Přeskočit na obsah

Účinky trehalózy chtějí vědci využít k léčbě diabetu a metabolického syndromu

Cíleno na metabolismus glukózy

Metabolický syndrom je závažné onemocnění, u kterého se kombinuje několik složek zahrnujících obezitu, hypertenzi, poruchu glukózové tolerance nebo zvýšené koncentrace triacylglycerolů v krvi. Každá ze složek metabolického syndromu přitom zvyšuje pravděpodobnost výskytu dalších vážných onemocnění jako mozkové mrtvice, aterosklerózy nebo ischemické choroby srdeční. Prevalence metabolického syndromu ve vyspělých zemích stále stoupá, což ilustrují dostupná data z USA. Zatímco v letech 1988–1994 postihoval metabolický syndrom kolem 25 % americké populace, v letech 2007–2012 už prevalence přesahovala 34 %. Publikovaná studie ukazuje, že trehalóza by mohla účinně upravit poruchu metabolismu glukózy, která je společným projevem diabetu a metabolického syndromu.

Klíčový gen ALOXE3

Trehalóza je přírodní cukr složený ze dvou molekul glukózy, který je produkován některými bakteriemi, houbami, rostlinami nebo dokonce zvířaty. V dnešní době je využívaná především v potravinářském a kosmetickém průmyslu. Podání trehalózy rozpuštěné ve vodě vedlo u myší k zvýšení citlivosti na inzulin a k snížení neoglukogeneze. Rovněž se stimuloval metabolismus.

Hlavním mechanismem účinku trehalózy je aktivace genu ALOXE3, jehož činnost spouští také hladovění. Podání trehalózy tak dokáže navodit účinky podobné hladovění, ovšem bez nutnosti omezení přísunu potravy. Spoluautor studie Dr. Brian DeBosch vysvětluje, že gen ALOXE3 funguje v podstatě na stejném principu jako antidiabetika ze skupiny thiazolidindionů tím, že zvyšuje citlivost k inzulínu. „Naše data naznačují, že podávání trehalózy s normální stravou nastartuje v játrech změnu zpracování výživných látek, a to prospěšnějším způsobem,“ dodává DeBosch.

Laktotrehalóza vhodnější formou

Praktickému využití trehalózy brání především to, že se při průchodu gastrointestinálním traktem rozkládá a ztrácí tak na své účinnosti. Vědci proto přišli s řešením v podobě příbuzného cukru, tzv. laktotrehalózy. Ta je na rozdíl od trehalózy odolná proti působení trávicích enzymů, prochází střevem nerozštěpená a zachovává si tak schopnost aktivovat gen ALOXE3 i během trávení. Navíc může ve střevě fungovat i jako probiotikum. Teprve další studie na lidech ovšem ukáží, jestli se léčebný potenciál trehalózy promění v úspěšnou terapii.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/322866.php

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené