Přeskočit na obsah

Varování jménem SEQUENOM


Odvolaní pracovníci popírají, že by se dopustili závažnějších pochybení. Okamžitou výpověď dostal prezident společnosti Harry Stylli a viceprezidentka pro výzkum a vývoj Elizabeth Dragonová. Poroučeli se i další členové vrcholového managementu a do čela společnosti SEQUENOM byl jmenován Harry F. Hixson, bývalý prezident firmy Amgen. V tiskové zprávě jsou zároveň dementována všechna předchozí tisková prohlášení firmy o postupu ve vývoji neinvazivních prenatálních testů trisomie 21.

"Nejsme s to říci, jak dlouho nám bude trvat dokončení výzkumu a vývoje a případná komercionalizace neinvazivních testů na trisomii 21. Přesto i nadále věříme, že vědecký základ testů je správný," konstatuje tisková zpráva SEQUENOM. Kauza SEQUENOM však jen názorně dokumentuje, jak komplikované bývá převedení teoretického objevu do praxe. Možná nebude od věci si na tento případ vzpomenout pokaždé, když novináři dotlačí vědce k odpovědi na obligátní otázku: "A za jak dlouho bychom se mohli dočkat uplatnění tohoto objevu v praxi?"

Slibný neinvazivní test

Trisomie 21 patří k nejčastějším lidským aneuploidiím, vyskytuje se u jednoho z 800 až 1 000 narozených dětí. Riziko poruchy známé spíše jako Downův syndrom stoupá s věkem rodičky. Jestliže u matek ve věku od 20 do 24 let je jím postižen jeden z 1 600 novorozenců, pak u věkového rozmezí 35 až 39 let je to jeden z 200 aurodiček ve věku nad 45 let dokonce jeden ze 20 novorozenců. V ekonomicky vyspělých zemích roste věk matek, čímž stoupá i riziko výskytu trisomie 21a tato skutečnost se již odráží ve zvýšené četnosti testů předimplantační genetické diagnostiky u embryí získaných oplozením in vitro. Většina testů je dnes cílena na detekci aneuploidií embryí.
U žen, jež otěhotněly bez asistované reprodukce, dovolují odhalit aneuploidii invazivní testy založené na analýze vzorků získaných odběrem z choriových klků nebo amniocentézou, přinášejí ovšem určité riziko. Těhotenství může být po invazivním testu ohroženo až v 1 % případů.

V roce 1997 publikoval tým Denise Lo z Univerzity v Hongkongu pozoruhodnou práci, která otevřela možnosti k vývoji neinvazivních prenatálních testů trisomie 21. Lo se zaměřil na sekvence chromosomu 21, jež jsou aktivní už během velmi raného vývoje plodu. Molekuly RNA, které jsou podle těchto sekvencí syntetizovány, nezůstávají jen v buňkách plodu, ale dostávají se i do jeho krve, a lze je detekovat dokonce i v krvi matky. Všechny chromosomy 21 jsou v plodu stejně aktivní. Jejich sekvence jsou však individuální a liší se od sebe v jednotlivých bazích.

Vykazují polymorfismus označovanýjako SNP čili Single Nucleotide Polymorphism, který je patrný i na molekulách RNA. Pokud je plod normální a zdědil dva chromosomy 21, pak budou obě varianty RNA v krvi přítomny ve vyrovnaném poměru. Pokud ale došlo k trisomii 21, odrazí se to na i na zastoupení příslušných variant RNA přítomných v matčině krvi.

Loův objev vyvolal senzaci. Spolehlivé testy založené na detekci RNA sekvencí chromosomu 21 by sice úplně neodstranily potřebu invazivních testů, nicméně by výrazně snížily jejich četnost.

Příliš skvělé výsledky

Lo postoupil patent na neinvazivní prenatální testy trisomie 21 kalifornské společnosti SEQUENOM a ta se pustila do jejich vývoje a komercionalizace.

Pokračování na str. 7

Spolehlivost a citlivost metody je zákonitě poplatná genetické rozmanitosti populace. Záleží na tom, jak široké spektrum variant sekvencí z chromosomu 21 se v populaci vyskytuje. V geneticky homogenní populaci, kde roste pravděpodobnost, že otec i matka mají na chromosomu 21 totožné varianty sekvencí, je uplatnění testů komplikované. SEQUENOM těžil ze skutečnosti, že obyvatelstvo USA je díky původu z nejrůznějších koutů světa geneticky velmi rozmanité. V prvním testu bylo testováno 400 těhotných žen z rizikových skupin a u 13 měl být odhalen plod s trisomií 21. Přesnost byla údajně stoprocentní. Testu neunikl žádný případ trisomie 21a žádný zdravý plod nebyl omylem označen za trisomický.

V jiných zemích se však nedařilo podobné spolehlivosti dosáhnout. Například britští genetici konstatovali, že pro Brity jsou stávající testy nepoužitelné. SEQUENOM ale kontroval prohlášením, že rozšiřuje testy na asijskou populaci. Nejnovější vývoj událostí v SEQUENOM dokládá, že optimismus vědců z této firmy nestál na pevných základech.

Nová šance

Naštěstí se ukazuje, že neinvazivní prenatální testy na trisomii 21 by mohly přece jen fungovat, a to dokonce bez ohledu na spektrum SNP v dané populaci. Naznačuje to loňská publikace týmu vedeného Stephenem Quakem ze Stanford University. Quake a jeho spolupracovníci vyšli z faktu, že se do krve matky dostává volná DNA jak z jejích vlastních rozpadlých buněk, tak z rozpadlých buněk plodu. Tato DNA se vyskytuje v krátkých fragmentech tvořených v průměru asi 170 nukleotidy, což stačí k tomu, aby bylo možno určit, ze kterého chromosomu fragment pochází. Quake sekvenoval namátkou fragmenty DNA z krevní plazmy těhotných žen.

Nezajímalo jej, zda DNA pochází od matky nebo od plodu. Zjistil, že pokud je plod postižený trisomií 21, pak se fragmenty DNA pocházející z chromosomu 21 vyskytují v krvi matky ve větším množství, nežkdyžjeplod euploidní. Quake provedl tento test u 18 těhotných žen, u nichž bylo zároveň provedeno vyšetření plodu invazivní technikou. Výsledky vyšetření se shodovaly. U 12 žen byla potvrzena trisomie plodu a 6 plodů bylo diagnostikováno jako euploidní.

Nové typy neinvazivních prenatálních testů slibují i další výhody. Jsou podstatně rychlejší a lze jimi detekovat aneuploidii již kolem 12. týdne těhotenství. Nic nebrání jejich využití pro detekci i dalších typů aneuploidií, např. trisomie 18 a 13. Cenu testu odhaduje Quake na 300 dolarů, přičemž podstatnou část tvoří náklady na sekvenování DNA.

Nabízí se otázka, kdy bude tento test k dispozici lékařům. Jenže kdo by si v konfrontaci s událostmi v SEQUENOM troufl na ni seriózně odpovědět?

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené