Přeskočit na obsah

Vakcíny proti chřipce jsou už distribuovány, lze objednat další

Do ordinací a lékáren jsou po dvoutýdenním výpadku distribuovány protichřipkové vakcíny a lze objednat další. Optimální čas pro vakcinaci je říjen až listopad, maximálně prosinec. MT to řekl MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu a představitel ČR v Poradním sboru ECDC.



Složení vakcíny pro nadcházející chřipkovou sezónu na severní polokouli, které je závazné pro všechny výrobce, vyhlašuje WHO obvykle na konci února, letos až koncem března. U kvadrivalentní vakcíny, která chrání proti oběma subtypům chřipky typu A a dvěma liniím chřipky typu B, nebylo totiž ještě v únoru jasné, kam se geneticky virus A(H3N2) bude odvíjet. WHO rozhodla v zájmu snahy o maximální účinnost vyhlášení pozdržet a až na podkladě analýzy více dat vakcinální kmen vyhlásit. Až pak bylo možno začít vyrábět vakcíny, další časově významnou složkou byla kontrola kvality. Po dodání na český trh podléhá vakcína ještě další administrativní kontrole kvality a je nutné tzv. propuštění ze strany SÚKL. Pak výrobce poskytl vakcíny distribučním společnostem a ty je podle objednávek nyní dodávají lékařům a do lékáren.

Pacienti se po vakcíně ptali také na SZÚ, obávali se, že kvůli zdržení dodávek nebudou chráněni před chřipkou. Toho se podle dr. Kynčla obávat nemusejí, navíc dlouhodobé sledování cirkulace virů chřipky naznačuje, že ve většině zemí na severní polokouli se začátek chřipkové epidemie posouvá později do zimního období. Diskutuje se proto o optimálním načasování vakcinace. O možné změně strategie očkování informoval SZÚ na svém webu už 24. září v sekci Aktuality.

V minulosti se za optimální dobu pro očkování proti chřipce v Evropě považovalo září a říjen, případně listopad, kdy zpravidla chřipková aktivita začala narůstat. Ze zpracování dat z 38 zemí evropského regionu WHO za roky 1996 až 2016 vyplývá, že načasování epidemického vrcholu se změnilo v závislosti na podélném gradientu, k němuž dochází postupně v západní Evropě (ve Španělsku s 28denním zpožděním po dobu deseti let).

Dále přibývá důkazů o postupném oslabování postvakcinační imunity. Účinnost vakcíny klesá o šest až jedenáct procent za měsíc. Koncentrace postvakcinačních protilátek by měla být dostatečná i na ochranu před případnou druhou vlnou chřipky v jarních měsících, proto v současnosti probíhají odborné diskuse o optimálním načasování vakcinace. Za vhodné lze považovat, pokud je vakcína podána nejpozději čtyři měsíce před primárním vrcholem aktivity chřipky.

Aktuálně se chřipka v Evropě vyskytuje zcela ojediněle, což potvrzuje informaci, že epidemie začíná později než před 20 lety, takže očkování v průběhu října a listopadu je dokonce výhodnější. Září, kdy se dříve již očkovalo, není nadále vhodné.

„Až na drobnou prodlevu se nic tedy neděje, stále je ideální čas na očkování proti chřipce, vakcína už je, kdo má zájem, nechť kontaktuje svého praktického lékaře, pokud by vakcínu už neměl, může si ji telefonicky objednat a obratem by ji měl dostat, v danou chvíli by žádný problém neměl být,“ ujistil dr. Kynčl. Lékaři si mohou vakcínu objednávat v libovolném množství a po částech, nemusejí brát celou dávku naráz a bát se, že by ji nevyčerpali. Pacientům mohou také vysvětlit, proč je správně očkovat se později, než byli zvyklí. Další informace na www.szu.cz a v časopise Practicus č. 8.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Ruce vzhůru, gatě dolů…

17. 4. 2024

Ne, od zájmu o fungující české zdravotnictví ruce pryč dávat nebudeme. Nemocničním lékařům oprávněně vadí, že ostatní lékaři nejsou ochotni se…