Přeskočit na obsah

Symposium Home Monitoring 2008

Technologie Home Monitoring umožňuje bezdrátový přenos aktuálních údajů o stavu pacienta přímo ošetřujícímu lékaři. Přednosta I. interní kardio-angiologické kliniky FN u sv. Anny v Brně prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., na začátku setkání uvedl, že prognóza nemocných s těžkými formami srdečního sel-hání se svou závažností blíží prognóze pacientů s onkologickým onemocněním. „Resynchronizační léčba -těmto nemocným jednoznačně pomáhá. -Rovněž přibývá studií, které dokladují jejich profit z implantovaného defibrilátoru. Nejlepší výsledky se pak dosahují při kombinaci resynchronizační a defibrilační terapie,“ řekl prof. Vítovec.
Moderní terapie srdečního selhání a závažných arytmií však s sebou nese velké nároky na sledování nemocných. „Je to o to složitější, když se podíváme, jak prudce přibývá pacientů, kteří nějakou formu soustavné kontroly potřebují. Jen ICD bylo v České republice v roce 2007 implantováno 1 500 nemocným. Každý z nich vyžaduje kontrolu minimálně 2–4krát ročně. To samozřejmě do budoucna bude pro kardiologická pracoviště obtížně zvládnutelné, nehledě na obtíže, které to přináší samotným pacientům,“ uvedl primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC.
Home Monitoring, jako perspektivní součást řešení těchto problémů, je k dispozici od roku 2003, do ČR se tento systém dostal o rok později. „V současné době tuto technologii dodávají čtyři společnosti, přičemž řešení, které nabízí firma Biotronik, je nejdále. Umožňuje kontinuální monitorování pacienta, ať je kdekoli. Potřebné informace jsou získávány automaticky, není při tom nutná součinnost nemocného. Data se shromažďují v jednom centru v Berlíně. Již analyticky zpracovaná se jednou denně odesílají ošetřujícímu lékaři buď mailem, faxem nebo jako SMS zpráva. Lékař tak má představu o výskytu arytmií a některých důležitých parametrech srdečního selhání. Tyto údaje může využít například pro flexibilní úpravu farmakoterapie. Zatím nejsou k dispozici studie, kde by byla cílovým ukazatelem mortalita. Řada -prací ale již nyní potvrzuje, že nemocní sledovaní prostřednictvím technologie Home Monitoring lépe spolupracují, mají lepší kvalitu života, méně často vy-žadují hospitalizaci a snižuje se i jejich počet návštěv u lékaře,“ řekl M. Táborský.
Přínosy i určité nedořešené otázky spojené se systémem Home Monitoring shrnuli dva hosté. Anja Dorszewski z Bad Oeynhausen uvedla, že tento systém práce není pro lékaře časově náročný. Harald Schwacke ze Speyeru se na celou problematiku podíval poněkud s odstupem. Řekl, že je zatím sporné, zda skutečně tato technologie může nahradit některé návštěvy lékaře.
Na začátku tohoto roku bylo v pětatřiceti zemích světa aktivních přibližně 45 000 těchto přístrojů. Ročně stoupá počet pacientů sledovaných prostřednictvím systému Home Monitoring o 50 % – celkem bylo vloni zaktivováno více než 18 000 jednotek. Stále je zde však otevřený systém úhrad. I mezi vyspělými zeměmi jsou značné rozdíly v proplácení této péče. V USA se situace liší v jednotlivých státech, v Německu je Home Monitoring hrazen z veřejného pojištění, ve Francii a Velké Británii nikoli. V ČR se nyní o této otázce jedná.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené