšetření sérového kreatininu) v mnoha městech České republiky. Cílem odběrových akcí, při kterých bylo loni vyšetřeno více než 1 000 osob, je nabídnout veřejnosti možnost získat zdarma základní informaci o stavu jejich ledvin. Nově zachycení pacienti s močovým nálezem nebo zvýšeným sérovým kreatininem byli dále předáni do nefrologické péče. Mediální i odběrové akce proběhnou na řadě míst ČR i letos.
Zdroj: