Tempora mutantur et nos mutamur in illis
Vážení čtenáři,
právě jste otevřeli časopis Medicína po promoci. Překvapil vás vzhled obálky? Pochybujete o tom, že držíte v rukou důvěrně známý časopis? Pak se nám naše překvapení podařilo.
Tradiční Medicína po promoci vychází s malými obměnami vzhledu a obsahu již dlouhých 22 let. Nastal čas porozhlédnout se po změnách nejen v medicíně, ale i ve společnosti a přizpůsobit koncept časopisu současným požadavkům na odborné informace. Je zcela jasné, že novinky v širokém spektru lékařských specializací nemůže pokrýt jediné periodikum. Předpokládáme, že novinky hledáte ve svých odborných českých i zahraničních zdrojích, většinou již v elektronické podobě.
Medicína po promoci ve zcela novém designu se chce nyní věnovat především praktickým informacím, které mohou zajímat především ambulantní sféru, s cílem oslovit i mladé lékaře. Speciálně pro atestanty v oboru všeobecné praktické lékařství jsme připravili „kuchařku“, jak se proklikat k atestaci (str. 172).
Co dalšího přináší nová Medicína po promoci?
Kromě pravidelného sloupku MUDr. Petra Šonky (str. 176), aktualit (str. 233) a dalších pravidelných rubrik by vás mohla zaujmout vybraná témata:
- Rozhovor s MUDr. Ludmilou Bezdíčkovou, která po MUDr. Štolfovi převzala vedení Katedry všeobecného praktického lékařství IPVZ (str. 166).
- Diabetologický registr vydává svá první data. Ve spolupráci s profesorem Milanem Kvapilem připravila redakce stručný přehled (str. 190).
- No doctor – no village. MUDr. David Halata sdílí své zkušenosti i poznatky z evropských kongresů. Ostatně venkovské lékařství by se v blízké době mohlo přiblížit značné personální krizi. Nestárne jen obecná populace, ale i lékaři. Na venkově budou chybět (str. 204).
- Co s ekzematikem v ordinaci praktického lékaře? Radí profesorka Jana Třešňák Hercogová (str. 220).
- Novinky, které zazněly na kongresu Evropské kardiologické společnosti v srpnu 2022, komentuje profesor Miloš Táborský (str. 179).
- Komorové arytmie jako příčina náhlé kardiální smrti a co s nimi – to je téma článku docenta Petra Peichla (str. 184).
- Se vzácnými onemocněními se setkávají lékaři všech oborů. Je známým faktem, že lékaři se méně věnují diagnostice chorob, pro které nemají účinnou léčbu (terapeutický nihilismus). V posledních letech se na vzácná onemocnění soustředí zvýšená pozornost a dochází k vývoji a výrobě desítek léků pro pacienty, jimž ještě před deseti lety nebylo pomoci. Jedním z takových onemocnění je Castlemanova choroba (str. 208).
- Kolik pacientů ze své praxe ročně odešlete k implantaci totální náhrady velkého kloubu? Víte, jak pacienta připravit a co jej čeká? Podrobně se o tom píše v článku ústeckých autorů (str. 200).
S přáním, abyste v této Medicíně po promoci (a dalších) našli témata, která vás zajímají, za redakci
MUDr. Marta Šimůnková
Senior konzultant Medical Tribune CZ