TBC – riziko přichází zvenčí
Nejvyšší počet nově hlášených onemocnění byl v Praze (11,8 na 100 000 obyvatel), nejlépe statistika vypadá v Kraji Vysočina (2,8 na 100 000) obyvatel. “To, že je naše situace relativně příznivá, se ale může změnit vzhledem k tomu, že se Česko stává stále častěji cílem migrantů,” říká prof. Homolka. Cizinci se podíleli na incidenci tuberkulózy v 16 procentech. Šlo převážně o občany Slovenska, Vietnamu, Ukrajiny a Mongolska. “Musíme vzít v úvahu, že například v docela blízkém Rumunsku mají 135 případů na 100 000 obyvatel, v Rusku dokonce na tuberkulózu umírá každý rok 200 000 osob,” uvedl prof. Homolka.
Také v Česku se na TBC umírá. Loni zemřelo 200 lidí s touto diagnózou, u 56 z nich byla vlastní příčinou smrti.
Na straně rezerv je relativně nízká účinnost sekundární prevence – jen přibližně desetina případů je v České republice diagnostikována na základě aktivního vyhledávání.
Poměrně často se v poslední době hovoří o zrušení revakcinace proti TBC. “Až na výjimky jsou pneumologové proti tomuto kroku. Je sice pravda, že jsou děti při očkování vystaveny velkému množství antigenů, určitě by se to ale nemělo řešit zrušením tohoto přeočkování. Zlikvidovat něco, co funguje, je velmi snadné, vrátit se zpět by ale trvalo roky,” říká prof. Homolka. Význam revakcinace dokládá podle něj fakt, že v Česku tvoří mezi pacienty s TBC ve věku do 20 let až 95 procent ti, kteří nebyli přeočkováni. Ve skupině do pěti let věku je v České republice na 100 000 dětí 0,2 případu TBC, v Německu je to desetkrát více (2,3 případu), a u cizinců tam žijících dokonce stokrát více (20,7 případu).
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 9/2008, strana A5
Zdroj: