Výběr poplatků s jedinou komplikací
Tuto informaci oznámil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek 8. ledna na tiskové konferenci, konané bezprostředně po jednání Rady poskytovatelů zdravotní péče. „Dostáváme sice řadu dílčích zpráv o tom, že výběr i placení poplatků probíhá bez problémů, chtěli jsme ale získat plnohodnotnou zpětnou informační vazbu reprezentující celý zdravotnický terén. Rada poskytovatelů, která je jedním z poradních sborů ministra a zastupuje prakticky všechny segmenty zdravotních služeb, je pro tento záměr nejvhodnější institucí,“ řekl T. Julínek. Jednotliví členové rady se poté podělili o své praktické zkušenosti z prvních dnů výběru poplatků.
Ing. Jaroslava Kunová, předsedkyně Asociace nemocnic ČR, ředitelka FN Plzeň: „Ve velkých nemocnicích s několikatisícovým personálem byl většinou předběžný postoj k zavedení, organizaci a průběhu výběru poplatků poměrně skeptický. Především bylo nutné vštípit zaměstnancům, co to pro jejich práci obnáší. Třeba na příkladu FN Plzeň lze dokumentovat, že komplikace nenastaly, určitě i díky pacientům, kteří přicházejí dostatečně poučeni a nejsou poplatkovou agendou zaskočeni. Navíc jsme již zaregistrovali příznivý dopad v podobě úbytku vytížení pohotovostní služby.“
MUDr. Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů ČR: „Z prvních zkušeností lze vyvozovat, že pacienti a lékaři jsou dostatečně informováni o všech náležitostech. Možná k tomu přispěl i fakt, že SPL vydalo podrobný výkladový leták k vyvěšení do čekáren. Ten mimo jiné vysvětluje pacientům, že není potřeba vyžadovat a shromažďovat papírová potvrzení o zaplacení poplatku, protože tuto agendu automaticky zajišťují zdravotní pojišťovny. Od prvních dnů se jeví úbytek požadavků na předepisování běžných volně prodejných léků. Poplatková administrativa lékaře nijak významně nezatěžuje, zejména ne ty, kteří k vedení své administrativy užívají výpočetní techniku.“
O prvních zkušenostech s regulačními poplatky informovali na ministerském breefingu mimo jiné (zleva) Ing. J. Kunová, Ing. Vladimír Drvota, MUDr. V. Šmatlák a Ing. M. Petrík.
Výběr poplatků s jedinou komplikací
Ing. Vladimír Drvota, místopředseda Sdružení soukromých nemocnic ČR, Meditera s.r.o.: „Soukromé nemocnice se na poplatkovou agendu většinou velmi dobře připravily a nemáme zprávy o krizových situacích. Technicky a technologicky je výběr většinou zajištěn tak, že občan má možnost uhradit poplatek v recepcích či sestrám na stanicích, ale může si koupit i kupon v automatu. Vyřešena je i variantní situace, že poplatek nebude využit. Nemocnice vytvořily dostatek míst, kde mohou pacientům peníze vrátit.“
MUDr. Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR: „Je nutné přiznat, že praktiční pediatři očekávali chování rodičů v ordinacích s určitým napětím. V současnosti ale nemáme z celé republiky žádný signál o nedorozumění, či snad dokonce o konfliktech. Nicméně existuje určitý problém, na který jsme předem upozorňovali - totiž některé nejasnosti kolem výjimek z placení poplatků. Musíme například vyjasnit záležitost osvobození dětských pacientů od poplatků v souvislosti s dispenzarizací. Osobně jsem zastáncem co nejmenšího počtu výjimek, neboť od nich se většinou odvíjejí komplikace. Myslím, že systém by měl být založen tak, aby fungoval účinný ?zádržný` mechanismus, spočívající například v tom, že potřebným dětským pacientům budou poplatky refundovány. Všichni také víme, že stále probíhají diskuse o placení v případě dětí do jednoho roku věku atd. V pediatrické praxi budou některé prvky systému regulačních poplatků ještě dolaďovány. Přesto platí, že žádné dramatické problémy - mnohdy a mnohými předpovídané - se nekonají.“
