Transplantaci kostní dřeně u dětí v České republice je už 20 let
Transplantace kostní dřeně je dnes už běžná metoda, která dává šanci na uzdravení při léčbě hematologických onemocnění. V Česku, kde takto ročně onemocní stovky lidí, byla u dospělého poprvé provedena v roce 1986. Před 20 lety, 28. listopadu 1989, pak lékaři poprvé transplantovali kostní dřeň také dítěti.
Transplantační program u dětí zahájili v roce 1989 lékaři v pražské Fakultní nemocnici Motol (FNM). Od pionýrských dob, kdy začínali s jedním lůžkem, mají dnes ve FNM lékaři a především dětští pacienti k dispozici nejmoderněji vybavenou transplantační jednotku s deseti plně filtro‑ventilovanými pokoji, kterou otevřeli v březnu 2003. Náročný léčebný zákrok tu ročně podstoupí na 50 dětí z celé republiky. Za 20 let tu transplantovali kostní dřeň už více než 500 dětem.
Vlastním štěpem bylo transplantováno více než 100 dětí, téměř 170 dětí štěpem od rodinného dárce a více než 200 dětí štěpem dobrovolného dárce z registrů. Pomáhá i pupečníková krev, s jejímž použitím bylo transplantováno přes 25 dětí. Druhým centrem, kde se transplantace kostní dřeně a kmenových buněk krvetvorby u dětí provádějí, je od roku 1998 klinika dětské onkologie v Brně. Před třemi lety tu otevřeli moderní novou transplantační jednotku se šesti navzájem izolovanými lůžky intenzivní a resuscitační péče.
Ročně tu transplantují kostní dřeň deseti až patnácti dětem. Specializují se na autologní transplantace, u nichž se pacientovi vrací jeho vlastní dřeň; celkem už udělali na 300 takových zákroků. Transplantace příbuzenské či od cizích dárců jsou v začátcích a počítají se spíše v jednotkách.
Zdroj: Medical Tribune