Přeskočit na obsah

Terapie akné

Zevní léčba
V zevní terapii akné využíváme externě používaná léčiva s keratolytickými, komedolytickými a antimikrobiálními účinky. Používáme je téměř u 100 % pacientů, a to obvykle i při současné celkové léčbě. Výjimkou je nadprůměrná citlivost pokožky, např. při současném výskytu ekzémů či periorální dermatitidy, ale i v důsledku intenzivního snížení produkce mazu při perorální aplikaci izotretinoinu. K dosažení dobrých výsledků je zapotřebí pacienta podrobně poučit o způsobu ošetřování včetně možnosti iritace v počátku léčby, neboť externa s výraznějším, popř. rychlejším účinkem (retinoidy, benzoylperoxid) mají vyšší iritační potenciál (pálení, erytém, deskvamace). Vysvětlíme proto pacientovi tzv. hardening fenomen, tj. že si kůže na přípravek postupně během asi dvou týdnů zvykne, tudíž že se pak reakce, která je součástí účinku, zmírní a postupně odezní („slunce v tubě“). Poučíme i o možnosti omezení eventuální iritace postupným prodlužováním doby expozice, popř. o možnosti pauzy 1–2 dnů při výraznějších projevech podráždění. V letním období je vhodné předráždění pokožky předcházet UV filtry.Retinoidy (tretinoin 0,025–0,1 %, adapalen 0,l %, izotretinoin 0,05 %) působí především keratolyticky a komedolyticky, jsou vhodné především u akné s výraznějším zastoupením komedonů. Vzhledem k nejkauzálnějšímu účinku jsou na prvním místě nejen v počátku léčby, ale hlavně při udržovací terapii dlouhodobě, dokud akné neodezní, obvykle více let. Účinek zevních retinoidů nastupuje až koncem prvního měsíce terapie. Ve 2.–3. týdnu léčení dokonce vzniká u části pacientů přechodné zhoršení v důsledku urychlení zánětlivé přeměny stávajících komedonů (rebound fenomen), na což je důležité pacienta upozornit. Po adaptaci kůže na retinoidy, v případě adapalenu a izotretinoinu současně, můžeme potencovat jejich účinek kombinací s dalšími níže uvedenými externy, nejvýhodněji s lokálními antibiotiky. Navíc retinoidy redukují riziko vzniku bakteriální rezistence vůči antibiotikům. Izotretinoin je na našem trhu k dispozici ve formě gelu přímo v kombinaci se 2% erytromycinem.
Benzoylperoxid ve 3–10% koncentraci působí hlavně antimikrobiálně, ale i keratolyticky a komedolyticky. Je vhodný jako úvodní terapie při výrazné převaze zánětlivých lézí akné pro rychlejší nástup účinku, často již během dvou týdnů. Může být kombinován s lokálními antibiotiky, redukuje též vznik bakteriální rezistence. U chlapců bývá tolerována dokonce i kombinace s lokálními retinoidy.
Antibiotika, obvykle erytromycin (l–4%) nebo clindamycin (1%), jsou alternativou zevní léčby u jedinců s citlivější pletí. Působí pokles propionibakterií s následnou redukcí vzniku volných mastných kyselin, uplatňujících se při přeměně komedonů na zánětlivé projevy akné. Používáme je vždy ve formě prodyšných vehikul, nikdy ve formě mastí. Obvykle je neaplikujeme v jedné kůře déle než 2–3 měsíce vzhledem k rozvoji bakteriální rezistence. Kombinace se solemi zinku, s retinoidy či benzoylperoxidem riziko bakteriální rezistence snižuje.
...

Plnou verzi článku najdete v: Pediatrie po promoci 3/2005, strana 48

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené