Teriparatid při léčbě komplikovaných fraktur
Američtí lékaři z University of Rochester představili na kongresu Orthopaedic Research Society výsledky studie, do které bylo zařazeno 145 pacientů s nehojícími se frakturami. Polovině nemocných, kteří byli zařazeni do tohoto výzkumu, nesrostly fraktury ani půl roku po úrazu. Když tito pacienti dostávali teriparatid, začaly kosti srůstat u 93 % nemocných během osmi až dvanácti týdnů. Zároveň výrazně ustoupily bolesti. Při podávání teriparatidu se urychluje tvorba kalusu, a kalus je navíc mohutnější. Také náhrada kalusu za kostní tkáň je díky intenzivní činnosti osteoblastů mnohem rychlejší.
Klinické zkoušky dále pokračují. Pokud se naplní příslib prvních experimentů, může být přínos teriparatidu pro léčbu zlomenin značný. Lékaři odhadují, že asi pět procent všech zlomenin se nehojí nebo jejich hojení postupuje příliš pomalu. Teriparatid by mohl přispět k lepšímu hojení fraktur u starších pacientů. Lékaři z Rochesteru s ním také počítají u fraktur, jejichž fixace je obtížná, například u zlomenin pánve nebo kompresních zlomenin obratlů.
Vedoucí týmu Susan Bukatová je přesvědčena, že s použitím teriparatidu bude možné zkrátit léčbu fraktur až na polovinu. Zároveň spočítala, že se terapie ekonomicky vyplatí už v případě, že se hospitalizace pacienta zkrátí o jeden týden. Urychlené hojení komplikovaných fraktur, jako jsou zlomeniny pánve, může navíc snížit riziko vážných průvodních zdravotních komplikací.
Zdroj: