Přeskočit na obsah

Tronevia: svá práva budeme vymáhat soudně

Redakci Medical Tribune se podařilo získat vyjádření firmy TRONEVIA a. s. k otázce autorských práv vztahujících se k softwarovým aplikacím, které vyvíjela na zakázku Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Za firmu odpovídá Miloš Klápště.

 

| Která autorská práva firma Tronevia vlastní a k čemu se takto smluvně neošetřený software na SÚKL používá, popř. které agendy jsou s jeho používáním svázány?

Společnost Tronevia poskytovala SÚKL servisní a technickou podporu informačních systémů SÚKL. Předmětem servisních smluv bylo provádění servisu informačních systémů včetně provádění konfiguračních změn informačních systémů (smlouvy k veřejným zakázkám VZ28/2012, VZ42/2012, VZ43/2012). SÚKL však po společnosti Tronevia požadoval též provádění činností představujících rozvoj a vývoj informačních systémů vyžadující jejich změny a zásahy do jejich zdrojových kódů. A to přestože SÚKL neměl a neposkytl společnosti Tronevia zdrojové kódy informačních systémů, neměl oprávnění k provádění změn informačních systémů a současně provádění takových činností nebylo ani předmětem uzavřených servisních smluv. Společnost Tronevia tak byla nucena mimo rámec uzavřených servisních smluv vytvořit v letech 2012 až 2014 devět nových unikátních informačních systémů pro lepší péči o zdraví a životy pacientů, kterými byly nahrazeny původně užívané informační systémy, které SÚKL nebyl oprávněn měnit. Nově vytvořené následující systémy jsou:

 

1. Systém elektronického předepisování

Tzv. Centrální úložiště elektronických receptů (CÚER) – umožňuje vytváření elektronického receptu podle požadavků zákona o léčivech. Na elektronický recept je mj. legislativně vázáno i předpisování konopí. (Pozn.: § 80–81 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

2. Registr léčivých přípravků s omezením (vypořádaný v rámci Dohody o narovnání v roce 2014)

Elektronické předepisování konopí je podle požadavků zákona o léčivech napojeno na druhý systém nazývaný „Registr pro léčivé přípravky s omezením“ (RLPO). Prostřednictvím RLPO probíhá kontrola, zda pacient splňuje podmínky pro předepsání a výdej konopí pro léčebné účely. Tento systém však nezpracovává pouze informace o léčebném konopí, jak bývá někdy prezentováno, ale omezuje i předepisování a výdej dalších léčivých přípravků s omezením, včetně volně prodejných. Aktuálně kromě konopí tedy omezuje i některé přípravky s obsahem pseudoefedrinu, jako je například Panadol. (Pozn.: § 79 a 81a zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

3. Systém „RYCHLÉ VÝSTRAHY“

Významný informační systém (z hlediska zákona o kyberbezpečnosti a z pohledu ochrany zdraví a životů pacientů), systém „Hlášení závad v jakosti léčivých přípravků a zdravotnických prostředků“, automatizovaně okamžitě informuje všechny lékárny, distributory a krajské úřady o urgentních stavech – závadách jakosti léčiv a zdravotnických prostředků, medicínsky nebezpečných léčivech. Komunikace mezi SÚKL a lékárnami, distributory a krajskými úřady probíhá opět přímo mezi naší aplikací a aplikacemi příjemců. Data poskytnutá ze strany SÚKL se zobrazí přímo v programu lékárny (distributora, …). Odpadá tak nutnost např. opakovaně kontrolovat webové stránky SÚKL. Systém přináší i zpětnou vazbu o přijetí a zpracování informace na straně příjemců a SÚKL, resp. krajské úřady tak mají jistotu, že dojde například k zablokování výdeje nebezpečného léčivého přípravku pacientovi v lékárně. (Pozn.: § 98 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

4. Systém DIS‑13

Systém hlášení o distribuci léčivých přípravků – hlídá pohyb léčiv od distributorů k lékárnám. Slouží ke stanovení tržního podílu jednotlivých léčivých přípravků – bez této informace nelze stanovit úhradu léku ze zdravotního pojištění. Slouží k hodnocení dostupnosti léčiv a ochraně před nezákonnými formami paralelního obchodu. (Pozn.: § 77 odst. 1 písm. f/ zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, a § 39c odst. 2 písm. a/ zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění)

 

5. Systém LEK‑13

Systém hlášení o vydaných léčivých přípravcích – hlídá pohyb léčiv od lékáren k pacientům. Slouží k hodnocení spotřeby léčiv, vývoje preskripce a nadužívání léčiv. (Pozn.: § 82 odst. 3 písm. d/ zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

6. Systém správy identit externích subjektů

Systém správy externích identit zajišťuje přímou komunikaci informačních systémů lékáren, distributorů a dalších subjektů s dalšími informačními systémy v IT prostředí SÚKL. Umožňuje vznik, změnu a zánik identity a přístupových práv a rolí. (Pozn.: § 13 odst. 3 písm. b/ zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

7. Systém HOPL

Systém hlášení omamných a psychotropních látek umožňuje automatizovaně a bez rizika záměny a chyby způsobené lidským faktorem podávat hlášení lékáren o pohybu návykových látek. Lékárnám zajišťuje automatizované potvrzení o odeslání a přijetí hlášení. (Pozn.: § 27 odst. 1 a § 31 odst. 1 zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách)

 

8. Systém CIS

Systém odborných informací o léčivých přípravcích umožňuje propojení mezi databázemi o léčivých přípravcích a okolním světem. Systém slouží jako zdroj dat, která SÚKL poskytuje pro externí subjekty. (Pozn.: § 99 odst. 1 a 2 zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech)

 

9. Systém DSŘ

Systém on‑line propojení mezi databází správních řízení a spisovou službou o cenách a úhradách a vnějším světem. Umožňuje hlídat transparentnost procesu regulace cen a úhrad jakémukoli zájemci o informaci. (Pozn.: § 39n odst. 5 písm. a/ zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění)

 

| Má SÚKL vůči firmě Tronevia nějaké závazky, ze kterých by hrozilo, že bude muset platit vaší firmě odškodnění? Pokud ano, jaké závazky to jsou a v jaké výši by se toto odškodnění mohlo pohybovat? Můžete prosím potvrdit informaci, že firmu Tronevia právně zastupuje advokátní kancelář Havel a Holásek?

Společnost Tronevia ve snaze chránit svá autorská práva a v zájmu ochrany práv a dobrého jména společnosti uplatňuje svá práva soudní cestou. Zastupuje ji advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners s. r. o.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené