Vitamin D a riziko pádů a zlomenin
Vědci za použití databází odborných textů, jako je EMBASE, MEDLINE či Cochrane Controlled Trials Register, vybrali 14 dvojitě zaslepených studií, které sledovaly celkem 21 268 osob. Tyto studie srovnávaly účinnost perorálně podávaného vitaminu D a jeho analog na riziko pádů. Studie ve výběru musely být publikovány po roce 1994.
Metaanalýza studií odhalila, že analoga vitaminu D snižují riziko pádů statisticky významněji než jejich nehydroxylovaný přírodní ekvivalent. Relativní riziko pádu dosahovalo při podávání vitaminu D hodnoty 0,94 (pětadevadesátiprocentní interval spolehlivosti 0,87–1,01), zatímco při léčbě kalcitriolem či alfakalcidolem kleslo na 0,79 (0,64–0,96).
Podle autorů se u analyzovaných studií nepodařilo odhalit přítomnost publikačního bias (zkreslení daného nepublikováním studií, které by tvrdily opak). Lze tedy s vysokou mírou pravděpodobnosti tvrdit, že podle dostupných znalostí jsou analoga vitaminu D účinnější v prevenci pádů. Pro definitivní potvrzení je ovšem zapotřebí dlouhodobých prospektivních studií, které by ověřily přesnou roli vitaminu D a jeho analog v prevenci pádů a zlomenin.
Zdroj: