VeinViewer zobrazí neviditelné cévy
VeinViewer je systém umožňující lokalizaci podkožních cév a jejich současnou projekci na povrchu těla. Pracuje na principu pulsní oxymetrie, kdy pomocí vlnové délky blízké infračervenému záření detekuje deoxygenovaný hemoglobin. Získaný obraz je po zpracování v hlavě přístroje promítnut na kůži, pacient kromě vizuálního efektu není vystaven žádnému teplu, radiaci či kontaktu s přístrojem. Díky tomu se docílí bezpečnějšího a „lidštějšího“ přístupu k perifernímu žilnímu vstupu a omezí se nutnost zavádění centrálního žilního vstupu. Přístroj pracuje rychlostí 30 snímků za sekundu, což do jisté míry řeší problémy vzniklé eventuálním pohybem pacienta (např. u malých dětí, kde se navíc dá předpokládat, že jejich pozornost upoutá měnící se „zelený obrázek“ na kůži).
Systém lze použít u všech pacientů bez ohledu na věk, pohlaví či barvu pleti. Pro použití u malých dětí disponuje přístroj módem Fine Detail, který odhalí i nejjemnější cévy, na druhé straně je přístroj vybaven modem Hair určeným k eliminaci rušivých elementů kůže způsobených ochlupením.
Přístroj je schopen zobrazit cévy do hloubky 8 mm, cévy zobrazuje plošně bez informace o hloubce jejich uložení. Určitým vodítkem může být sytost obrazu, nicméně vždy záleží na zručnosti zdravotnického personálu. Totéž platí u arterií a vén, neboť přístroj není vybaven schopností mezi nimi rozlišit.
Zařízení váží 61 kg a měří 196 cm, je zcela mobilní díky pojízdnému vozíku, snímací hlava je nastavitelná jak v horizontálním, tak ve vertikálním směru a otáčivá až do úhlu 180 stupňů. Má všechny ovládací prvky umístěny na jediném kontrolním panelu, k jeho provozování ve zdravotnickém zařízení není potřeba dalších certifikátů. Pořizovací cena přístroje činí 900 000 korun, je možné se však domluvit na jeho zkušebním zapůjčení na dobu 14 dnů zdarma. Do budoucna výrobce předpokládá, že přístroj bude používán i k diagnostickým účelům při průkazu cévních onemocnění
Zdroj: Medical Tribune