Přeskočit na obsah

Ultrasonografie a endoskopie v jednom

Průběh vyšetřování pacienta lze zobrazit současně na dvou LCD monitorech umístěných na stojanu vedle sebe. Jeden ukazuje endoskopický obraz ve viditelném spektru, druhý pak ultrasonografické zobrazení. Pomocí funkce picture‑in‑picture (obraz v obraze) lze však zobrazit průběh obou vyšetření současně na jednom monitoru. Originální způsob zpracování obrazu (image processing) navíc umožňuje zvýraznit neostré oblasti za účelem odhalení jemných detailů tkáně v endosonografickém zobrazení. Ke speciálnímu procesoru lze připojit radiální i konvexní ultrazvukový endoskop. Obě sondy se liší způsobem zobrazení tkáně. Flexibilní radiální sonda (o vnějším průměru pouhých 11,4 mm a se zobrazením 360° v rovině kolmé k distálnímu konci) umožňuje efektivněji vyšetřovat i dosud velmi těžko dostupná místa gastrointestinálního traktu.

Konvexní sonda zobrazuje výseč 110° s odchylkou středového úhlu 60° v rovině procházející distálním koncem. Má k dispozici pracovní kanál o průměru 3,8 mm, který umožňuje zavádění terapeutických nástrojů. Tato sonda tedy slouží k provádění drobných zákroků, mimo jiné také k aspiraci tenkou jehlou (fine needle aspiration – FNA). K dosažení co možná nejkvalitnějšího obrazu jsou obě sondy osazeny Super CCD čipem s vysokým rozlišením. Obraz zachycený v reálném čase může být kdykoli dle potřeby „zmrazen“ a uložen jako samostatný snímek. Jeho kvalita však nezávisí pouze na vynikajícím rozlišení, ale rovněž na výsledcích rGB filtrace (filtrace tří základních vyzařovaných složek každé barvy – červené, zelené a modré) prováděné CCD čipem. Ta umožňuje odlišit drobné barevné rozdíly ve spektru červené barvy, a tím jasně zobrazit i tenké cévy.

Pro vyhodnocení hemodynamických vlastností lze použít různé vyšetřovací metody, jako jsou například Color Doppler (barevné dopplerovské mapování), Power Doppler (dopplerovské zobrazení pomalých toků), nebo PW Doppler (pulsní dopplerovské zobrazení). Dále lze provádět různá měření – například výpočet vzdálenosti, plochy, objemu nebo rychlosti průtoku krve. Systém umí zobrazit ultrazvukové snímky ve frekvenčním rozsahu od 5 do 12 MHz. Dokáže tedy detailně rozlišit například i jednotlivé vrstvy stěny žaludku, slinivky nebo ostatních vnitřních orgánů. Prostřednictvím plně integrované klávesnice lze celý systém přesně a jednoduše ovládat. Paměťová karta procesoru Compact Flash umožňuje ukládání obrázků a jejich kvalitní reprodukci v průběhu celého vyšetřování.

V současné době se připravuje testování nového endosonografického systému na několika klinických pracovištích v Čr i na Slovensku.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2007, strana B5

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené