Přeskočit na obsah

Tři roky ve funkci předsedy ČKS

Přebíral jsem funkci v roce 2005 po profesoru Jaromíru Hradcovi a měl jsem zájem pokračovat v tom, co se dařilo, a přidat k tomu věci nové.

Při souhrnu toho, co je možné považovat za úspěchy posledních tří roků, si dovolím dát na první místo spolupráci výboru ČKS a MZ ČR při akreditaci pracovišť pro obor kardiologie a při tvorbě vzdělávacího programu pro náš obor. Šlo o komplikovaná jednání, především proto, že do nich vstupovala řada subjektů, které naši činnost různým způsobem ovlivňovaly.

Tři roky ve funkci předsedy ČKS

Nechci zacházet do podrobností akreditačního procesu, protože důležitý je výsledek – máme 17 akreditovaných pracovišť, která poskytují prostor pro dostatečný počet kardiologů ve specializační přípravě, žádost jednoho dalšího pracoviště byla schválena v letošním roce a o jednom pracovišti se dosud stále jedná. Podařilo se zachovat systém atestací, které probíhají pravidelně i v přechodném období zavádění vzdělávacího programu do praxe.

Druhou oblastí, ve které za sebou máme opravdu úspěšné roky, je spolupráce s Evropskou kardiologickou společností (EKS). Ve spolupráci s ní byly v České republice uspořádány v posledních třech letech tři kongresy pracovních skupin EKS (Arytmologie, Nukleární medicína, Akutní kardiologie), všechny byly hojně navštíveny a jistě přispěly ke zvýšení prestiže České republiky nejen v oblasti kardiologie. Pro rok 2010 se podařilo získat kongres Pracovní skupiny EKS Plicní cirkulace a funkce pravé komory srdeční, a je velmi pravděpodobné, že ve stejném roce budeme pořádat také kongres EUROPREVENT. Mimořádným úspěchem bylo zvolení profesora Petra Widimského do funkce místopředsedy EKS; Petr Widimský byl v této funkci velmi aktivní a jistě významně přispěl k tomu, že práce výboru EKS v tomto funkčním období je hodnocena velmi kladně. Bohužel jsme nebyli úspěšní v letošním roce ve snaze získat pozici prezidenta elect EKS, přestože jsme pro prof. Petra Widimského získali od národních kardiologických společností celkem 16 nominací.

V letošním roce dostala naše společnost od EKS nabídku, zda bychom se chtěli stát jednou z pilotních zemí projektu směřujícího k jednotnému vzdělávání kardiologů v EU. Hlavní výhodou by byla prestiž: jak ČKS a české kardiologie obecně, tak i všech českých kardiologů, kteří by se mohli stát absolventy prvního skutečně evropského vzdělávacího programu. Budeme se snažit, abychom se do projektu aktivně včas zapojili.

Z dalších aktivit ČKS bych chtěl upozornit nejen na stále se zvětšující význam našeho výročního sjezdu, tradičně pořádaného v květnu v Brně, ale také na mnoho setkání dnes již 15 pracovních skupin (poslední byla založena pracovní skupina Ošetřovatelství v kardiologii). Snažíme se dávat větší prostor také ambulantním kardiologům, což se projeví již v programu letošního sjezdu. Za úspěch můžeme považovat také „revitalizaci“ Kardiologických dnů na Homolce – změnili jsme z velké části jejich náplň na postgraduálně zaměřenou vzdělávací akci, což přispělo k tomu, že přednášky jsou opět rozloženy do dvou dnů a návštěvnost se významným způsobem zvýšila. Podílíme se také zásadním způsobem přednáškovými bloky na Kongresech České internistické společnosti.

Projekt kardiovaskulární prevence u dospívajících

Zcela novým projektem ČKS je dlouhodobý program prevence kardiovaskulárních onemocnění, zaměřené na děti středních škol (11 až 15 roků), nazvaný Redway (viz samostatný rámeček). Připravili jsme – po dlouhém hledání správné formy pro dětský věk – nekomerční časopis a webový portál, které mají v dlouhodobém pohledu působit na generaci dětí zábavnou formou. Cílem je ovlivnění hlavních rizikových faktorů aterosklerózy (kouření, obezita, lipidy, nedostatek pohybu, stravování obecně) v populaci více než jednoho milionu školních dětí. Spolupracujeme s řadou dalších odborníků, především z oblasti kouření a výživy, ale také z oblasti sportu a rovněž s řediteli škol, s učiteli i s žáky, z nichž někteří se dokonce zapojili do spolupráce jako redaktoři webu i časopisu. Projekt má podporu MZ ČR i MŠMT ČR, a přestože může působit na první pohled příliš vzdáleně realitě každodenního života dětí, osobně ho považuji za šanci, jak dlouhodobým systematickým vzděláváním zásadně ovlivnit zdraví příštích generací dospělých. Příznivé je, že stejný trend – prevenci v dětském věku – má ve výhledu i EKS; znamená to, že náš projekt je již realizován s jistým náskokem. Předpokládám, že práce na projektu přispěje i k užším kontaktům s dětskými kardiology, jež zatím na úrovni společnosti nebyly dostatečné.