MUDr. Robert Zelenák, ředitel ÚS Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, předseda Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR: „Záchranka je pro občany zadarmo a bude i nadále. Zpoplatněny jsou pouze naše pohotovostní ambulance LSPP. V nich jsme již i za krátké období od počátku roku zaznamenali pokles návštěvnosti asi o 25 až 27 procent. Počítáme s tím, že prostředky, které na omezení pohotovosti ušetříme, vrátíme do systému záchranné služby. U záchranky rozhodně nepočítáme s žádnou redukcí činnosti. Naopak, v návaznosti na budoucí nový zákon o lékařské záchranné službě by mělo dojít k rozšíření služeb a dostupnosti záchranky.“
Ing. Miroslav Petrík, předseda Asociace středočeských nemocnic, ředitel Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, a.s.: „Jako ve všech oblastech, i ve zdravotních službách existují manažeři odpovědní, kteří dodržují dikci zákona, a naopak ti, kteří se tomu, většinou s populistickou argumentací o všemožných bariérách, vyhýbají. Já osobně považuji za věc profesionální cti každého vedení nemocnice zabezpečit klientům nejvyšší možný informační technický i organizační servis ve využívání zdravotních služeb, tedy i v placení regulačních poplatků.“
MUDr. Zorjan Jojko, místopředseda Sdružení ambulantních specialistů ČR: „V našem segmentu jsme zaznamenali určitý výkyv v návštěvnosti pacientů, ale pro vyhodnocení zatím uběhla příliš krátká doba. Nezaregistrovali jsme ale žádné negativní emoce pacientů. Předpokládaný pokles obratu pacientů v ambulancích by měl být kompenzován výší úhrad péče. Pracujícímu a vytíženému lékaři by neměl příjem klesat. Za znepokojující spíše považujeme signály o projevech nekalé konkurence. Pokud některá zdravotnická zařízení odmítnou vybírat regulační poplatky za ambulantní vyšetření, logicky odvedou pacienty těm z nás, kteří dodržují literu zákona. První informace o tomto jevu máme právě z Vrchlabí. Lékař, který dodržuje zákon, musí být také zákonem chráněn.“
PharmDr. Lubomír Chudoba, exprezident České lékárnické komory: „Předchozích několik dnů potvrdilo očekávané změny související se zavedením poplatku za položku na receptu. Určitě klesá plýtvání s léky, lidé podstatně více konzultují s lékárníky v případech banálních onemocnění a při nákupu běžných léků, daleko více se zajímají o ceny léků i o jejich správné užívání. To je určitě významný posun. Jsem přesvědčen, že údaje o působení poplatkové regulace, které získáme po uplynutí průkazného období, umožní ještě citlivěji a účinněji nastavit vzorec spoluúčasti pacienta v oblasti ceny léků a lékárnických služeb.“
Mgr. Stanislav Havlíček, prezident České lékárnické komory: „Vnímáme, že pacienti jsou v těchto dnech velmi často příjemně překvapeni, že u řady léků se doplatky snížily. V souvislosti se zavedením generické substituce je významné, že občané si opravují původní mylnou obavu, že lékárník bude mít právo předepsané léky libovolně zaměňovat.“
K jednání Rady poskytovatelů zdravotní péče byl přizván i prezident české lékařské komory MUDr. Milan Kubek. Na breefingu řekl: „Pacienti poplatky platí - co jim zbývá?! Jinak by se stali jako dlužníci terčem sankcí. Lékaři poplatky vybírají - co jim zbývá?! Jinak by jim hrozila pokuta od zdravotních pojišťoven. Přístup lékařů je různý - praktici celkem legitimně vidí poplatky jako další zdroj svých příjmů. Pro soukromé ambulantní specialisty bude finanční efekt menší, existují dokonce obavy, zda vůbec vykompenzuje pokles příjmů daný tím, že od počátku roku se jim o pět procent snížily úhrady za výkony. Nemocničním lékařům je nová situace většinou lhostejná. Z mého pohledu je důležité, že ČLK zatím neřeší žádnou stížnost pacienta, kterému by lékař po nezaplacení odmítl poskytnout ošetření. Doufám, že Ústavní soud ČR rozhodne o zrušení regulačních poplatků co nejdříve a nynější stav nebude prodlužován. Je důležité připomenout, že poplatky neřeší základní problém českého zdravotnictví, jímž je nedostatek peněz. Reálné výdaje na zdravotnictví budou stagnovat i letos,“ dodal MUDr. Kubek.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 1/2008, strana B1
Zdroj: