Terapie karcinomu plic je zase bohatší
Pacienti ve čtvrtém stadiu nemalobuněčného karcinomu plic (Non‑Small Cell Lung Cancer – NSCLC), u nichž selhala terapie první linie, mají jen velmi málo jiných léčebných možností. Výsledky studie fáze II prezentované na 13. světové konferenci věnované plicním karcinomům však ukazují, že by se tyto možnosti mohly rozšířit o lék firmy Merck Serono cilengitid.
Cilengitid patří do nové třídy onkologických terapeutik, tzv. inhibitorů integrinu. Ty se váží na povrchové buněčné receptory – integriny – a inhibují tak růst nádoru a jeho angiogenezi.
Zmíněná studie srovnávala účinnost a bezpečnost cilengitidu a docetaxelu (standardní terapie 2. linie) jako terapii druhé linie u pacientů ve čtvrtém stadiu NSCLC. U pacientů s nejvyššími podávanými dávkami cilengitidu (600 mg/m2) bylo průměrné přežití šest měsíců versus 6,4 měsíce u pacientů užívajících docetaxel a jednoroční přežití se pohybovalo v poměru 29 % pro cilengitid ku 27 % pro docetaxel.
Medián přežití bez progrese onemocnění byl 2,1 měsíce u pacientů jak se 400 mg/m2, tak s 600 mg/m2 cilengitidu versus 2,2 měsíce u pacientů s 75 mg/m2 docetaxelu. Nežádoucí účinky související s užíváním cilengitidu byly pozorovány u 10,5 % pacientů a u 41 % pacientů užívajících docetaxel.
Účinnost cilengitidu je současně ověřována i ve fázi II studie CERTO (Cilengitide and cetuximab in combination with platinum‑based chemotherapy as first‑line treatment for subjects with advanced non‑small cell lung cancer), a to v kombinaci s cetuximabem oproti cetuximabu samotnému a chemoterapii na bázi platiny jako terapie první linie u pokročilých NSCLC.
Na kongresu byla prezentována rovněž bezpečnostní data z randomizované studie fáze II 16 pacientů s pokročilým NSCLC, která ukázala, že nejčastějším nežádoucím účinkem aplikace Stimuvaxu po dobu dvou až 8,2 roku jsou lehké lokální reakce na injekční vpich a nausea. Tato data podporují recentně probíhající studii START (Stimulating Targeted Antigenic Responses To NSCLC) fáze III.
Zdroj: Medical Tribune