Další oblastí aktivit ČKS v posledních třech letech je vydávání časopisu Cor et Vasa. Sledovali jsme se znepokojením pokles jeho rozsahu i kvality obsahu, a redakční rada i výbor ČKS proto opakovaně o problému jednaly. V posledním roce pak došlo ještě k neshodám s vydavatelem časopisu, který nedodržel smlouvu. Proto byla vypovězena a bylo vypsáno výběrové řízení na nového vydavatele. Jak již bylo zveřejněno, vítězně vyšlo z výběrového řízení nakladatelství Medical Tribune. Výbor ČKS následně rozhodl o novém šéfredaktorovi, jímž se stane předseda ČKS, který na letošním sjezdu skončí ve funkci. Máme velký zájem na tom, aby se zvýšila kvalita i prestiž časopisu naší společnosti, vždyť 1. ledna 2009 to bude právě 50 let od vydání prvního čísla, a chceme tedy pokračovat v tradici, která je jednou z nejdelších ve srovnání s časopisy ostatních evropských národních společností.

Česká kardiologie je samozřejmě součástí celého systému zdravotnictví, ve kterém stále velmi vnímám jeho nedostatečnosti – navzdory mnoha zlepšení se opakovaně dostáváme do situací, kdy je špatné fungování zřejmé. Myslím tím všechny známé mých známých, kteří hledají „průvodce“ v systému, kteří očekávají pomoc v tom základním: v přístupu k lékaři, jenž se postará o všechny jeho neduhy, dospěje k diagnóze a bude sledovat dlouhodobě efekt navržené léčby. Myslím, že to známe všichni a musíme pracovat na tom, aby systém v tomto smyslu skutečně začal spolehlivě fungovat.

Spolupráce s ministerstvem a odbornými společnostmi

Aktivní spolupráce mezi představiteli MZ ČR a členy samotného výboru ČKS, ale i řadou dalších kardiologů, se v posledních dvou letech odehrává na více úrovních. Již jsem se zmínil o práci v oblasti procesu akreditací a systému vzdělávání, dále jsme pro MZ ČR zpracovali materiál, který bude podkladem pro využití financí z EU v oblasti investic. Pro rok 2009 máme příslib MZ ČR o obnově přístrojového vybavení kardiocenter a o významném rozšíření vybavení vybraných center přístroji pro počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci (zde se předpokládá spolupráce s pracovišti neurologickými v oblasti iktových jednotek). Sledujeme vývoj v IPVZ, a rozporujeme fakt, že v grantové komisi MZ pro obor kardiologie není ani jeden člen výboru ČKS. MZ ČR také připravuje vyhlášku, která bude specifikovat statut odborných společností, a i v tomto procesu jsme si zajistili aktivní účast (předseda společnosti).

Na druhou stranu míním, že chybí více společných odborných akcí kardiologů s angiology a kardiochirurgy, a že rozšiřování využití neinvazivních zobrazovacích metod (CT, MR) je výzvou pro spolupráci kardiologů s radiology. V této oblasti proto vstoupíme do dalších jednání s uvedenými odbornými společnostmi.

Za nedokončenou musím označit práci na Národním kardiovaskulárním programu, který prošel po připomínkách členů výboru mnoha úpravami a zbývá dokončení části věnované problematice angiologie. Doufám, že nová verze bude prezentována brzy po sjezdu ČKS 2008.

Závěrem chci poděkovat všem členům dosavadního výboru ČKS za kvalitní a přátelskou spolupráci, novému předsedovi ČKS doc. Václavu Chaloupkovi i novému výboru pak přeji dobré roky další práce pro naši společnost.

Projekt Redway – cesta ke zdravému životu

Z iniciativy současného předsedy České kardiologické společnosti a bývalého přednosty II. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze prof. MUDr. Michaela Aschermanna, DrSc., FESC, zakladatele Občanského sdružení Zdravé srdce 2007, se před časem zrodily jednak internetový server, jednak časopis pod názvem Redway (pozn. red.: podrobně jsme o něm informovali již v MT 12/2008 na str. C3). Cílem projektu je navázat kontakt s dnešními teenagery, získávat nezkreslené informace o jejich životním stylu, a naopak jej nenásilnou formou potřebným způsobem směrovat. Vzhledem k zaměření České kardiologické společnosti jde logicky především o propagaci zdravých stravovacích návyků a způsobů trávení volného času tak, aby to přispívalo ke snižování rizikových faktorů vzniku a rozvoje především ischemické choroby srdeční, a tedy k její prevenci. Jedním z praktických výstupů projektu Redway by měla být i odborná vyšetření výšky, váhy, krevního tlaku, krevních lipidů a kuřáckých návyků u cca 5 000 náhodně vybraných dětí, která by se měla opakovat v ročních intervalech po dobu pěti let.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené