V olomoucké nemocnici bude pomáhat robot
Ve Fakultní nemocnici Olomouc vzniká nové centrum robotické chirurgie.
Operační robotický systém daVinci zakoupilo největší zdravotnické zařízení v Olomouckém kraji za 60 milionů korun, přičemž polovinu částky poskytl jako dotaci stát. Olomoucká nemocnice je po Brně teprve druhou fakultní nemocnicí v zemi, která má robota daVinci k dispozici, v České republice je to devátý robotický systém. Lékaři budou robota nasazovat na vybrané operace, především v urologii, ve všeobecné i hrudní chirurgii, v gynekologii a v budoucnu patrně také v oblasti cévní chirurgie.
„Zavedení robotického systému bude znamenat především větší komfort pro pacienty. Menší zásah do jejich těla zkracuje dobu léčení i rekonvalescence. Šetrnější přístup tak bude efektivní také z hlediska nákladů na léčbu,“ podotkl ředitel FN Olomouc MUDr. Radomír Maráček.
Operační robot daVinci je složen ze tří hlavních částí. Operační konzole má čtyři ramena, na nichž se podle typu operace obměňují nástroje. Druhou částí je přístrojová věž a třetí takzvaná ovládací konzole, odkud operatér řídí ramena s nástroji a kde má díky 3D obrazu dokonalý přehled o operované oblasti.
„Robot se používá při minimálně invazivních laparoskopických operacích, při nichž se nástroje zavádějí do těla pouze třemi nebo čtyřmi několikamilimetrovými vstupy. Oproti klasické laparoskopii, která se někdy také označuje jako chirurgie klíčovou dírkou, má robot velkou výhodu v tom, že jsou jeho operační nástroje pohyblivější. Dá se s nimi manipulovat i v oblastech jinak nepřístupných,“ uvedl doc. MUDr. Vladimír Študent, Ph.D., přednosta Urologické kliniky a vedoucí lékař robotického centra FN Olomouc.
Operační konzole robota s nástroji je umístěna u operačního stolu. Operatér řídí ramena robotu s nástroji pomocí ovládací konzole ze vzdálenosti několika metrů. Všechny pohyby robota jsou zpracovány počítačem, který zpřesňuje práci chirurgických nástrojů v pacientově těle. „Takové přesnosti není operatér‑člověk nikdy schopen dosáhnout.
Robotický systém totiž eliminuje třes rukou chirurga, který jej ovládá. Tyto operace jsou pro pacienta velmi bezpečné a opravdu šetrné, protože při nich dochází k menšímu poškození okolních tkání,“ dodal doc. Študent.
Robot daVinci měl původně sloužit americké armádě na letadlových lodích, aby chirurg mohl řídit operační výkon na dálku z vojenské základny. DaVinci není klasický robot, protože sám o sobě nemůže provádět operaci. Přenáší pouze pohyby rukou chirurga, který díky němu násobí své chirurgické schopnosti.
Zdroj: MT