Těhotenství a cestování
Problémy související s těhotenstvím
V Německu jsou v současnosti tři ze čtyř těhotenství označena za riziková. Důvod, pro který je těhotenství označeno za rizikové, musí být podrobně probrán s ošetřujícím lékařem, který určí, je‑li cestování vůbec vhodné. Mezi (relativní) kontraindikace cestování patří: těhotenství s více plody, předchozí předčasné porody nebo potraty, předčasné protržení plodových blan a rovněž závažná chronická onemocnění, která vyžadují časté lékařské kontroly a terapii.
Cestování samo o sobě
Většina leteckých společností přepravuje ženy s nekomplikovaným těhotenstvím až do 36. týdne těhotenství, u mezikontinentálních letů do 35. týdne. Některé aerolinky vyžadují lékařské potvrzení už od 28. týdne těhotenství, proto je vhodné informovat se o platných nařízeních u jednotlivých leteckých společností. Od 8. dne po porodu lze opět cestovat letadlem.......
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2009
Komentář
MUDr. Blanka Vavřinková, CSc.
Gynekologicko‑porodnická klinika 2. LF UK a FN v Motole, Praha
V moderní době není těhotenství pro celou řadu žen důvodem, aby se zcela vzdaly cestování. K cestování existuje mnoho důvodů. Pro některé je to rodinná dovolená, návštěva příbuzných, jiné si chtějí s partnerem ještě užít společný pobyt na exotických místech, než porodí. Některé ženy jsou zvyklé cestovat pracovně a těhotenství pro ně není důvodem ke změně životního stylu. Některé ženy cestují do zahraničí, aby tam porodily.
Nicméně cestování v graviditě může mít rovněž svá úskalí. Cestovat by neměly ženy, jejichž těhotenství je pokládáno za rizikové, ženy s vícečetnou graviditou, ženy se zatíženou porodnickou anamnézou apod. I ostatní by se měly před delší cestou poradit se svým ošetřujícím gynekologem. Obecně platí, že nejbezpečnější je cestování v průběhu druhého trimestru gravidity.
Některé těhotné trpí, zejména v prvních měsících gravidity, zvýšenou únavností, nevolností a zvracením. V takovém případě je jakákoli forma dopravy spojena s nepohodlím.
Ve všech dopravních prostředcích je žena nucena dlouhodobě sedět, což s sebou přináší zvýšené riziko hluboké žilní trombózy. Pokud jsou sedadla nepohodlná a není možno si podložit záda, děloha bývá tonizovaná, což může vést k předčasným kontrakcím.
Poměrně pohodlné je cestování vlakem. Obvykle tu bývá dosti prostoru, aby se žena mohla občas projít, bývá k dispozici jídelní vůz. Toalety bývají ovšem dost úzké a někdy hygienicky poměrně problematické.
Při cestování autem je třeba dbát na pravidelné přestávky. Těhotná.......
Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 4/2009
Zdroj: GPP