Přeskočit na obsah

V IKEM dostalo novou ledvinu už pět tisíc pacientů

Transplantcentrum IKEM má za sebou další velký milník – 14. 11. 2015 transplantovalo novou ledvinu pětitisícímu pacientovi. Stalo se tak 49 let od historicky první transplantace ledvin v IKEM, která zároveň odstartovala první systematický program transplantací ledvin v tehdejším Československu. Od roku 1966 tak lékaři pomohli 1 828 ženám a 3 172 mužům, kterým transplantovali celkem 5 681 ledvin. Dnes je to nejrozvinutější program, který ročně pomáhá stovkám nemocných.

 

V dnešní době dokáží lékaři díky pokrokům transplantační medicíny transplantovat novou ledvinu téměř všem nemocným. „IKEM je od svého počátku největším centrem, které každoročně provádí nadpoloviční většinu všech transplantací ledvin v České republice – loni 265 ledvin z 507 celkových, což znamená, že ledvinu transplantujeme průměrně pěti pacientům týdně,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra IKEM MUDr. Pavel Trunečka, CSc.

Velký nárůst zaznamenaly v IKEM v posledních letech transplantace ledvin od žijících dárců. Těch se zde dnes ročně provede pět až šest desítek. „Pro pacienty se selháním ledvin to znamená mnohem lepší dlouhodobé výsledky, většina takových ledvin funguje mnohem lépe a déle než od zemřelých dárců. V roce 2012 jsme program transplantací ledvin od žijících dárců reorganizovali, zavedli jsme některé nové metody včetně párových výměn ledvin a řetězových transplantací. Přestože se nám podařilo počty skokově zvýšit o stovky procent, je to stále málo – sotva pětina všech transplantací ledvin. V porovnání se západní Evropou je jasně vidět, že máme ještě co dohánět – tam totiž tvoří transplantace ledvin od živých dárců někdy až polovinu,“ říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS.

Transplantace ledvin je nejlepší možnou metodou léčby chronického selhání ledvin. To v Česku postihlo již téměř 11 000 lidí. „V roce 2014 byla dialýza nově zahájena u dvou tisíc nemocných. Alarmující je, že 45 procent z nich se ocitlo na dialýze, aniž by tušili, že mají ledviny poškozené. Přitom pečlivé vyšetření může znamenat oddálení dialýzy a také včasně provedenou transplantaci – nejlépe od žijícího dárce. V ČR žije s funkční transplantovanou ledvinou aktuálně 4 526 nemocných, zbytek je léčen dialyzačními metodami,“ dodává prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., přednosta Kliniky nefrologie IKEM. Transplantace ledvin nejenže dramaticky zlepšuje a prodlužuje život pacienta, ale výrazně šetří peníze ve zdravotnictví. Zatímco v roce před transplantací, kdy musí prodělávat dialýzu, jsou náklady na jednoho takového klienta v průměru 773 tisíc korun, v roce po transplantaci je to už o 474 tisíc korun méně.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené