Terapie diabetu na bázi inkretinů
V úvodu upozornila prof. Diamantová na stále neuspokojivou situaci týkající se vysokého kardiovaskulárního rizika diabetiků v porovnání s nediabetiky, a to i přes současné intenzivní léčebné intervence. Ve snaze zlepšit tuto situaci jsou vyvíjeny nové skupiny léků s komplexním působením. Právě takovým novým, nadějným přístupem je terapie založená na inkretinech. Vzhledem ke skutečnosti, že za více než 60 % „inkretinového efektu“ je v těle odpovědný glucagon-like peptid 1 (GLP-1) uvolňovaný střevní sliznicí na prandiální stimuly, je tato léčba odvozena právě od GLP-1.
Inkretiny a jejich účinek – analoga a enhancery
Profesorka Diamantová ve své přednášce stručně nastínila hlavní účinky inkretinů, které lze s výhodou využít při farmakologickém ovlivnění diabetu 2. typu. Patří mezi ně zejména zvýšení syntézy a sekrece inzulinu, zlepšení funkce beta-buněk pankreatu, zlepšení inzulinové senzitivity (pravděpodobně skrze komplexní metabolické působení), snížení sekrece glukagonu, zpomalení evakuace žaludku, zvýšení pocitu sytosti, snížení chuti k jídlu a s tím související snížení příjmu potravy. Účinek na sekreci inzulinu a glukagonu je tzv. glukózo-dependentní, tj. uplatní se jen při zvýšené plazmatické koncentraci glukózy. Příznivý vliv na proliferaci beta-buněk a potlačení jejich apoptózy byl zatím prokázán jen v experimentu na zvířeti.
V současné době zahrnuje na inkretinech založená terapie dvě skupiny léčiv. První tvoří tzv. inkretinová mimetika, agonisté receptoru pro GLP-1, jako je exenatid a liraglutid. Druhá skupina zahrnuje látky prodlužující biologický poločas GLP-1 v organismu inhibicí degradujícího enzymu dipeptidylpeptidázy 4 (DDP-4). Tyto látky se též označují jako inkretinové enhancery a patří sem registrovaný sitagliptin a na registraci čekající vildagliptin.
Klinické studie a využití v terapii
V další části svého sdělení pak prof. Diamantová na řadě klinických studií demonstrovala terapeutické účinky této skupiny antidiabetik, zejména pak exenatidu, a jejich srovnání s tradičními léky užívanými v terapii diabetu. Exenatid ve studiích vcelku konzistentně zlepšuje dlouhodobou kompenzaci diabetu hodnocenou podle poklesu koncentrací HbA1c. Vliv na pokles HbA1c závisí do značné míry na studované populaci, na výchozích hodnotách nebo též na současně podávané terapii. Ve studii srovnávající vliv exenatidu a sitagliptinu na snížení postprandiální glykémie se exenatid ukázal jako účinnější. Exenatid navíc způsobuje zpomalené vyprazdňování žaludku, přičemž u sitagliptinu tento efekt pozorován nebyl. Velmi pozitivní je i vliv exenatidu na hmotnost. Ve fázi III klinické studie s prodlouženou délkou sledování byl kromě snížení lačné i postprandiální glykémie a HbA1c zaznamenán i signifikantní pokles hmotnosti. Navíc byl prokázán i významný vliv na lipidogram s poklesem celkového i LDL cholesterolu, triacylglycerolů a s vzestupem HDL cholesterolu. Došlo dokonce i k nezanedbatelnému snížení krevního tlaku. Tyto výsledky potvrdila i tříletá studie, kde určitý pokles hmotnosti zaznamenalo 84 % pacientů a u 64 % nemocných došlo ke kombinovanému poklesu hmotnosti a poklesu HbA1c k cílové hodnotě. Potvrzen byl rovněž pokles TK a příznivý vliv na lipidogram. Multicentrická randomizovaná studie srovnávající účinek exenatidu s inzulinovým analogem glarginem na snížení koncentrací HbA1c neprokázala horší účinek exenatidu proti inzulinu. Navíc hmotnost ve skupině léčené exenatidem klesla, kdežto v glarginové větvi naopak stoupla. Další srovnávání exenatidu s glarginem prokázalo u inkretinového mimetika schopnost docílit výraznějšího poklesu obvodu pasu a tělesného tuku, výraznější zlepšení postprandiální dyslipidémie, větší potlačení hsCRP a postprandiálního oxidačního stresu.
Co se týče vhodného načasování terapie založené na inkretinech, je podle prof. Diamantové větší prospěch z této léčby při časném zahájení, kdy jsou koncentrace HbA1c ještě blízko výchozích hodnot a beta-buňky pankreatu ještě mohou být zachráněny.
Slova na závěr
Na závěr svého sdělení prof. Diamantová ještě stručně shrnula hlavní rozdíly (vliv na hmotnost a lipidogram) i společné znaky mimetik a enhancerů, zejména spolehlivý účinek na pokles lačné i postprandiální glykémie, dlouhodobá kompenzace diabetu (snížení HbA1c) a nízké riziko hypoglykémií vzhledem ke glukózo-dependentnímu efektu na sekreci inzulinu a glukagonu. Zdůraznila též, že zbývá ještě vyřešit mnoho otázek a problémů týkajících se terapie založené na inkretinech. Do budoucna budou jistě nutné další studie, které např. objasní pleiotropní účinky těchto látek, otázky kombinace s dalšími antidiabetiky, dlouhodobé kardiovaskulární účinky a bezpečnost léčby nebo dlouhodobě protektivní efekt na beta-buňky pankreatu.
Zdroj: