Přeskočit na obsah

Vertigo je druhým nejčastějším symptomem

Mezi aktivními účastníky bylo několik skutečných hvězd svého oboru, například prezident House Ear Institut v Los Angeles J. W. House, který přednesl pět zajímavých přednášek s ukázkami operačních technik u konkrétních neurootologických diagnóz, jako jsou cholesteatom, otoskleróza a neurinomy akustiku. Další prezentace věnoval i managementu pacientů se závratí a historii kochleárních implantátů. Patronát nad setkáním přijali, kromě vedoucích představitelů 3. LF UK, také Sir William J. Cabaniss, velvyslanec USA v ČR, a MUDr. Pavel Bém, primátor hlavního města Prahy. Podobné symposium bylo zorganizováno v ČR už podruhé a v letošním roce bylo obohaceno o zajímavá aktuální témata. Jedno z nich, a to praktický postup při vyšetření pacienta s vertigem, přednesl profesor Michael Strupp z Neurologické kliniky University Ludwig Maximilians v Mnichově, který patří mezi několik nejuznávanějších světových neurootologických odborníků. Po své přednášce poskytl MT exkluzívní interview a vzápětí pokračoval na svém přednáškovém turné do Dubaje.Proč jste si za svůj obor vybral právě neurootologii?
Hlavní pohnutkou bylo to, že v této oblasti je mnoho pacientů a málo odborníků, kteří by je léčili. Vertigo je druhým nejčastějším příznakem (po bolesti hlavy), na který si neurologičtí pacienti stěžují. Nejdříve jsem se jako neurofyziolog zabýval elektrofyziologií, přičemž jsem nabyl přesvědčení, že vestibulární ústrojí je nesmírně zajímavým orgánem. Zaujalo mne zkoumání toho, jakým způsobem funguje, a k mému rozhodnutí věnovat se neurootologii též přispěly rozvíjející se diagnostické metody. V současnosti k našemu potěšení a především ku prospěchu pacientů přibývá i terapeutických možností.Co považujete za průlomový objev v léčbě?
Nyní jsou principy terapie postaveny na výsledcích evidence based medicine, tedy výsledcích velkých klinických randomizovaných studií, které jsou prováděny v referenčních centrech, jež poskytují záruku kvality péče o pacienta i spolehlivosti vědeckých výsledků. Do takových studií je totiž zapotřebí vybrat přesně indikované pacienty. Dřívější studie byly často napadány, protože nebyla dodržena diagnostická kritéria, což mohlo výsledky studií ovlivnit. Mezi dobře provedené studie, které přinesly nový náhled na terapii poruch rovnováhy, patří například ta, která byla před několika lety uveřejněna v Journal of Neurological Medicines a která prokazuje vliv kortikosteroidů na zlepšení funkcí vestibulárního ústrojí u pacientů s vestibuloneuritidiou. Další, kterou bych rád v této souvislosti jmenoval, je farmakologická studie o vlivu blokátorů sodíkových kanálků na ovlivnění centrálních poruch koordinace očních pohybů.Kterých nejnovějších studií si ceníte nejvíce?
...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 11/2006, strana 10

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené