Užití PET a PET/CT v klinické onkologii – přehled
Pozitronová emisní tomografie (PET)
Pozitronová emisní tomografie je neinvazivní zobrazovací metoda nukleární medicíny založená na detekci záření pocházejícího z radiofarmaka podaného pacientovi. Nejčastěji užívaným radiofarmakem je FDG (2-[18F]fluoro-deoxy-D-glukóza), proto pokud se mluví o PET, pak se tím obvykle rozumí PET s použitím této látky. Fluorodeoxyglukóza je pacientovi aplikována intravenózní cestou a dále je pomocí transportních proteinů dopravena jako glukóza do buňky. V buňce je fosforylována hexokinázou na 2-FDG-6 fosfát. Ten se nemůže dále účastnit metabolických dějů, a proto dochází k hromadění FDG v buňce, a to zejména v nádorové, mající zmnožené transportní mechanismy pro glukózu. Při rozpadu 18F vzniká emise pozitronu, který na své krátké dráze anihiluje s elektronem za vzniku dvou fotonů záření gama. Oba fotony se pohybují po tzv. koincidenční přímce opačným směrem a jsou detekovány detektory uspořádanými do prstence. PET kamera detekuje řádově miliony takových fotonů za sekundu. Ze zaregistrovaných informací lze složitým algoritmem zrekonstruovat transaxiální řezy představující distribuci radiofarmaka v organismu. Detekční schopnost běžných systémů začíná od 5 mm. Nejedná se ovšem o metodu, která podává přesné anatomické informace. Popis ložisek a jejich lokalizace v těle pacienta je pouze orientační. Fyziologicky zvýšená konsumpce glukózy je v šedé kůře mozkové, ve střevech, v ledvinách, močovém měchýři, individuálně v orofarynfu a laryngu, nekonstantně v myokardu levé komory srdeční. Kromě nejčastěji používané FDG se ve světě používají i další radiofarmaka, jako např. (18F) FMISO/ FETNIM (fluoromisonidazol/fluoroerytronitroimidazol) odrážející úroveň hypoxie v tkáni, 11C-methionin a 18F-FET (fluoroethyltyrosin) odrážející úroveň transportu aminokyselin, 18F-fluorothymidin informující o proliferaci, 15O-voda podávající informaci o úrovni perfuze v tkáních2 apod.Výpočetní tomografie (CT)
Vyšetření výpočetní tomografií je založeno na principu schopnosti jednotlivých tkání pohlcovat paprsky X. Záření vychází z rotující rentgenky uložené vně pacienta a je detekováno na protilehlých detektorech. Při spirálním vyšetření se lůžko s pacientem uložené mezi rentgenkou a detektory kontinuálně pohybuje axiálním směrem. Po počítačovém zpracování dat jsou výsledkem stovky řezů, které nesou informaci o tom, jak jednotlivé tkáně pohlcují rentgenové záření, tj. o jejich denzitě. Jde o přesné informace o anatomických strukturách v těle pacienta. K lepšímu odlišení trávicí trubice se používá perorálně podaná kontrastní látka, pro odlišení vaskulárních struktur se podává i.v. kontrastní látka pomocí tlakového injektoru.Hybridní PET/CT skener
Hybridní PET/CT skener vznikl spojením plnohodnotného spirálního CT skeneru a PET kamery do jednoho přístroje. Spojením obou modalit dostaneme zároveň informaci o morfologii a metabolismu vyšetřovaného orgánu v jednom obraze, což zvyšuje jak senzitivitu, tak specificitu vyšetření. Další výhodou vyšetření je velký rozsah snímání při jednom vyšetření (od oblasti orofaryngu po inguiny).
...
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 8/2005, strana 78
Zdroj: