Vakcína Provenge přesvědčila
Vakcínu Provenge vyvinula soukromá biotechnologická společnost Dendreon. První slibné výsledky publikovala už v roce 2006. Vakcína využívá pacientovy vlastní buňky. Z krve jsou nemocnému izolovány buňky, které prezentují antigeny ostatním složkám imunitního systému. izolované buňky jsou kultivovány in vitro v přítomnosti prostatické kyselé fosfatázy, kterou ve velkém množství produkují buňky nádorů prostaty. Po transplantaci do těla pacienta prezentují buňky různé epitopy fosfatázy a posilují imunitní odezvu pacienta proti prostatické kyselé fosfatáze, a tím i proti buňkám nádoru.
Výsledky prvních testů vyzněly pro Provenge rozporuplně. Na jedné straně přinesly zklamání, protože vakcína nezabránila růstu nádorů. Na druhé straně však žili pacienti léčení vakcínou o čtyři a půl měsíce déle než pacienti, kterým bylo v rámci testů podáváno placebo. Odborníci doporučili Úřadu pro kontrolu potravin a léků schválení vakcíny pro léčbu karcinomu prostaty už v roce 2007. Ze sedmnáctičlenné expertní komise hlasovalo pro povolení vakcíny třináct členů. Úřad pro kontrolu potravin a léků přesto žádost firmy Dendreon zamítl s odůvodněním, že je nutné provést další ověřovací testy.
Na nedávné konferenci American Urological Association v Chicagu představili vědci z Dendreonu výsledky požadovaných dodatečných testů. Celkem byla vakcína Provenge podávána 512 mužům s pokročilým karcinomem prostaty. Ve srovnání s pacienty, kteří dostali placebo, se snížilo riziko úmrtí o 22,5 procenta. Podíl pacientů, kteří vydrželi čelit pokročilému karcinomu prostaty déle než tři roky, se po nasazení vakcíny zvýšil o 38 procent. Léčba měla jen slabé vedlejší účinky.
Úspěch společnosti Dendreon s vakcínou Provenge vítají další firmy, jež vyvíjejí podobné vakcíny proti nádorovým onemocněním. Jejich zástupci poukazují na fakt, že "kauza Provenge" by mohla vyvolat přehodnocení stávajícího postupu při testování podobných léků. Provenge sice nepotlačila růst nádorů, ale osvědčila se s ohledem na klíčové kritérium a tím je prodloužení života nemocných.
Při léčbě v reálných podmínkách může mít vakcína mnohem razantnější účinky než v testech. Zkoušek vakcíny se účastnili pacienti, jejichž choroba dramaticky pokročila a u nichž selhaly jiné způsoby léčby. Často absolvovali chemoterapii, která naruší imunitní systém a nedovolí vakcíně, aby se plně uplatnila. Vakcína Provenge je určena především pro léčbu v počátečních stadiích rozvoje onemocnění.
Zdroj: