Úspěch sterilizace závisí na přípravě
Modernizace centrálních sterilizací s sebou však nutně přináší i zvyšující se nároky na personál. „Sehnat spolehlivé zaměstnance na centrální sterilizaci není vůbec jednoduché. Potřebujeme kvalifikované pracovníky – nejlépe instrumentářky z operačních sálů, které perfektně znají zdravotnické prostředky potřebné k operačním postupům a mají potřebné zkušenosti,“ vysvětluje Dagmar Tichopádová, vrchní sestra Oddělení centrální sterilizace Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy, a dodává: „Horší je situace se sanitáři a sanitářkami, kteří se mnohdy přeškolí z úplně jiné profese a často jim chybí představa o tom, co naše pracoviště vyžaduje. Každý tu musí mít velkou osobní zodpovědnost… Takže s tím trochu bojujeme.“
Oddělení centrální sterilizace poskytuje služby – předsterilizační přípravu, nízkoteplotní nebo vysokoteplotní sterilizaci, kompletování a setování zdravotnických prostředků – pro sedmnáct operačních sálu Městské nemocnice Ostrava, všem klinickým oborům, i pro soukromé externí subjekty – ambulantní specialisty, stomatology či kosmetičky. „Jen pro zajímavost, denně odbavíme minimálně třicet sterilizačních kontejnerů a sestře ve výdeji projde rukama až 4 000 kusů zdravotnických prostředků – od malého spínacího špendlíku až po největší ortopedické nástroje –, které musí zkontrolovat a správně vyexpedovat,“ vyjmenovává D. Tichopádová a doplňuje: „Dříve nám však stavební podmínky neumožňovaly až tak dobře předávat kontaminovaný zdravotnický prostředek z jedné zóny do druhé na našem oddělení. Na podzim loňského roku jsme tedy prošli kompletní rekonstrukcí a rozšířili jsme strojový park o nové mycí automaty.“
S výhodou jsme využili
prokládací automaty
V současnosti je tedy oddělení centrální sterilizace na Fifejdách rozděleno do tří samostatných zón. Septické, kde se provádí příjem kontaminovaného materiálu a předsterilizační příprava, mezoseptické, kde probíhá setování, balení a sterilizace, a nakonec aseptické, která slouží pro uskladnění a výdej sterilních zdravotnických prostředků.
„Abychom mohly dodržet striktní oddělení prostorů a personálu ve dvou nejproblémovějších zónách – septické a mezoseptické –, byly zakoupeny nové mycí automaty Miele, které jsou prokládací a byly vloženy do nově postavené dělicí stěny mezi příjmem a setovacím prostorem. Ty zajistí, aby byl materiál do mezoseptické části předán přímo myčkou, nikoli přenášen dveřmi. Pokud tedy úspěšně proběhne mycí a dezinfekční cyklus, personál ze ‚špinavé‘ strany už se nedostane k dekontaminovaným nástrojům,“ upřesňuje D. Tichopádová a dodává: „Díky instalaci nových myček se zvýšila i kapacita mycích sít, a tudíž se výrazně zrychlil provoz a zkvalitnila předsterilizační příprava instrumentária. K dispozici máme různé mycí programy – ocenila bych zejména modul Oxivario Plus, který je určen pro tzv. kritické instrumentárium k prevenci iatrogenního přenosu.“
Nové přístroje zaujmou i velmi příjemným designem – celoskleněnými dvířky s osvětlením vnitřního prostoru mycí komory. „Vypadá to jako zbytečná věc, ale naopak, je to velmi užitečná alternativa dvířek nerezových. Máme totiž perfektní vizuální kontrolu mycího procesu – okamžitě zjistíme, když je síto špatně naloženo, zablokuje se nástroj nebo je přerušena dodávka vody,“ pochvaluje si D. Tichopádová. Myčky rovněž disponují dotekovým
displejem. Texty na displeji a protokoly mohou být uživatelem individuálně nadefinovány. Ve volně programovatelném řízení je uloženo 64 programových míst – šestnáct je obsazeno standardními mycími a dezinfekčními programy pro operační instrumentárium nebo laboratorní sklo.
Po skončení mycího procesu jsou dekontaminované zdravotnické prostředky přebrány v mezoseptické části pracoviště, kde jsou podle katalogů setována jednotlivá operační síta.
„Platí tu jedna zákonitost – kolik zdravotnických prostředků nám přišlo, tolik jich musíme vrátit zpět na oddělení. Zejména počet nástrojů musí být identický s katalogem,“ dodává D. Tichopádová.
Sterilizace probíhá opět s využitím prokládacích sterilizátorů firmy BMT, které od sebe bezpečně oddělují mezospetickou zónu od aseptické, jež má parametry operačních sálů. Po skončení sterilizačního procesu je materiál roztříděn, zabezpečen transportním obalem a převezen do prostoru sterilního skladu. V uzamčených transportních skříních je pak odvážen na jednotlivá oddělení. „Sestra na posledním úseku musí provést kontrolu celistvosti obalu zdravotnického prostředku, zkontrolovat cílovou stanici a vše stvrdit svým podpisem, jímž ručí za kvalitu vydaného materiálu,“ upřesňuje D. Tichopádová.
Vzdálený monitoring mycích
i sterilizačních procesů
Dokumentaci veškerých procesů přípravy sterilního materiálu na Oddělení centrální sterilizace Městské nemocnice Ostrava zajišťuje speciálně vyvinutý software společnosti Miele. „Data od mycích automatů a sterilizátorů se scházejí do jednoho centra, ukládají do počítače a zálohují na serveru. Získáme tedy nejen přehled o průběhu jednotlivých programů – zda došlo k dodržení teploty a všech ostatních procesních parametrů –, dokumentaci a archivaci dat, ale rovněž vzdálený monitoring přístrojů firemním servisem. Takže technik je v případě potřeby schopen identifikovat chybu personálu,“ vysvětluje D. Tichopádová.
Systém rovněž zajišťuje automatické nahlášení poruchy přístroje (s identifikací přístroje, výrobním číslem, datem, časem a konkretizací chyby) prostřednictvím SMS zprávy či
e-mailu do servisního centra a upozorní obsluhu na nestandardní průběh cyklu.
Zdroj: