Transplantace ledviny v klinické praxi
Tento požadavek vyslyšel kolektiv autorů pod vedením doc. MUDr. Ondřeje Viklického, CSc., který připravil první česky psanou monografii Transplantace ledvin v klinické praxi zabývající se danou tematikou komplexně. Kniha vychází převážně ze zkušeností lékařů pražského IKEM, který patří mezi největší transplantační centra v Evropě.
Transplantace ledvin představuje mezioborovou problematiku, která spojuje nejen chirurgii a internu, ale i další obory, proto se vedle nefrologů a transplantačních chirurgů na přípravě knihy podíleli také patologové a imunologové.
„S člověkem, který má transplantovanou ledvinu nebo na ni teprve čeká, se v praxi může setkat jak chirurg v oblastní nemocnici, tak praktický lékař, k němuž nemocný přijde například se zvýšenou teplotou, ale také nefropatolog či imunolog v HLA centru nebo třeba cévní chirurg. Dalším důvodem, proč jsme se rozhodli tuto knihu napsat, je fakt, že v České republice probíhají úspěšné transplantace ledvin již od roku 1966 a naše transplantologie zaujímá přední evropská místa co do počtu i kvality provedených výkonů. Přesto zde chyběla česky psaná monografie, která by se komplexně touto problematikou zabývala,“ řekl během slavnostního křtu publikace doc. Viklický.
Vzhledem k tomu, že kniha byla napsaná a vydaná ve velmi krátkém časem, v řadě aspektů je velmi aktuální a čtenáři v ní najdou opravdu nejnovější poznatky týkající se jak předtransplantačního období, tak samotné transplantace, ale i následné péče o nemocného. Jednotlivé kapitoly jsou věnované například základům léčby nemocných se selháním ledvin, přípravě dárců k odběru orgánu, zařazování pacientů na čekací listinu, popisu vlastních operačních technik, hodnocení histologických nálezů, léčbě rejekce i potransplantačnímu sledování pacientů. Zvláštní pozornost si zaslouží hlavně unikátní fotografie jednotlivých fází operačních výkonů a také vysvětlení Banffské klasifikace hodnocení biopsií transplantovaných ledvin, která velmi přesně vysvětluje, jak vypadají jednotlivé odhojovací reakce.
Zdroj: