Přeskočit na obsah

Terapie alergie? Moře, zpěv a sport

"Letos to bylo mimořádně vydařené. Marodka zůstala celou dobu prázdná. Asi třikrát jsme museli použít antipyretikum, ošetřili jsme několik odřenin a štípanců od komárů a to bylo všechno," shrnuje doc. MUDr. Vít Petrů, CSc., vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie, letošní pobyt v řecké vesničce Mesangala na Olympské riviéře. Zúčastnilo se jej 64 dětí, jež se v NNH léčí s alergií, ekzémem, alergickou rýmou či poruchami imunity. Starali se o ně dva lékaři, šest sester a dva specialisté na sport, kteří připravovali pohybové aktivity.

klimatická léčba alergiků

Pro doc. Petrů to byl již pětadvacátý takový pobyt, s dětskými pacienty z NNH jezdí k moři od roku 1994.

"Bereme si všichni kvůli tomu dovolenou, ale děláme to rádi. Vidíme, že to pro děti má smysl. Už na konci prvního týdne pozorujeme pozitivní změny kožních projevů, na konci pobytu jsou změny markantní. Dělali jsme srovnávací studii mezi dětmi, které na přímořské pobyty jezdí opakovaně, a těmi, co z nějakého důvodu tuto možnost nevyužívají. Hodnotili jsme takové parametry, jako je spotřeba léků, absence ve škole nebo aktivita nemoci, a to před odjezdem, po návratu a pak po půlroce. Také u astmatiků a ekzematiků výsledky hovořily vysoce signifikantně ve prospěch skupiny, která se pobytů zúčastňuje. Dva články na toto téma jsme publikovali v časopisu Alergie."

Na začátku a na konci pobytu děti procházejí lékařskou kontrolou včetně spirometrie. Veškeré léky berou pod dozorem sester, čímž je jednak zaručeno dodržování léčebného režimu a jednak se otevírá příležitost ke kontrole správné inhalační techniky a případné edukaci.

Součástí terapie je každý den i půl hodiny sborového zpěvu na pobřeží. Přesvědčit dnešní děti k takové aktivitě není snadné. "Nám se to však daří, dvě třetiny dětí s námi jezdí opakovaně, už to znají a zpívat se nestydí. Ostatní se prostě přidají," říká doc. Petrů.

Důležité je kvalitní, udržované ubytování bez plísní a expozice cigaretovému kouři. "Zařízení, jež by plně vyhovovalo našim potřebám, jsme dlouho hledali, ale teď už šest let jezdíme na stejné místo. Bydlíme v malém hotýlku se soukromou pláží, který je stranou cestovního ruchu. Pláž pokrývá hrubý písek, což je důležité, protože jemný písek dráždí dýchací cesty astmatiků i kůži u ekzematiků."

Režim dne je po letech zkušeností už propracovaný. "Ráno se začíná rozcvičkou, průběžně se děti věnují sportu. Pořádáme tzv. alergiádu, jde o systém soutěží v různých disciplínách, vytvořený prof. Špičákem a doc. Revendou. Jednotlivé výkony se bodují podle tabulek, takže i šestiletá dívka může soutěžit s patnáctiletým klukem. Přes den jsme u moře s přestávkou na polední klid, po večeři je společný program."

Aby měla veškerá vynaložená energie smysl, musí být pobyt pro většinu rodin dostupný.
Náklady na jedno dítě letos byly 25 690 korun, rodiče platili polovinu. Na zbytek je zapotřebí sehnat peníze od sponzorů. "Významně nám pomáhá Nadační fond Homolka, letos na tento účel přispěl částkou 300 000 korun, žádáme o pomoc také ministerstvo zdravotnictví a různé firmy. Letos jsme celkem získali přes osm set tisíc korun."

Program je otevřený pro všechny pacienty. "Nestalo se, že bychom dítě nevzali kvůli tomu, že jeho zdravotní stav je příliš závažný, letos s námi jely například dvě děti s epilepsií. Vlastně jediní, koho jsme odmítli, byli dva kluci, kteří minule hrozně zlobili. To se stává," říká doc. Petrů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené