Přeskočit na obsah

Světový den lupénky už podesáté

V České republice postihuje psoriáza 2 až 4 % populace. „To je téměř třísettisícová armáda našich obyvatel. Patnáct procent z nich trpí těžkou formou s rozsáhlým postižením, které často není z různých důvodů dostatečně léčeno,“ upozornil předseda České dermatovenerologické společnosti ČLS JEP a přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady prof. MUDr. Petr Arenberger, DrSc., MBA , na tiskové konferenci k 10. světovému dni lupénky. Ten se každoročně koná 29. října.

MUDr. Tomáš Doležal z Institutu pro zdravotní ekonomiku iHETA uvedl poslední studii z roku 2010 z Německa zahrnující 1,3 milionu obyvatel: „Zjistila lupénku u 2,53 % populace. Výskyt onemocnění je závislý na věku a vrcholí mezi 55. a 70. rokem života, kdy se vyskytuje u více než 4 % obyvatel. Pro Českou republiku to znamená 264 828 pacientů s lupénkou. Pokud budeme předpokládat počet nově diagnostikovaných pacientů ročně ve výši 60,4/100 000 obyvatel, docházíme k ročnímu počtu nově diagnostikovaných pacientů 6 322 osob.“ Lidé s lupénkou, obzvláště pokud jejich nemoc není pod kontrolou, mají vysokou míru pracovní neschopnosti a invalidity. Na jednoho pacienta tak v rámci pracovní produktivity přicházíme o více než 60 tisíc Kč ročně a na celou Českou republiku je toto číslo podle iHETA odhadováno na 4 miliardy Kč ročně.

Biologika zvrátí vývoj nemoci

„A právě zajištění dostupnosti biologické léčby pro pacienty se středně těžkou až těžkou formou lupénky je klíčové. Jedinci, kterým jiná terapie nezabírala, se často po biologické léčbě doslova vracejí do života,“ vypíchl prof. Arenberger. Bez účinné a cílené léčby může být psoriáza rychle invalidizujícím onemocněním již v mladém věku. Pokud není pacient včas a dobře léčen, vede to ke zkrácení délky života, rozvoji přidružených onemocnění, ztrátě produktivity a tedy i zatěžování nejen zdravotního, ale i sociálního systému (invalidní důchod, nemocenská, sociální příspěvky atd.).

V České republice je v roce 2013 léčeno tzv. biologickou léčbou méně než 1 000 pacientů. Podle epidemiologických údajů by ale mělo teoreticky splňovat kritéria řádově více pacientů. „Byli bychom rádi, kdybychom všem pacientům indikovaným k této léčbě mohli nabídnout její okamžité nasazení, tímto časným a cíleným zásahem tak zabránili rozvoji dalších onemocnění a zároveň přispěli k úspoře přímých a nepřímých nákladů spojených s léčbou lupénky,“ zdůraznil prof. Arenberger ve svém vystoupení.

Proč Světový den lupénky?

Hlavním cílem prezentované akce je zvýšit povědomí veřejnosti o této nepříjemné kožní chorobě i problémech, které způsobuje, a rozptýlit mýty kolem ní. Nejčastěji se totiž nemocní setkávají s mylným názorem, že psoriáza je nakažlivá. Dalším cílem Světového dne lupénky je zlepšit přístup k léčbě, tedy přimět systémy zdravotní péče, vlády, plátce, lékaře a všechny, kdo jsou odpovědni za léčbu psoriázy, aby zajistili pacientům dostupnost optimální a časné léčby. Pacienti také potřebují určitou platformu, která by jim umožnila vyslovovat vlastní názory, myšlenky a potřeby. Je třeba rozšířit znalosti o chorobě tak, aby se o ní mohlo diskutovat otevřeněji a s větší jistotou.

Více informací lze získat na www.ipsoriaza.cz či u Společnosti psoriatiků a atopických ekzematiků na www.spae.cz

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené