Telemonitorovací systém pro podporu pacientů s diabetem
V dnešní době se již objevují aplikace pro chytré telefony, desktopové počítače či tablety, které umožňují nejen přijímat, zobrazovat a analyzovat data naměřená různými zdravotnickými i jinými přístroji pro pacienty s diabetem, ale i zprostředkovat jejich sledování dalšími osobami (lékaři, rodina).
Mezi používané přístroje patří především osobní glukometr, inzulinová pumpa, inzulinové pero či kontinuální monitor glykémie (CGM). V poslední době však lze využít i přenosu dat z krokoměru, osobní váhy, tlakoměru aj. Naměřené hodnoty glykémie, pohybové aktivity, evidované dávky konzumovaných sacharidů a aplikované dávky inzulinu lze pak přenést do dané aplikace a zobrazovat v různé grafické podobě.
Telemonitorovací systém Diani umožňuje online sběr a přenos dat z glukometru, krokoměru, CGM, inzulinových pump, mobilní aplikace diabetického deníku, tlakoměru i váhy a jejich zobrazení prostřednictvím webové aplikace.
Pacient do systému vstupuje přes svůj soukromý zabezpečený účet. Svá data si může zobrazit v podobě grafů či tabulek v různém časovém měřítku a též si je stáhnout ve formátu pdf jako report pro lékaře, případně v surovém formátu (csv) pro hlubší analýzu. K datům pacienta může s jeho souhlasem přistupovat i lékař prostřednictvím vlastního účtu.
Možnost vidět všechny důležité parametry přehledně na jednom místě umožňují jak lékaři, tak samotnému pacientovi snadněji hledat souvislosti mezi nimi, a nalézt tak příčiny vzniku glykemických výkyvů. Monitorací pacienta v reálném čase lze pak předejít či se zcela vyvarovat vzniku akutních komplikací, jako je těžká hypoglykémie nebo hyperglykémie. Součástí systému Diani je i mobilní aplikace diabetického deníku Diabetesdagboka, která vznikla v Norském centru pro výzkum eHealth a na jejímž dalším vývoji a podpoře v českém jazyce se rovněž podílíme. Prostřednictvím aplikace pacient registruje glykémie, konzumované sacharidy, aplikované dávky inzulinu, pohybovou aktivitu a další události. Zejména pacienti s DM 2. typu pak mohou profitovat také z evidence informací o hmotnosti, příjmu kalorií a užívání antidiabetik. S využitím glukometru FORA Diamond mini lze glykémie přenášet do aplikace automaticky. Dalším vylepšením je pak možnost evidování všech záznamů skrze Pebble chytré hodinky s obousměrnou synchronizací s mobilní aplikací. Pacienti využívající systému v testovacím režimu jsou vybaveni také krokoměrem (Fitbit nebo Xiaomi), z něhož se data automaticky přenášejí do webové aplikace Diani. Systém dále umožňuje upload dat z kontinuálních monitorů glykémie (Dexcom, Medtronic, Freestyle Navigator). V případě použití Dexcom transmitteru spolu s modulem xDrip (Nightscout) lze hodnoty glykémie přenášet na web automaticky a v reálném čase.
Součástí systému je nyní i automatizovaná analýza dat z krokoměrů a kontinuálních monitorů glykémie, díky níž lze vyhledávat problematické situace, jako jsou hypoglykémie, rychlé poklesy glykémie a situace zvýšené fyzické aktivity. Dalším plánovaným rozšířením je automatická analýza prandiálních situací a spánkové aktivity. Automatizace sběru důležitých parametrů, jako jsou glykémie, dávkování inzulinu, stravování, pohyb, a jejich analýza mohou podstatně zlepšit kontrolu pacientů s diabetem, aniž by docházelo k omezování jejich každodenních činností. Zároveň lze tímto způsobem poskytnout lékařům dostatečné informace pro správné rozhodování stran léčby a změn režimu pacienta a podpořit je v rozhodovacích procesech během konzultací s pacientem.
Zdroj: MT