Úspěchy brněnské implantologie
Úspěchy brněnské implantologie vyústily v zahraniční spolupráci Moderní transplantologie a implantologie zubů při léčení defektního chrupu má v Brně na I . a II . stomatologické klinice své kořeny již od 60. letech minulého století v podobě nových způsobů, jimiž se začaly léčit zubní i čelistní anomálie. Jedním z problémů transplantologie bylo estetické a funkční řešení retence zubů autotransplantací horních neprořezaných špičáků. Další problémovou aktivitou bylo vsazování umělých pilířů – zubních implantátů, které vyžadovalo součinnost stomatochirurgů, protetiků, parodontologů i ostatních medicínských a nemedicínských odborníků.
Bylo třeba vyvinout a odzkoušet biologicky nezávadný materiál pro implantáty. K prvotnímu výzkumu se nejdříve používal omezený počet titanových implantačních vzorků ze zahraničí. V polovině osmdesátých let se však už podařilo vyvinout vlastní titanové čepelkové implantáty, které se materiálovou kvalitou vyrovnaly zahraničním. Tento úspěch umožnil postupně vyvíjet i další formy. Byly z technicky čistého titanu, jeho slitin a také z monokrystalické keramiky do té doby využívané např. v Japonsku.
Stálým prioritním úkolem přitom bylo výzkumně ověřit biologickou nezávadnost titanového i keramického materiálu. A právě toto zvládla jako první v republice I. a II . stomatologická klinika v Brně. Na tomto základě od 90. let minulého století pracovali odborníci z klinik s příslušnými komisemi a se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) na registraci různých kovových keramických materiálů, na registraci tuzemských i zahraničních implantátů a na vývoji nových forem tuzemských implantátů pro klinickou praxi. Úspěch vedl k pořádání pravidelných symposií Brněnské implantologické dny s mezinárodní účastí, poprvé v r. 1995. To byl také velký osobní úspěch profesora MUDr. Jiřího Vaňka, CSc., který na problému výzkumně pracuje od r. 1967, a rovněž dobrá reprezentace brněnské univerzitní stomatologie.
Další úspěch brněnské implantologie souvisel s organizací implantologické skupiny při České stomatologické komoře.
Profesor Vaněk se stal školitelem v klinickém zavádění čepelkových a válcových nitrokostních implantátů a odborným školitelem v dentální implantologii při České stomatologické komoře.
Na základě úspěchů v implantologii, ale i v ostatních odbornostech zubního lékařství a v oboru stomatologie získala klinika v roce 2005 pětiletý projekt MŠMT – Stomatologické výzkumné centrum (SVC), které řeší výzkumné úkoly ve všech odbornostech zubního lékařství i v ortodoncii a maxilofaciální chirurgii. Zásluhou SVC přibyla k pravidelným mezinárodním konferencím i spolupráce se zahraničními odborníky, především z Japonska, stvrzená 29. dubna 2009 podpisem smlouvy o oficiální spolupráci děkanem lékařské fakulty Masarykovy univerzity profesorem MUDr. Janem Žaloudíkem, CSc., a děkanem Tokyo Medical and Dental University profesorem Dr. Junjim Tagamim, DDS, Ph.D. Slavnostnímu aktu podpisu byli přítomni profesor MUDr. I van Rektor, CSc., prorektor pro rozvoj LF MU, profesor MUDr. Jiří Vaněk, CSc., proděkan pro zubní lékařství, profesor Yoshimasa Igarashi, DDS., Ph.D., Mgr. Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje, Ing. Petr Koška, MBA, ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, a další představitelé LF MU, SVC, stomatologické kliniky a kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Jedním z cílů smlouvy je společný postup v základním i klinickém výzkumu, do něhož čeští lékaři přispěli inovovanými materiály ze speciálních titanových slitin a novými léčebnými postupy. Japonská Tokyo Medical and Dental University v současné době provádí experimentální preklinické testování na zvířatech (vepřích). Dalšími body při podpisu smlouvy byla výměna nejen učitelů, ale i výměna pregraduálních i postgraduálních studentů mezi Masarykovou univerzitou a Tokyo Medical and Dental University.
Rychlé zavedení výsledků výzkumů do klinické praxe řeší kolektiv pracovníků ze Stomatologického výzkumného centra také ve spolupráci s finským výzkumným pracovištěm University of Joensuu a dalšími výzkumnými ústavy v České republice.
Na projekt SVC by měl navázat i budoucí projekt ze strukturálních fondů EU – Centrum funkční odontologie, který by sdružoval lékaře provádějící výzkum a odborníky z oblasti stomatologie, všeobecného lékařství a dalších institucí.
Je potěšitelné, že se všechny dosavadní výsledky, záměry v odbornosti transplantologie a implantologie promítají také do preklinické výuky studentů stomatologie, a tím se dále zvyšuje odborná kvalita jejich přípravy.
Zdroj: