Vědci proti omlazovacím kúrám růstovým hormonem
Už to naznačovalo, že růstový hormon je předepisován ve velkém i pro jiné účely než pro léčbu poruch růstu u dětí či v indikovaných případech léčby dospělých pacientů. Jasně to dokládal i prudký nárůst ilegálního internetového prodeje. Při něm je růstový hormon inzerován jako prostředek pro zastavení, či dokonce zvrácení procesu stárnutí. Potenciální zákazníci jsou lákáni ke koupi růstového hormonu vyhlídkami na lepší růst nehtů a vlasů, lepší spánek a trávení, zlepšení zraku, sexuální výkonnosti a dále pak na zvýšení fyzické síly a redukci tělesného tuku. K popularitě růstového hormonu významně přispívá skutečnost, že se jeho užíváním netají například někteří hollywoodští herci. Řada prodávaných prostředků však růstový hormon vůbec neobsahuje a nebo je určena k aplikaci, která nedovoluje účinné vstřebání této bílkovinné molekuly. Odborníci však stále častěji upozorňují na nežádoucí účinky spojené s neadekvátním užíváním růstového hormonu.
Autor studie z roku 2005 Thomas Perls z Boston University nyní přišel s novou zprávou o užívání a zneužívání růstového hormonu a v ní konstatuje, že se situace za poslední tři roky nezlepšila. Naopak. Navzdory stále většímu počtu studií, které dokazují, že růstový hormon nemá vliv na oddálení stárnutí a jeho nekontrolované užívání je provázeno zdravotními riziky, spotřeba růstového hormonu stále roste. Nežádoucí efekty zahrnují edémy měkkých tkání, bolesti kloubů, syndrom karpálního tunelu, gynekomastii a vznik inzulinové rezistence spojené se zvýšeným rizikem vzniku diabetu 2. typu. Narůstá také objem poznatků, které naznačují spojitost užívání růstového hormonu s nádorovými onemocněními.
Nezávisle na Perlsovi poukázal britský endokrinolog Peter Sönksen ze Southampton University na přetrvávající problémy se zneužíváním růstového hormonu ke sportovnímu dopingu. Stávající antidopingové testy nejsou zacíleny na odhalení rekombinantního lidského růstového hormonu, protože poločas jeho biologické aktivity se pohybuje kolem 15 minut. Doping je kontrolován na základě zvýšených koncentrací růstového faktoru IGF-1, ale i to je velmi nespolehlivé.
Za největší problém však shodně odborníci považují zneužívání růstového hormonu k „omlazovacím kúrám“. „Zdravotní rizika zvyšuje i fakt, že se omlazovací kúry prakticky nikdy neskládají jen z růstového hormonu. Ten je podáván v koktejlu dalších látek, např. s anabolickými steroidy. Další hormony a léky jsou přidávány proto, aby zamaskovaly nežádoucí účinky anabolických steroidů. Užívání růstového hormonu může ve skutečnosti stárnutí uspíšit a lidský život významně zkrátit,“ říká Perls.
Zdroj: