Přeskočit na obsah

SYMPOSIUM: GERIATRIE – PSYCHIATRIE: Slibná atypická antipsychotika

Během posledního desetiletí bylo ve Spojených státech amerických uvedeno na trh pět nových antipsychotik: risperidon (Risperdal), olanzapin (Zyprexa), quetiapin (Seroquel), ziprasidon (Zeldox) a aripiprazol (Abilify). Souhrnně je řadíme do skupiny atypických antipsychotik, tedy antipsychotik druhé generace, protože ve srovnání s antipsychotiky první generace, jako je chlorpromazin a haloperidol, mají několik společných výhod. Podávání novějších farmak je spojeno s nižším rizikem rozvoje nežádoucích extrapyramidových účinků, jako je rigidita, třes a akatizie. V důsledku toho je nemocní užívají důsledněji. Při jejich užívání jsou také méně ohroženi tardivní dyskinezí. v poslední době se rovněž ukazuje, že novější léčiva příznivě ovlivňují kognitivní dysfunkci a další příznaky, jejichž zvládání je pro celkovou pacientovu výkonnost klíčové. Novinku představuje rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA), že tyto přípravky, dosud určené pouze pro terapii schizofrenie, lze uplatnit také k léčbě bipolární afektivní poruchy. V USA se navíc objevily nové lékové formy, jako je risperidon v podobě roztoku, tablety risperidonu a olanzapinu rozpustné v ústech, kombinované tablety obsahující olanzapin a fluoxetin, rychle účinkující ziprasidon a olanzapin pro intramuskulární podání a depotní intramuskulární forma risperidonu. Jako možný nežádoucí účinek se na příbalových letácích antipsychotik druhé generace uvádí nárůst tělesné hmotnosti v míře závisející na konkrétním přípravku a konkrétním pacientovi. FDA také od všech výrobců antipsychotik druhé generace požaduje, aby upozorňovali na jejich vztah k hyperglykémii a k diabetu. v následujícím textu se budeme věnovat shodným i rozdílným vlastnostem jednotlivých antipsychotik druhé generace a zhodnotíme jejich použití v první linii léčby z klinického pohledu.
Clozapin (Leponex) vstoupil na lékový trh USA v roce 1989 a předznamenal novou éru léčby schizofreniků, u nichž dostatečně nezabíraly jiné, tehdy dostupné léky. Navíc se ukázalo, že clozapin prakticky nevyvolává extrapyramidové příznaky dobře známé v souvislosti s podáváním starších antipsychotik typu haloperidolu. Vzhledem k nebezpečí agranulocytózy ovšem terapie clozapinem vyžaduje časté kontroly krevního obrazu – během prvních šesti měsíců léčby jednou týdně, následně jednou za 14 dnů.

Komentář

Autor: Prof. MUDr Jaromír Švestka, DrSc.

Antipsychotika druhé generace dramaticky změnila situaci na psychiatrických odděleních a v rodinách psychotiků. Postupně vymizeli nemocní, kteří neustále přešlapovali na místě pro akatizii, pohybovali se s flekčním držením těla a malými krůčky s maskovitou tváří, třásly se jim ruce a zvýšeně slinili v důsledku parkinsonského syndromu po klasických neuroleptikách typu haloperidolu a chlorpromazinu, který se vyskytoval u 60–75 % léčených. Tato významná změna přitom nastala relativně nedávno, zhruba před 10–12 lety. V České republice se na rozdíl od USA v klinické praxi používají i další antipsychotika 2. generace, amisulprid a zotepin. Clozapin přes zjištění hematotoxicity se v Evropě nepřetržitě používá od 70. let minulého století pro farmakorezistentní případy. Naproti tomu uvedení parciálního dopaminového agonisty aripiprazolu se předpokládá až v druhé polovině roku 2005. Antipsychotika druhé generace tvoří ne zcela homogenní skupinu psychofarmak. Mechanismus jejich účinku je jiný než u klasických neuroleptik. Stejně jako první generace blokují v limbické oblasti hyperaktivní dopaminové receptory D2/D3, a tím potlačují pozitivní psychotické příznaky (halucinace, bludy, neklid aj.), ale na rozdíl od klasických neuroleptik zvyšují koncentraci dopaminu v prefrontální kůře, a tím potlačují i příznaky negativní (emoční oploštělost, hypobulii, apatii aj.) a afektivní (depresi).

Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 2/2005, strana 17

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené