Vonící novotou, přesto s bohatými zkušenostmi
Jak byste charakterizoval nové pracoviště, OB kliniku?
To, co tu teď vzniká, vychází z předchozí práce a zkušeností týmu, jenž téměř celý přechází na nové pracoviště jménem OB klinika. Navazujeme na svoji práci započatou v uplynulých čtyřech až pěti letech. Nové, právě vzniklé pracoviště je unikátní právě tím, že je tým fyzicky koncentrován na jednom místě. Pokaždé, když pacient přijde, jednotliví odborníci jsou ihned k dispozici. Pacient se tak setkává stále s týmiž, jemu známými lékaři, renomovanými odborníky v oboru obezitologie a bariatrická chirurgie. Tým se začne také profilovat dalším směrem, který je v současnosti velmi důležitý, k chirurgické léčbě metabolických onemocnění, tzv. metabolické chirurgii.
Jak se vyrovnáváte se standardy platícími nejen v Česku?
Mnozí členové týmu OB kliniky se spolupodíleli na tvorbě evropských standardů pro chirurgickou léčbu obezity. Tým má za cíl pokračovat v rozvíjení standardů směrem k větším detailům a konkrétnosti. V současnosti vytváříme koncepci, jak evropské standardy zasadit do českého prostředí, aby se mohlo vyprofilovat tak šest sedm bariatrických center. Důležité je, aby standardy byly pro centra splnitelné, ale na druhé straně, aby byly dostatečné pro zajištění vysoké kvality péče a bezpečí pacienta.
Snažíme se tedy vytvořit adaptované standardy pro české prostředí, ty evropské jako celek by totiž bylo schopné splnit maximálně jedno centrum v České republice. Jen pro příklad: operační stůl podle evropských standardů musí mít nosnost 250 kg, takový stojí kolem tří milionů. A nejde jen o vybavení operačních sálů, ale také o postele pacientů, židle, vyšetřovací lůžka. Na trhu je velmi omezený výběr židlí s nosností 250 kg, všechny běžné mají nosnost maximálně 140 kg. Centrum musí být tedy dostatečně vybavené, aby bylo pro pacienty i personál bezpečné.
Platné evropské standardy lze najít na www.eac-bs.com - European Accreditation Council for Bariatric Surgery. Ty přesně stanoví, jaké zkušenosti by měl mít bariatrický chirurg, které odbornosti by měly být sdruženy v CeO (pozn. red.: Certificate of Excellence), kolik bariatrických výkonů by mělo centrum ročně provést, a další kritéria. Je známo i z jiných oborů, že lepších výsledků dosahují pracoviště s větším počtem výkonů, s vyšším počtem ošetřených pacientů. Certifikaci CeO získává jak chirurg, tak celé pracoviště.
V čem je OB klinika v českém prostředí unikátní?
Náš úspěch, úspěch našeho týmu, spočívá mimo jiné i v tom, že jsme
Dokončení na str. 2
první pracoviště v České republice, které má evropskou bariatrickou akreditaci. Mezinárodní renomé našeho týmu potvrzuje i nevšední zájem o spolupráci. Byli jsme osloveni významným akademickým obezitologickým pracovištěm Imperial College London a také švédskou Sahlgrenska University. Obě univerzity mají zájem na úzké spolupráci s OB klinikou a jejím týmem na výzkumných projektech. Je to potěšitelný fakt, který odráží i kvalitu a úroveň poskytované péče.
Jak vnímají bariatrický přístup další čeští odborníci?
V české obezitologii se historicky podařilo vytvořit spolupracující a nekonfliktní prostředí. V 80. letech minulého století položili základy spolupráce obezitologů - internistů a chirurgů - profesor Jiří Šonka, docent Vojtěch Hainer, profesorka Marie Pešková a další významné osobnosti. V současnosti se v této tradici úspěšně pokračuje. Dobrým příkladem takové spolupráce na poli obezitologie a metabolických onemocnění může být práce Expertní skupiny pro obezitologii (ESO), v níž jsou zastoupeni svými představiteli velké odborné společnosti ČLS JEP - internistická, diabetologická, chirurgická, obezitologická a Společnost všeobecného lékařství. To považuji za velký úspěch. V mnoha zemích se o podobnou spolupráci dlouho a zatím neúspěšně snaží a jsem rád, že u nás se již uskutečnila.
Bariatrické operace nevedou jen k redukci hmotnosti, ale mají i metabolický efekt. Znamená to, že mohou pomoci i neobézním?
Metabolickými onemocněními tu rozumíme především cukrovku druhého typu, poruchy lipidového metabolismu atd. Diabetes 2. typu je léčitelný i chirurgickým způsobem. Jde o ten typ diabetu, kdy je pacient ve většině případů obézní. Nicméně u části pacientů v populaci se tento typ cukrovky vyskytuje i u neobézních a také u nich lze chirurgicky cukrovku léčit a vyléčit. Kromě klasických bandáží žaludku existují také další operační postupy, například takzvaná biliopankreatická diverze, gastrické bypassy a rukávové resekce žaludku, které mají výrazný metabolický efekt.
