Víte si rady s daní z nemovitostí?
Nejprve si definujme, které stavby jsou vlastně předmětem daně ve smyslu zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, v platném znění. Jedná se o stavby na území České republiky, na které bylo vydáno kolaudační rozhodnutí nebo které kolaudačnímu rozhodnutí podléhají a které jsou užívané, popřípadě byly dokončené podle dříve vydaných obecně závazných právních předpisů. Dále jsou to byty, které jsou evidovány v katastru nemovitostí, a to včetně podílu na společných částech stavby. Konečně sem patří i nebytové prostory, které jsou evidovány v katastru nemovitostí, a to včetně podílu na společných částech stavby.
Naopak stavby, v nichž se byty nebo samostatné nebytové prostory evidované v katastru nemovitostí nacházejí, předmětem daně nejsou. Převedeno do praxe to znamená, že daň z bytů, které jsou v osobním vlastnictví, jsou povinni hradit sami vlastníci. Za dům jako celek ovšem právnická osoba, například společenství či družstvo vlastníků, daň neplatí.
Pro úplnost dodejme, že dani nepodléhají ani stavby přehrad, stavby, jimiž se upravuje vodní tok, stavby vodovodních řadů a vodárenských objektů včetně úpraven vody, kanalizačních stok a kanalizačních objektů včetně čistíren odpadních vod, dále stavby určené k předchozímu čištění vod před jejich vypouštěním do kanalizací, stavby na ochranu před povodněmi, stavby k zavlažování a odvodňování pozemků, stavby rozvodů energií a stavby sloužící veřejné dopravě.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 8/2005, strana 25
Zdroj: