Vít: Epidemii čekejme začátkem prosince
Minulý týden vydalo Ministerstvo zdravotnictví ČR aktuální vyjádření k distribuci pandemické vakcíny Pandemrix, obsahující pandemický kmen A(H1N1 California). Text vznikl na základě zasedání Bezpečnostní rady státu a po zasedání se zástupci jednotlivých krajů. První dávka očkovacích látek v počtu 95 000 byla přivezena na území České republiky v minulém týdnu.
V konkursu vybraný distributor, společnost Pharmos, distribuuje očkovací látku v těchto dnech přímo do ordinací praktických lékařů.
Součástí balíčku s očkovací látkou bude i deset injekčních jehel a stříkaček, příbalové letáky a návod v češtině, jak očkovací látku ředit. Poslední ordinace a očkovací centra budou v této první vlně zavezeny do 27. listopadu. Distribuce očkovacích látek, samotné očkovací látky, jehly a stříkačky jsou hrazeny ze státního rozpočtu, aplikace bude hradit zdravotní pojišťovna. „Všechny zdravotní pojišťovny přistoupily na to, že aplikace vakcíny bude hrazena ze zdravotního pojištění.
Ministerstvo zřídilo pro tento výkon speciální kód, tzn. že zdravotní pojišťovna tyto výkony uhradí každému zařízení podle počtu očkovaných osob,“ řekl před novináři náměstek ministryně Bc. Marek Šnajdr. Pro indikované pacienty je vše zdarma, neplatí ani regulační poplatek. Současně s očkovací látkou bude distribuováno i 20 balení Tamiflu na jednu ordinaci praktického lékaře pro dospělé a deset balení pro ordinace dětských praktických lékařů.
Pro lůžková zařízení poskytující akutní péči je vyčleněn odpovídající počet balení dle jejich velikosti, přičemž po vyčerpání antivirotické zásoby je možné požádat o další dodávku.
Dokončení na str. A4
Aktuální epidemiologické informace vztahující se k 18. listopadu uvedl hlavní hygienik MUDr. Michael Vít, Ph.D. „Za minulý týden jsme měli 1 520 nemocných s akutními respiračními infekty na 100 000 obyvatel. Na druhé straně pokud sledujeme nemoci podobné chřipce, zjistíme, že došlo k dvojnásobnému nárůstu ze 60 onemocnění na 100 000 obyvatel na 120 případů. Vyšší výskyt je v Karlovarském, Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.
Zvyšující se tendence počtu nakažených v posledních dvou týdnech byly zaznamenány hlavně ve dvou věkových kategoriích, v kategorii šest až čtrnáct let a v kategorii 14 až 24 let, kde se vyskytly až 25% mezitýdenní nárůsty. Lze očekávat, že počátkem prosince by mohl být překročen epidemický práh dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Cirkulujícím kmenem je kmen A(H1N1 California), který se nemění od dubna tohoto roku, přičemž virologicky potvrzených případů zatím evidujeme téměř 650. V souvislosti s pandemickou chřipkou byla dosud zaznamenána čtyři úmrtí.“
Očkovat těhotné, či ne?
Nejen v médiích v poslední době zaznívají hlasy, že očkování proti pandemickému chřipkovému viru A(H1N1) má v ČR zpoždění. Zda lze s takovým tvrzením souhlasit, se MT zeptala prof. MUDr. Jiřího Berana, CSc., infektologa věnujícího se dlouhodobě problematice chřipkových onemocnění. „Pokud zvážíme, že očkování pandemickou vakcínou je určené převážně pro chronicky nemocné, a skutečnost, že v tuto chvíli se virus šíří hlavně mezi osobami nižších věkových kategorií, myslím si, že tomu tak není.
Masivnější zasažení vyšších věkových kohort a vnímavých chronicky nemocných či imunokompromitovaných pacientů se dá očekávat teprve až v průběhu dalších osmi až dvanácti týdnů. Pokud se očkování rozběhne v těchto dnech, dá se předpokládat, že za dva až tři měsíce již bude většina osob, pro něž je pandemická vakcína určena, očkována.“
Mezi často kladené patří dotazy, zda se těhotné mají, či nemají nechat očkovat, popř. zda je možné s pandemickou vakcínou aplikovat i jiné typy vakcín. „Očkovány pandemickou vakcínou by podle mého názoru měly být ženy ve třetím trimestru těhotenství, co nejblíže termínu porodu, zvlášť pokud je průběh gravidity komplikovaný, ale není přitom kontraindikací pro očkování. Ostatní by měly být poučeny, že v případě podezření na závažnější formu chřipky by si měly co nejdříve u svého lékaře, bez zbytečné prodlevy jednoho až dvou dnů, nechat provést stěr z nosní sliznice. Ten se pak odešle do Národní referenční laboratoře, aby jim mohlo být v případě potvrzení nákazy pandemickým virem A(H1N1) cíleně nasazeno antivirotikum,“ říká prof. Beran a dodává:
„Pandemická vakcína by měla být aplikována intramuskulárně preferenčně do deltového svalu a je možné ji podat paralelně s jakoukoli jinou vakcínou, pokud se aplikuje do jiného aplikačního místa. Výhodný je však týdenní až čtrnáctidenní odstup mezi jednotlivými aplikacemi. Podle našich zkušeností lze vakcínu intramuskulárně aplikovat i warfarinizovaným pacientům, pokud je po očkování zajištěna alespoň 15minutová komprese aplikačního místa.“
V této souvislosti je třeba opět připomenout doporučení očkování sezónní chřipkovou vakcínou. „Zjistilo se totiž, že lidé očkovaní v předchozích letech vakcínou proti sezónní chřipce včetně současné vakcíny, která obsahuje i kmen A(H1N1 Brisbane), má dvojnásobný ochranný titr protilátek proti pandemickému kmenu A(H1N1 California) v porovnání s osobami, jež v minulosti sezónní očkování nepodstoupily,“ upozorňuje prof. Beran.
Zdroj: Medical Tribune