Takzvaná transpozice ilea je další výkon patřící do čistě metabolické chirurgie. Laicky řečeno, jde o předsunutí části tenkého střeva dopředu, blíže k žaludku. Tento mechanismus se osvědčil při léčbě cukrovky, kdy pouze částečně natrávená potrava přichází do styku s jinou částí střeva, než na kterou je organismus zvyklý, což spouští celou řadu hormonálních odpovědí na nově vzniklou situaci. Jedním z hlavních důsledků tohoto stavuje zvýšená vnímavost tkání k inzulinu. Takže i v případě, kdy je ho produkováno méně, se diabetik léčí.
Nakolik držíte krok s vývojem chirurgických metod?
Mimo zmíněné aktivity v oblasti metabolické chirurgie a spolupráce jak s 1. LF UK v Praze, tak i se zahraničními univerzitami se budeme věnovat také zdokonalování existujících bariatrických metod, a to především ve smyslu šetrnosti k pacientovi. Konkrétně jde o takzvanou rukávovou resekci žaludku neboli tubulizaci žaludku (sleeve gastrectomy).
V současnosti se provádí tak, že se při operaci musí odstranit velká část jinak zdravého žaludku. Nyní vyvíjíme novou metodu, která by měla umožnit dosáhnout stejných výsledků, avšak s tím, že žaludek nemusíme nevratně odstranit, ale ponecháme ho celý v těle. Dokonce ho necháme téměř zcela netknutý, jen ho určitým způsobem prošijeme. Kdyby v budoucnu bylo z různých důvodů, a nemusí jít jen o obezitologii či metabolickou chirurgii, zapotřebí žaludek znovu "zapojit" a použít, je možné pouze stehy přestřihnout a žaludek je znovu takový, jaký byl před operací.
Budeme mezi prvními třemi pracovišti na světě, která tuto metodu provádí. První začali v Cleveland Clinic ve Spojených státech, několik operací provedli v Indii. Cílem této operace je minimalizovat zátěž pacienta a přitom provést co nejúčinnější výkon.
Náš tým získal několik studií a grantů. Pracujeme na českých i evropských výzkumných projektech v rámci obezitologie a metabolické chirurgie. Velmi úzce spolupracujeme se III. interní klinikou Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK, s Endokrinologickým ústavem v Praze a s dalšími pracovišti.
Máte vůbec ještě čas poskytovat informace českým kolegům, kteří by měli zájem o vybudování podobného pracoviště?
Máme. Každých šest až osm týdnů pořádáme cyklickou výuku, konzultace, workshopy. Naše aktivita je zaměřena na týmovou spolupráci, proto školíme celé týmy, sestry z operačních sálů, psychology, internisty a chirurgy a další. Mohou s námi sledovat průběh léčebného procesu u pacientů i formální prezentace, jak by podle nás měla vypadat struktura bariatrického pracoviště; probíráme s nimi standardy péče a vysvětlujeme jim, v čem především spočívá léčba, na co se zaměřit, aby dosáhli vysoké úspěšnosti.
Organizujeme tedy zhruba deset workshopů ročně. Jsou určeny jak pro české zájemce, tak pro experty ze zahraničí. Školili jsme již překvapivě velké množství chirurgů z Velké Británie, z USA, byli tu také odborníci z Hongkongu a Singapuru. V posledních dvou jmenovaných zemích jde o velmi aktuální problém, obezita je zde na vzestupu. Nejde o tak velké procento jako v Evropě či Spojených státech, nicméně 2 až 3 % populace v těchto lidnatých zemích představují vysoký počet nemocných.
Lze název OB klinika číst i tak, že obezitologie není vaší jedinou plánovanou aktivitou?
Ano, jakmile se rozběhne obezitologicko-bariatrická část, budeme rozšiřovat pole působnosti o ortopedii. Předpokládáme, že k tomu dojde na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku. Důvodem je fakt, že mnoho obézních pacientů trpí poruchami hybnosti, kloubů, páteře.
Chtěli bychom se tedy soustředit i na ortopedickou problematiku, ať už artroskopickou nebo na řešení problematiky velkých kloubů, jako jsou kolena a kyčle. Nebudeme však orientováni pouze na obézní pacienty, budeme léčit všechny, kdo to potřebují.
Hradí bariatrické výkony na OB klinice zdravotní pojišťovny?
Pojišťovny chápou, že úspěšnost a bezpečnost této léčby je vysoce závislá na přítomnosti a spolupráci velmi zkušených odborníků a týmů. Přestože OB klinika je velmi mladé pracoviště, setkáváme se se vstřícným přístupem. Zdravotní pojišťovny uznávají a vědí, že tým, který pracuje na naší klinice, je velmi zkušený jak v českém, tak evropském kontextu a dosahuje výborných dlouhodobých výsledků léčby. Proto je naše péče hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Kde vás pacienti nyní najdou?
Hlavní kancelář a sídlo máme v ulici Pod Krejcárkem na Praze 3, kde se dokončuje velké reprezentativní pracoviště. V současné době provozně sídlíme v Londýnské 39, Praha 2, (tel.: 255 725 111). Vybavení současného působiště plně splňuje všechny standardy, mají tu ordinace naši odborníci, funguje zde moderní operační sál.
Nicméně v rámci plánů na další rozšíření aktivit přejdeme v průběhu jarních měsíců 2010 do nových prostor. Velmi nás těší, že za první dva týdny provozu nové OB kliniky si nás našlo téměř pět set pacientů.
Zdroj: Medical Tribune