Přeskočit na obsah

Udělají platy z mladých lékařů exulanty?

"Z návrhu vyplývá, že mladí lékaři by měli být na dva roky, tedy do ukončení základního vzdělávacího kmene, přeřazeni z 12. do 11. tarifní třídy. To je nepřijatelné," říká MUDr. Milan Kubek.

Nový katalog prací, na kterém pracují ministerstvo práce a sociálních věcí a ministerstvo zdravotnictví, má být během října předložen vládě. "Ve sbírce zákonů by se tak mohl objevit koncem listopadu 2009 a v platnost vstoupit od 1. 1. 2010," říká mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jana Říhová. V těchto dnech probíhá již poslední připomínkové řízení k novému návrhu. Nebyli však k němu přizváni ani zástupci České lékařské komory, ani zástupci Lékařského odborového klubu. Redakce Medical Tribune požádala ministerstvo práce a sociálních věcí o zaslání znění současné podoby návrhu katalogu prací. Ministerstvo však dokument odmítlo zveřejnit s odůvodněním, že jde pouze o návrh.


ČLK: o žádném návrhu nevíme

Česká lékařská komora a Lékařský odborový svaz se o právě probíhajícím připomínkovém řízení k návrhu nového katalogu prací dozvěděly až od redakce Medical Tribune. "Ministerstvo zdravotnictví svůj návrh .opomenulo projednat jak s Českou lékařskou komorou, tak Lékařským odborovým klubem. Návrh je pro nás pochopitelně zcela nepřijatelný, neboť s účinností od 1. 1. 2010 by mladí lékaři měli být na dva roky, tedy do ukončení základního vzdělávacího kmene, přeřazeni z 12. do 11. tarifní třídy. Rozvrat systému specializačního vzdělávání a tíživé ekonomické podmínky již dnes vyhánějí desítky mladých lékařů hned po ukončení studia na lékařské fakultě do zahraničí, záměrem předkladatele této novely je patrně vyhnání všech mladých lékařů z ČR. Obrátím se na ministryni zdravotnictví s protestem a žádostí o vysvětlení. Ihned jsem začal jednat s představiteli ministerstva práce a sociálních věcí. Děkuji za vaše upozornění," říká prezident ČLK Milan Kubek.

MZ: katalog napraví nedostatky

Podle ministerstva zdravotnictví by se změny v katalogu prací měly projevit mimo jiné tím, že lépe zohlední náročnost některých prací. "Navržené změny té části katalogu, která upravuje zařazování zdravotnických pracovníků do platových tříd, reagují na odlišný způsob provádění některých prací, napravují v praxi zjištěné nedostatky současného katalogu a v některých případech souvisejí i se zvyšováním kvalifikační náročnosti prací," uvádí pro Medical Tribune mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň a dodává: "Jako typický příklad je možno uvést vypuštění již v praxi takřka nepoužitelné 7. platové třídy u asistenta ochrany veřejného zdraví a 8. platové třídy u všeobecné sestry, porodní asistentky, fyzioterapeuta a některých dalších profesí nebo snahu o přiblížení odměňování srovnatelných prací, např. práce sestry pro intenzivní péči a zdravotnického záchranáře v rámci přednemocniční neodkladné péče. Nově se navrhuje zařadit do katalogu i povolání arteterapeuta a pracovního terapeuta. Zařazení prací, u nichž nedošlo ke změně podmínek jejich výkonu, se proti původnímu stavu nemění; v některých případech však dochází k upřesnění formulací. Návrh je v současné době v meziresortním připomínkovém řízení a jeho konečné znění bude známo až po jeho schválení vládou České republiky."

Vyjádření MZ k prohlášení prezidenta ČLK najdete na www.tribune.cz.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené