Přeskočit na obsah

Usnadněte si očkování proti COVID‑19 díky svému ambulantnímu systému

PC DOKTOR, MEDICUS, AMICUS a CGM MEDISTAR. Vybrané ambulantní informační systémy od společnosti CompuGroup Medical umožní svým uživatelům výrazně zrychlit proces očkování proti COVID‑19. Napojení na Informační systém infekčních nemocí Ministerstva zdravotnictví ČR (ISIN) a rezervační systémy sníží administrativní zátěž a usnadní vyhledávání dat.


Kolem očkování proti COVID‑19 vyvstává velké množství otázek, jedno je ale jisté. Lékaři používající soft ware od CompuGroup Medical nebudou muset řešit zdaleka tolik administrativy jako někteří jejich kolegové.


Propojení systémů díky API

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo v polovině ledna 2021 testovací rozhraní API pro připojení externích aplikací do Informačního systému infekčních nemocí Ministerstva zdravotnictví ČR (ISIN), který je součástí ÚZIS. „V současné době intenzivně pracujeme na tom, abychom veškeré naše ambulantní systémy na toto rozhraní napojili. Nejprve by měl být napojen systém PC DOKTOR, následovat budou systémy MEDICUS, AMICUS a CGM MEDISTAR,“ popisuje Petr Běhávka, vedoucí produktových manažerů ve společnosti CompuGroup Medical Česká republika.

Díky tomuto propojení stačí, když sestra nebo lékař zaznamenají údaje o očkování pouze jednou, a to do známého prostředí svého ambulantního systému. Soft ware se následně automaticky postará o propsání informací do ISIN.

Propojení funguje obousměrně – ambulantní systém vyhledá pacienta v ISIN a kromě identifikačního čísla zjistí i podrobnosti o očkování, např. kolikátá dávka má být pacientovi poskytnuta. Provedené očkování vykáže zdravotní pojišťovně a opět zapíše do ISIN. Vše již funguje v praxi ve velkých očkovacích centrech v Praze a Plzni.


Rychlá rezervace i registrace nových pacientů

Vývojáři v CompuGroup Medical nyní pracují i na propojení s rezervačními systémy, ve kterých si pacienti rezervují termíny očkování. Jako první bude implementován systém RESERVATIC, který používají národní očkovací centra. Toto propojení umožní lékařům jednoduché filtrování dat, takže si snadno stáhnou informace o pacientech objednaných na konkrétní den. Pokud si termín rezervuje pacient, který dosud v ordinaci nebyl, může ho lékař ve svém ambulantním systému ihned registrovat. Odpadá tak nutnost ručně zadávat nového pacienta a dohledávat údaje v jiném systému.

Lékař si ve svém ambulantním systému od CompuGroup Medical může také jednoduše vyhledat a k očkování vyzvat indikované pacienty. V této chvíli tedy stačí nastavit filtr podle věku, konkrétně nad osmdesát let.


Systémy CGM používají tisíce zdravotníků

Společnost CompuGroup Medical dodává ambulantní informační systémy a řešení v oblasti zdravotnictví už více než 25 let. Její systémy používá k lékařské i organizační činnosti 11 500 českých ordinací, lékáren, laboratoří i nemocnic. Společnost působí v dalších 55 zemích po celém světě.

Dlouhodobou vizí společnosti je plně elektronizované zdravotnictví. Nyní se snaží lékařům a sestrám maximálně usnadnit proces očkování tak, aby se mohli soustředit výhradně na samotné očkování, ne na okolní administrativu. „Zakládáme si na tom, že naše systémy okamžitě updatujeme podle aktuálních potřeb zákazníka. Snažíme se, aby zdravotníci mohli v této náročné době nerušeně a rychle provádět svou práci, která je pro nás všechny tak důležitá,“ uzavírá Petr Běhávka.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…